Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

V Hluku ukázali krále - nejmladšího i nejstaršího

Tak na tuto "akci" jsem byl velmi zvědavý. Hlučané se vůbec poprvé rozhodli udělat kolem jízdy králů větší "humbuk" tak trošku po vzoru Vlčnova, a myslím, že se jim to podařilo - a to výborně.

Když jsem celé to hemžení na tamní tvrzi pozoroval, pociťoval jsem to, co dělá Hluk Hlukem. V tomto městečku totiž "vězí" opravdu velký vztah k tradicím a folklóru, spousta lidí má tento vztah hluboce ve svém srdci, což není v řadě míst zase až tak obvyklé. Samozřejmě tento vztah mají především starší lidé, u mladších je to už podstatně složitější, a kdoví, jak v tomto dopadne Hluk budoucnosti.

Zatím ale žijme současností a radujme se z toho, že v Hluku je na světě ještě docela dost lidí, kteří pro tradice a folklór doslova dýchají. Proto není divu, že na krojovanou zábavu se podle toho "vyšňořili" a vytvořili výbornou náladu.

Měl jsem z onoho večera podobný pocit jako přítomný redaktor České televize Josef Kvasnička. Když jsem s ním v týdnu mluvil, říkal mi, že se mu v Hluku líbilo - a pochvaloval si především domáckou srdeční atmosféru, žádné velké okázalosti, ale spíše skromnost a dobrosrdečnost.

Rád bych se o tomto všem rozepsal více v příštích týdnech, v Hluku jsem se narodil a v poslední době k němu opět získávám bližší vztah. Myslím, že právě na příkladu tohoto městečka by šlo ukázat mnohé z toho, co dělá Slovácko Slováckem. O tom ale až příště.

Pokud jde o fotky z krojované zábavy, brzy je doplním. Jízdě králů se tady na stránkách budu věnovat ještě hodně a hodně, navíc jsem začal pracovat i na takové malé knížečce o jízdě králů v Hluku, takže prakticky denně se dovídám k tomuto nové a nové informace.

RB   

Ps. Další text i mnoho fotek s popisky najdete na stránkách Hluku TADY