Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

V Uherském Brodě odstartoval největší fotbalový turnaj v regionu

Uherský Brod: Janáček Cup 2009 odstartoval

Uherský Brod - Největší zimní turnaj na našem okrese O pohár starosty města - Janáček cup, jak zní celý a oficiální název turnaje, je vypiplaným dítětem Josefa Hamšíka. Tento fotbalový funkcionář a šéf brodské kopané se už osmým rokem pravidelně stará o zimní přípravu okolních fotbalových klubů. Letos bude na turnaji startovat 19 mužstev.
Slavnostní zahájení provedl Hamšík společně se starostou Uherského Brodu Ladislavem Kryštofem a výrobně technickým ředitelem pivovaru Janáček Jaroslavem Horehleděm. Hráče jako první přivítal starosta Uherského Brodu.

„Vážení fotbalisté, můžu říct, že tento turnaj už má určitou tradici. Díky panu Hamšíkovi se tady letos scházíme už po osmé a věřím, že nás ještě několik dalších ročníků čeká. I pro vás fotbalisty je to dobrá příprava na jarní sezonu. Hlavně vám přeji, aby se vám vyhýbala zranění a na turnaji se vám dařilo,“ řekl na úvod Ladislav Kryštof.

Poté si vzal slovo zástupce pivovaru Janáček Jaroslav Horehleď. „Jsem rád, že se náš pivovar může podílet na tak prestižním turnaji. Já jsem také hrával fotbal a za nás v zimní přestávce rozhodně nebyly takové terény, jaké máte k dispozici dnes. My vám jenom můžeme závidět. Přeji vám i divákům hodně vydařených zápasů,“ řekl mimo jiné Horehleď. „Díky a jdeme do toho,“ odstartoval vzápětí turnaj Josef Hamšík.


Uplynulé ročníky turnaje pomáhal organizovat bývalý sekretář Uherského Brodu František Jančář. Pokud jste přišli na kterékoli utkání turnaje, František Jančář byl jistota. Vždycky jste ho našli na Lapači. Zapisoval, organizoval, telefonoval výsledky, staral se o rozhodčí a nikdy nezapomněl sdělit novinky o brodském fotbale. To byla neviditelná práce tohoto nadšeného fotbalového funkcionáře. Je to už pár měsíců, co ovšem zápasí s nemocí a je mimo veškeré fotbalové dění. Popřejme tomuto fotbalovému nadšenci brzké uzdravení, a pokud to jenom trochu půjde, tak rovněž návrat na fotbalové stadiony. „František Jančář byl v uplynulých ročnících duší turnaje a já bych mu chtěl i touto cestou poděkovat za to, co udělal a věřím, že ještě udělá pro brodský fotbal,“ chválil bývalého sekretáře Josef Hamšík.

 

Trenér Brodu Šebesta: posily se hlásí, ale chtěly by 15 tisíc


Uherský Brod - Třikrát po sobě fotbalisté Uherského Brodu zvedli nad hlavu pohár za prvenství na turnaji Janáček cup. Také letošní klání je pro hráče kolem mladého trenéra Zdeňka Šebesty hlavní částí zimní přípravy.Jak zatím zimní dril probíhá, nám prozradil kouč během poločasové přestávky prvního turnajového utkání.

V Uherském Brodě se už delší dobu mluví o postupu do divize, ale na zvučnější fotbalové jméno, které by v cestě vzhůru mělo pomoci, fanoušci zatím čekají marně...

Nám se hlásí takoví hráči, že kdybychom je angažovali, tak vyhrajeme krajský přebor a troufám si tvrdit, že budeme hrát o postup i v divizi. Ale každý z těchto kluků chce minimálně 15 tisíc korun. Za prvé na ně nemáme peníze a za druhé naše filozofie je hrát a postoupit s vlastními hráči nebo s fotbalisty z nejbližšího okolí.


K žádným změnám v hráčském kádru tedy nedojde?
V přípravě teď máme neuvěřitelných 27 hráčů, včetně těch, co byli na hostování. Trénuje s námi například Boďa, který se vrátil z Rakouska, nebo Mahdalík. Na půlroční hostování přišel ze Strání mladý gólman Tonda Popelka, který bude chytat za dorost a dělat Mirkovi Ondrůškovi dvojku. Už na podzim jsme angažovali Karla Slintáka z Újezdce, se kterým jsem maximálně spokojený. Ten se u nás výborně adaptoval, dal pět branek a měl deset asistencí – to mluví za vše. Jako největší posilu, co za nás bude na jaře hrát, ale vidím Richarda Davida. Je to náš hráč, který se vrátil z hostování. Hrál třeba v béčku Baníku nebo v Ústí nad Labem.


Říkáte, že máte v přípravě sedmadvacet hráčů. Kdy dojde k zúžení kádru?
V přípravě máme ještě čtyři nadějné dorostence a kádr budeme zužovat na osmnáct fotbalistů na konci ledna. Ještě bychom chtěli, aby k nám přišel Dušan Klvaňa, ale tam jsme trošičku zaspali a on zahájil přípravu v Kyjově. Na podzim hrál v Ostrožské Nové Vsi, viděl jsem ho v několika zápasech a je to jednoznačně hráč do základní sestavy. Snad se nám ho ještě nějakým způsobem podaří přetáhnout.


Co ještě máte v plánu do zahájení jarních odvet?
Pojedeme na třídenní soustředění do Starého Hrozenkova. Jinak se budeme připravovat výhradně doma. Trénujeme čtyřikrát týdně plus sobotní zápas.

 

 

Rozhodčí někde nedostanou ani klobásu

Uherský Brod - Zimní turnaje jsou náročné pro hráče, pořadatele, ale obzvlášť pro rozhodčí. Muži v černém jsou nedílnou součástí hry zvané fotbal, někdy se na ně ale trochu zapomíná. Nabízíme vám pohled, jaké to je být rozhodčím na zimním turnaji.


Zatímco fotbalista si odehraje svých maximálně devadesát minut a zamíří do tepla, o rozhodčích to na turnajích rozhodně neplatí. Když se na umělé trávě hrají tři zápasy denně, není výjimkou, že všechny rozhoduje stejná trojice arbitrů. Jen si zkuste představit, že třeba v desetistupňovém mrazu a sněžení musíte běhat po hřišti s menšími přestávkami skoro pět hodin a někdy za to uslyšíte i peprné nadávky...
To víte, že se některé naše výroky hráčům nelíbí, ale pokud je fotbalista rozumný, tak si to vždycky vysvětlíme,“ říká Petr Šťastný, který společně s Radimem Doležalem a Filipem Schnürmacherem dostal na starost řídit úvodní zápasy Janáček Cupu 2009. „Rozhodčích je málo. A jestli si to někdo chce zkusit, ať si klidně vezme píšťalku a jde nám to ukázat. Já mám na to, abych se rozhodl, sotva pár vteřin a někdy jsou to opravdu sporné situace,“ dodává k tématu „sporné okamžiky“ Šťastný, kterého můžete vidět rozhodovat i divizní zápasy.


Pokud se někdo dá na dráhu rozhodčího, tak může zapomenout na nějakou větší přestávku v zimním období. „Pro nás je to také příprava na jaro a na začátku sezony jsme slíbili svazu, že budeme k dispozici i na přípravná utkání. Myslím si ale, že je lepší, když se hrají čtyři zápasy za den. Dva odpíská jedna trojice a další dva už má na starosti jiná trojka,“ soudí Filip Schnürmacher. Ve velkém mrazu se hlavně pomezní rozhodčí doslova modlí, aby byl zápas vyrovnaný. Radim Doležal vysvětluje proč. „Pokud je jedno mužstvo výrazně lepší a hraje se jenom na jedné polovině, tak druhý kolega na lajně jenom stojí, trpí a mrzne. Když jste hlavní, tak se zahřejete, ale na lajně je to opravdu drsné.“
Odměna za zápas, cestovné a diety - to jsou finance, na které mají rozhodčí dle stanov svazu nárok. Žádná klobása nebo oběd není pro pořadatele zápasů povinností. Tou je pouze teplá šatna a pití - v zimním období je to obyčejně čaj. „Je to tak, my nárok na jídlo od pořadatele nemáme. Někde jsou dokonce rozhodčí bráni jako kus masa. Přijeďte, zapískejte a vypadněte. To poznáte hned, jak přijedete k zápasu. Někde nedostanete vůbec nic, a někde čekají, až jak dopadne zápas. Pokud vyhrají domácí, tak je i ta klobása,“ popisuje obvyklé praktiky Radim Doležal. Proti turnaji v Uherském Brodě ovšem nemůže říct křivé slovo. „Jsou turnaje, jako je třeba tento, kde si nemůžeme na nic stěžovat. Pan Hamšík se opravdu snaží, aby o nás bylo dobře postaráno,“ chválí Doležal zázemí na Janáček Cupu.


A jen tak pro zajímavost - tušíte, jaké jsou vlastně finanční odměny rozhodčích za přátelské zápasy? Podle tabulek fotbalového svazu si hlavní arbitr přijde na 150 korun českých. Pomezní dostane v zápasech, kde hrají mužstva na úrovni krajských přeborů, rovnou stovku.

 

 

Starosta slibuje polepšení

Uherský Brod - Starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof  nechyběl na zahájení ani jednoho z dosavadních osmi ročníku Janáček Cupu. Někdy mu jeho starostování zahájení turnaje trošku komplikuje, ale zatím se může pochlubit stoprocentní účastí.
„Ještě před pár minutami jsem měl na radnici vítání občánků. Někdy mám i svatební obřady, ale každý rok se snažím co nejrychleji přesunout sem na Lapač,“ usmívá se dobře naladěný první muž brodské radnice. Na otázku co on a sport ale přiznává, že v poslední době aktivní pohyb trochu zanedbává. „Sport mně není úplně cizí.V mládí jsem trošku koketoval s atletikou. Minulý rok jsem si každé ráno tady na Lapači od května do října dával deset koleček, to jsou čtyři kilometry. V poslední době jsem ale na štíru s časem. Jako divák si někdy zajdu na hokej. Ale musím se ve sportování polepšit,“ slibuje sám sobě Ladislav Kryštof.

 

Strání přišlo o brankáře

Popelka jde sbírat zkušenosti do Uherského Brodu

Brankář Antonín Popelka v dresu 1.FC Slovácko čelil ještě před pár měsíci v první lize mladšího dorostu útočníkům Sparty nebo Slavie. V brance  se pravidelně střídal se svým kolegou Filipem Bančákem. S tím nebyl spokojený ani on sám a ani jeho otec, tehdejší trenér fotbalistů zpod Javořiny.

Před rokem se tedy osmnáctiletý brankářský talent rozhodl, že se vrátí domů a pomůže svému Strání v bojích nejnižší krajské soutěže.
„U mužů se hraje víc útočný fotbal, který není svázaný až tak velkou taktikou. Tady si určitě víc zachytá než ve Slovácku a já potřebuji, aby v jeho věku  nastupoval pravidelně,“ řekl zhruba před rokem Antonín Popelka starší.
Ve Strání odchytal na jaře jedenáct zápasů a na podzim mezi tři tyče už nikoho nepustil.
Talent urosteného gólmana nemohl uniknout funkcionářům blízkého Uherského Brodu, kteří pošilhávají po divizi.
O jeho půlročním hostování rozhodl ještě dorostenecký věk nadějného brankáře. „Potřebujeme v divizi zachránit starší dorost (ten je na posledním 14. místě pozn. aut.),
tam by měl Tonda chytat pravidelně,“
uvedl sekretář brodských fotbalistů Rostislav Hruboš.

Skoro celý rok chytal za muže a teď najednou se zase bude vracet do branky dorostu. Není to přece jenom krok zpátky pro nadějného gólmana.  Antonín Popelka si to ale nemyslí.
„To určitě ne. Tady máme tréninky čtyřikrát týdně a k tomu víkendový zápas. Podmínky pro fotbal jsou v Brodě na lepší úrovni jako u nás. Budu trénovat s prvním gólmanem Mirkem Ondrůškem, od kterého bych se chtěl ještě něčemu přiučit,“ vysvětluje svoji změnu dresu mladý brankář.
Na roli jedničky prý zatím ještě nepomýšlí a až příliš skromně říká, že má ještě dostatek času na to myslet.

 

Start klubů z regionu  – poloviční úspěšnost


Také čtyři mužstva z našeho regionu odstartovala zimní přípravu na turnaji v Uherském Brodě.
Zatímco fotbalisté hluckého „áčka“ i „béčka“ vyhráli,  Ostrožská Nová Ves dostala pět branek od domácích fotbalistů Uherského Brodu. Poslední zástupce Velká nad Veličkou prohrála své úvodní utkání s Újezdcem u Luhačovic.

Na turnaji v Uherském Brodě startují mimo hlucké zálohy i další dvě mužstva z naší „lhotské“ I.B třídy. Osvětimany přijely k úvodnímu zápasu bez svého kanonýra Drobila, který si hledá angažmá v Rakousku. Bojkovice zase nemají trenéra, Zdeněk Šebák se údajně nedohodl s výborem na další spolupráci. Jenom pro zajímavost startovné na turnaji je pro jedno mužstvo 10 000 korun, které zajišťuje pět nebo šest zápasů na umělé trávě.

Přehled výsledků prvního kola: Hluk – Prakšice 2:0, Hluk „B“ – Ježov 5:1,
Uh. Brod – O.N.Ves 5:0, Újezdec – Velká 2:0.

Text a foto: Stanislav Dufka