Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ÚNOR 2023: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Odpočinek! Hurá! :) Zatímco v lednu jsem byl téměř pořád v běhu a spěchu a naplno se věnoval především psaní o prezidentské kampani, únor mi začíná poklidně. Doma, v klidu a tichu, na moravském Slovácku, kde jsem nejšťastnější. Postupně sice chodím tam a onde, připisuji si, co bych chtěl stihnout, co bych chtěl napsat, co bych chtěl natočit, ale je to takové pohodové tempo. Ale samozřejmě, promýšlím a dělám si poznámky, do čeho a jak se pustit po celý únor, březen, duben... Co psát, točit a fotit, aby to mělo největší smysl a užitek? Co dělat, aby v mé domovské redakci řekli, že jsou spokojeni? A nedali mi padáka? :) 

 

1. únor, středa

 

Moc se těším na rozhovor s vládní mluvčí pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou. Spěchám za ní, ale... Po cestě ještě potkávám velký protest kurýrů donáškové služby Wolt. Takže točím toto video s rozhovory.   

 

 

 To nejsou lidské podmínky, roky nám nepřidali, protestovali kurýři proti firmě Wolt 

Centrem Prahy prošel první únorový den protestní pochod několika desítek kurýrů, kteří pracují pro donáškovou společnost Wolt. Kurýři dávali hlasitě najevo svou nespokojenost, s některými z nich mluvilo Aktuálně.cz. "Současné podmínky prostě nejsou normální, lidské, musíme dělat dvanáct hodin šest dní v týdnu, abychom si vydělali," sdělila například Monika, která byla jedna z mála žen v průvodu. 

 

 

 

A tady už po rozhovoru s paní zmocněnkyní. Probrali jsme několik důležitých témat, v příštích dnech se jim budu věnovat. 

 

 

 

 

 

 

2. února, čtvrtek

Poslední den v redakci před volnými dny. Spěchám na rozhovor s předsedkyní poslaneckého klubu ANO Alenou Schillerovou. Po skončení točím video, po příchodu do redakce rozhovor přepisuji a ve stejný den ještě vychází. Jo jo, dnes není v novinařině na nic čas, málo peněz, málo lidí, málo teplo. Na všem se dnes šetří, šetří, šetří, šetří :) 

 

  

 

 

 

Babiš neřekl poslední slovo. Nebudeme dělat politiku SPD, tvrdí Schillerová  

 

Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová odmítá, že by politika ANO a jeho předsedy Andreje Babiše nadbíhala voličům SPD či komunistů. Podle ní nebude hnutí nikdy podporovat odchod Česka z NATO či EU. "Nestavte kritiku ANO na billboardech pana Babiše v prezidentských volbách. Měla jsem k nim výhrady. Ale naše politika je postavená na pomoci mnoha lidem," tvrdí Schillerová. 

 

 

DOVOLENÁ 

 

Odjééééééézd z Prahýýýýýýýýýýýýýýýýý!!!!!!! Hurá!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) 

 

A můj vzkaz příznivcům na Twitteru...

 

 

  

 

3. února, pátek  

Ráno v šest vstávám, dělám poslední úpravy na rozhovoru s Arcibiskupem pražským Janem Graubnerem a pka jdu natočit ven na zahradu video. Sněží!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! V Praze umírám, tady se rodím do nového života! :)

 

 

  

Neuvěřitelné!!!!! Dopoledne mám čas jít do divadla!!!! Konkrétně do Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Na romatickou komedii. Naprosto odpočinková hra. A já jen tak sedím, dívám se, čistím si hlavu a směji se. Nádhera!!!!! :)  

 

 

 

Ale nedá mi to. Myslím na toho našeho nového prezidenta, je mi líto, že nebudu moc být na jeho dnešní, po prvnínm týdnu úřadování bilanční tiskovce,  no a píši několik málo slov :)

 

 

 

 

 

5. únor, neděle

 

  

 

6. únor, pondělí

Vychází rozhovor s Arcibiskupem pražským Janem Graubnerem, který jsme dělali s kolegyní Dominikou Hromkovou minulý týden.

 

Graubner má radost z Pavlovy výhry. Názory, že jsem ovlivnil volby, mě pobavily, říká  

Nejvyšší představitel katolické církve v Česku Jan Graubner v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví o posledních událostech v politice, o velkém setkání mnoha církevních představitelů v Praze i svých osobních pocitech. "V srpnu mi bude 75 roků a podám povinnou abdikaci. Bude záležet, kdy ji v Římě přijmou. Oni vědí, že mě to baví," říká o své práci v Arcibiskupském paláci, kde interview vznikalo. 

 

 

 

6. únor, pondělí.

 

Žádný pracovní týden, ale volný týden s dcerami, huráááááááááááááááááááááááá :) Jde se do skvělého akvaparku v Hradišti! :) 

 

 

 

 

7. únor, úterý 

 

Čas vyrazit do Slováckého muzea i knihovny. Čas s dcerami je ten úúúúúúúplně nejhezčí :) Neuvěřitelné, na chvilku přestávám myslet na redakci a novinařinu :) Ale o nářečí ve Slováckém muzeu určitě napíšu :)  

  

 

 

 

 

 

 

 

 

8. únor, středa

 

Ještě jedna návštěva ve Slováckém divadle. Dcery byly hrdinky :) Tři sestry nebyly pro takové slečny jednoduchou hrou. 

 

 

 

 

Velmi zajímavé, večerní povídání, u Vlastika Ondry. Říkal jsem si, že povídání s ním o výchově dětí by mohlo být velmi zajímavé i smysluplné. Tak snad v redakci uspěji s nabídkou publikovat rozhovor právě s Vlastikem.

 

 

  

9. únor, čtvrtek

 

Rád chodím diskutovat s mladými lidmi, takže jsem vděčný za pozvání, které jsem dostal do školy v Tupesích. Prožil jsem tady dnešní dopoledne, žáci byli výborní. Stejné jako kantoři.

 

 

 

 

Pomalu mi končí dovolená a prázdniny s mladšími dcerami. Už se připravuji na návrat do redakce a na věčné otázky šéfů při každém ránu: Tak co dneska nabídneš za článek, pokud možno na otvírák? :) 

 

 

10. únor, pátek

 

O dovolené má člověk přece jen trošku volnou hlavu na různé otázky, nad kterými jindy tolik nepřemýšlí.

 

   

11. únor, sobota

 

Je třeba se vrátit z "ráje" do pracovního režimu. Ještě předtím zastávka nad naší dědinou s několika větami.

 

 

   

13. únor, pondělí

Přibylo sebevražd dětí, psychiku zhoršil covid i odpudivá kampaň, říká zmocněnkyně  

 

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková se dlouhodobě věnuje také pomoci dětem, které mají psychické problémy. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví o tom, proč stát v této oblasti zaspal a co by poradila rodičům, kteří potřebují pro děti tuto pomoc. Podstatné podle ní je řešit psychické problémy co nejdříve, než se prohloubí a způsobí nevratné škody. 

 

14. únor

 

 

 

 

 

15. únor

 

 

 

 

  

 

Pavel je na první cestě po regionech, návštěvu Karlovarského kraje zahájil v Aši  

Nově zvolený prezident Petr Pavel dorazil ve středu dopoledne na městský úřad v Aši na Chebsku. Zahájil tak dvoudenní návštěvu Karlovarského kraje, která je jeho první větší cestou do regionů od lednového zvolení. Pavel přijel do Aše s manželkou Evou, před radnicí je přivítalo několik lidí. 

 

Kraj není "nejhorší ve všem", má šance na rychlý růst, řekl Pavel na Karlovarsku 

Zvolený prezident Petr Pavel zahájil avizované cesty do regionů. Na první zamířil do Karlovarského kraje, kde se po jednání s komunálními politiky večer setkal s veřejností. Kraj se potýká s mnoha problémy, jako jsou následky těžby uhlí, horší úroveň vzdělání nebo špatná dopravní dostupnost. Pavel v předvolební kampani avizoval, že se bude snažit lidem v postižených regionech pomáhat. 

 

Koupili si nás Němci, říkají lidé na Karlovarsku, kteří si stěžují na české politiky 

Ještě než část hokejových fanoušků v Karlových Varech pískala na přítomného nového prezidenta Petra Pavla, mluvilo Aktuálně.cz s některými fanoušky před příchodem na stadion. Podle jejich názoru by region potřeboval pomoc politiků. "Místo toho si jen zvedají platy. A nás tady koupili Němci," uvedl jeden z fanoušků. 

 

 

 

16. únor

 

 

 

 

  

 

17. únor, pátek

 

Hřib předal kancelář Svobodovi. Novou koalici přirovnali k italskému manželství 

 

Praha má téměř po pěti měsících od voleb nové vedení. Zastupitelé zvolili primátorem Bohuslava Svobodu z ODS. Jeho předchůdce Zdeněk Hřib z Pirátů mu v pátek dopoledne předal kancelář. V nové radě bude Svobodovým prvním náměstkem pro dopravu. Oba muži přitom byli v předvolební kampani největšími soupeři a ostře na sebe útočili. 

 

 

 

 

 

18. únor, sobota

 

 

 

 

 

Školství jde kupředu, ale ne dost rychle, říká ředitel. Jeho žáci volili prezidenta  

Ať se žáci cítí jako doma v obýváku, radí Vlastimil Ondra, ředitel Základní školy Josefa Bublíka v Bánově. V malé obci, deset kilometrů od slovenských hranic, se snaží vyučování neustále modernizovat a co nejvíce zapojovat žáky. Při prezidentských volbách tu právě žáci navrhli hlasování o hlavě státu si vyzkoušet. Ve škole to přitom není ojedinělé, což oceňují i rodiče. 

 

19. únor, neděle

 

Jeden postesk...

 

 

 

 

 

20. únor, pondělí

 

Už žádná chyba ve slibu. Pavel bude jako poslední přísahat na staré vydání ústavy

Pouhé dva týdny zbývají do chvíle, kdy Petr Pavel nastoupí do prezidentského úřadu, a slavnostní inaugurace získává čím dál jasnější obrysy. Po složení slibu navštíví nový prezident svatovítskou katedrálu i sochu Tomáše Garrigue Masaryka. Aby se neopakovala chyba ze slibu Miloše Zemana, věnují organizátoři zvláštní péči jeho textu, který bude vyvedený krasopisem a podepsaný originálním perem. 

 

 

21. únor, únor

 

 

 

 

22. únor, středa

Jeden článek od konkurence s tématem, které mě hodně zajímá i osobně. A evidetně zajímalo i další lidi.

 

 

 

 

 

23. únor, čtvrtek

Dnešek začínám po čtvrté ráno čtením médií, abych byl připravený na vystoupení v Českém rozhlase Plus... 

 

 

 Z rozhlasového studia rychle na Malou Stranu, kde jsem točil toto video...

 

 

... a z Malé Strany rychle na Úřad vlády, kde mě velmi zajímalo téma tohoto setkání  

  

  

 ... a z Úřadu vlády rychle do auta směr Ústí nad Labem :)

  

  

  

... a ještě napsat po skončení debaty článek pro náš domovský web... 

 

Studenti nadšeně vítali Pavla v Ústí. Nechtěl jsem po zvolení dlouhou dovolenou, řekl 

Nastávající prezident Petr Pavel má za sebou v pořadí už druhý výjezd do regionů od svého zvolení. Zatímco minulý týden navštívil Karlovarsko, ve čtvrtek se vydal do Ústeckého kraje. Stejně jako v prvním případě se setkal s několika komunálními politiky, kteří mu odkryli, co všechno trápí jejich region. Kromě toho přišli za Pavlem i jeho příznivci a opět zaplnili prostory, kde se konala beseda. 

 

... a dnešní pracovní den, který jsem začal po čtvrté ráno, pomalu končí :)

 

  

24. únor, pátek

 

Pavel navštívil vysmívanou školu, žáci ho zaujali. Není to beznadějné, říká ředitel  

Základní školu Mojžíř, do které chodí převážně děti z jedné ze sociálně vyloučených lokalit, si vybral ve čtvrtek k návštěvě nově zvolený prezident Petr Pavel. "Ptal se nás, jestli vidíme při naší práci světlo na konci tunelu," sdělil ředitel Karel Bendlmajer. Když později Pavel dostal při setkání s vysokoškolskými studenty dotaz na návštěvu dětí, doprovázený smíchem, školu i žáky chválil.

 

Jít zpátky do Anglie, nežít dál na sídlišti, říkají své sny děti z vyloučené lokality

Ve škole je baví například tělocvik, tančení nebo vaření. Když mají říci svůj sen, mluví například o tom, že by se chtěli vrátit do Anglie, kde se narodili. Nebo si zajet do Instanbulu či Egypta. Určitě by ale nechtěli žít na sídlišti, kde žijí nyní. To jsou názory žáků ze ZŠ Mojžíř, se kterými mluvilo Aktuálně.cz. Právě tuto školu, která leží ve vyloučené lokalitě, navštívil v týdnu Petr Pavel. 

 

Přestat žít nad poměry. Vláda ve sněmovně startuje boj o zkrocení státního dluhu 

Snížit rozpočtový schodek a zpomalit zadlužování státu jsou úkoly, které vláda Petra Fialy z ODS slíbila v programovém prohlášení. Do sněmovny teď přichází s návrhem na nižší valorizace důchodů, jako prvním krokem k chystaným reformám. Opozice ale nesouhlasí, jednotní navíc nejsou ani ministři. 

 

 

25. únor, sobota