Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Věznice v Uherském Hradišti: Co se kolem ní děje teď a co bude následovat?

Možná jste si někteří všimli posledních informací, týkajících se budovy bývalé věznice v Uherském Hradišti. Také jsem se tomuto tématu v MF DNES věnoval, a protože ho považuji za důležité téma, dávám ho také sem na stránky - při vědomí, že mnoha lidem je toto téma "ukradené".

V tomto týdnu nastal určitý obrat, protože zastupitelstvo Uherského Hradiště rozhodlo, že už nebude bojovat o získání budovy a naopak bude podporovat variantu, aby se tato budova opravila a sídlil tady okresní soud a státní zastupitelství. Ovšem s tím, že v bývalé vězeńské kapli a celách, které na tuto kapli navazují, bude malé muzeum totalitních režimů.

Do určité míry postup  zastupitelů chápu, byť si nejsem vůbec jistý, že povede skutečně k opravě budovy a vzniku muzea. Je totiž evidentní, že ministerstvo spravedlnosti nemá a nebude mít na opravu budovy peníze.

Jedinou možností je, že by pomohla vláda a její premiér Petr Nečas, což bych považoval za poměrně možnou variantu. Jinak by postup zastupitelstva moc smysl neměl. Petr Nečas má k Hradišti silný vztah, a nedivil bych se, kdyby takto Hradišti pomohl.  Pokud nepomůže, bude budova dál chátrat bez ohledu na postup zastupitelstva v tomto týdnu.

Nicméně, můj základní názor je v komentáři, který vyšel v MF DNES a je také tady na webu. Je nepochopitelné, že stát, který utratil za spoustu nesmyslů stovky miliard, nebyl schopný dát peníze na budovu bývalé věznice. Tedy ne stát, ale konkrétní lidé. Nejlepší by bylo, aby byla pro soud postavena nová budova a z bývalé věznice vzniklo muzeum, plus místo pro vzdělávání. Takový projekt byl na papíře, a byl by nesmírně smysluplný pro naše Slovácko i pro naši zem. Bohužel, po rozhodnutí zastupitelstva Hradiště je tato možnost prakticky mrtvá.

RB 

 

Ps. Článek vyšel také na iDNES.cz, a to TADY 

A v příloze najdete zajímavý dokument, kde ve věznici by mohlo být Muzeum totalitních režimů. Myslím, že tento dokument je publikován jen tady na webu a nikde jinde jej nenajdete ... A v příloze najdete také kompletní stanovisko starosty města Květoslova Tichavského ...