Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Turististé vyrazili do Smolenice. A nakonec večeřeli u paní Juráskové

TURISTÉ ZE LHOTY STIHLI ZA NEDĚLI PĚT AKCÍ

Ve slovenské Smolenici měli „smolu“ na počasí

Slovenský pohár v závodu horských kol ve Smolenici. Zámek ve stejné obci. Prohlídka jeskyně Driny. Větrný mlýn v Kuželově. A na závěr koncert Hradišťanu na Antoníčku. To všechno stihli lhotští turisté druhou červnovou neděli na výletě, který zorganizoval Zdenka Mazůrková.

S odjezdem do asi pětašedesát kilometrů vzdálené slovenské Smolenice začalo pršet a deštivé počasí vydrželo celé dopoledne. „Vůbec jsem nepočítala s tak mizerným počasím, předpověď hlásila občasné přeháňky a ne trvalý déšť,“ vzhlížela k zamračené obloze hlavní organizátorka akce. Vzhledem k nepříznivému počasí tak odpadla pěší asi dvanáctikilometrová tůra.

Po prohlídce nádvoří zámku se celá výprava přesunula k jeskyni Driny, která je v pohoří Malých Karpat ve Smolenickém krasu. Část jeskyně byla otevřena od roku 1935, ale celý její prohlídkový okruh v délce 450 metrů byl v konečné fázi zpřístupněn až roku 1987. Doba prohlídky trvala asi 40 minut a uvidíte při ní bohatou krápníkovou výzdobu - sintrová jezírka, záclony a vodopády. Jeskyně má svůj symbol a to krápníkový útvar zvaný Sloní uši. V jeskyni je stálá teplota 8 C° a tak se pro případnou návštěvu nezapomeňte dobře obléct. Za prohlídku musíte vytáhnout z peněženky 140 Sk, a pokud chcete fotit, tak vás to bude stát další dvě stovky.

Prohlídka jeskyně ale určitě stojí za to. Je to ideální typ na výlet. Škoda jen, že průvodkyně se za celou dobu prohlídky neusmála a celý výklad ze sebe sypala jako na kolovrátku. „U mě by rozhodně taková ženská, která se neumí na lidi ani usmát, nedělala,“ prohlásil po východu z jeskyně jeden z účastníků.

Odpoledne přestalo pršet a celá výprava, která čítala osmnáct lidí, odjela ke kuželovskému mlýnu a přes Antoníček zpátky do Lhoty. Zakončení celé akce bylo v hospodě na Obecní na výborné večeři u paní Jiřiny Juráskové.

Text a foto: std