Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Včera ukázali Vlčnovjané na plese nového krále - zatím video s předregrůty

Přemýšlím, jak přiblížit včerejší krojový ples ve Vlčnově i jízdu králů, jejíž král se včera poprvé na plese ukázal. Myslím, že první videoukázka, kterou jsem natočil na jízdě loni, je možná dobrým "příspěvkem" k debatě, jak to s tou naší slavnou tradicí může i nemusí vypadat... A druhá krátká ukázka je už z plesu, který před chvílí skončil. Je na něm král + 10 kluků družiny jízdy krále + 13 holek z jejich ročníku. Tak malá družina snad ještě nikdy v předlouhé historii jízdu králů nejela. A přidal jsem pro ilustraci několik málo fotek.

RB

Ps. A samozřejmě k plesu a jízdě se ještě vrátím ... 

 

... a před videem ještě fotky. Ten uprostřed je král, desetiletý Martin Matušík. 

 

 

... a tady už Martina nesou kluci na ramenou, tradiční chození po sále, za ním jdou kluci a holky ročník 1994. Takové představování krále a družiny nepatří k tradici jízdy králů dlouho, Vlčnovjané s ním přišli v osmdesátých letech minulého století a postupně jeho podobu upravovali. Nejdříve byl na plese jen král s pobočníky, postupně přibývalo jezdců i holek a nakonec už pravidelně chodí celý ročník - tedy, kdo chce, někteří kluci a holky z ročníku chyběli a neobjeví se ani v květnu při samotné jízdě králů. Vztah k tradicím se s dalšími generacemi spíše vytrácí...

 

 

... jedna z vlčnovských děvčic v nádherných vlčnovských krojích. 

 

 

... tož, toto jsou Valaši, přijeli se na ples podívat a zatancovat si, jedna z nejveselejších dvojic večera :) 

 

 

... a tady už videa, toto jsem našel ve svém archívu z loňského roku. Jsou na něm právě kluci ročníku 1994, kteří jsou na následujícím videu už v krojích. 

 

 

... a tady samotné procházení po sále. Trošku se mi zdá, že samotné předvádění krále a družiny je spíše pro naše foťáky a kamery, moc slov během večera nezazní. Možná by stálo za to popřemýšlet, čím tuto prezentaci ještě doplnit. Ale kdoví - možná to tak má zůstat a hotovo, hlavně ať do toho nemluví nikdo cizí :)