Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Trenérka fotbalistek hodnotí z Itálie skončený ročník

Jitka Klimková: Z naší strany byl fotbal o několik stupňů lepší než minulou sezónu.

Fotbalistky Slovácka znovu „až“ třetí. S odstupem času je ale trenérka  s uplynulým ročníkem spokojená.

„Haló, tady Jitka Klimková, já jsem právě na dovolené v Itálii,“ začal náš telefonát s prosbou o zhodnocení sezóny s trenérkou žen 1. FC Slovácko. „Pošlete otázky emailem, obratem vám odpovím,“ pokračovala Klimková. Za necelou půlhodinku přišla od trenérky textová zpráva v tomto duchu. Raději zavolejte, mají tady nějaký divný a hlavně drahý internet. Budu stručná. Čekám na telefonu.

Fotbalistky Slovácka obsadily v konečné tabulce první ligy třetí místo. Je to už tak trochu zavedený stereotyp. Sparta, Slavia, Slovácko. Pamatuje si trenérka, kdy bylo pořadí jiné?

„To jste mě zaskočil, ale asi to bylo v ročníku 2002- 2003, úplně jistá si ale nejsem,“ (směje se do telefonu).

Sedmapadesát bodů, tedy stejně jako druhá pražská Slavie, ale o devět branek horší skóre odsunulo fotbalistky na třetí místo. Po zápase jara právě se Slavií Praha, kdy Slovácko vyhrálo ve Strání 2:0, si všichni mylně mysleli, že při podzimní prohře 1:3 v Praze se při rovnosti bodů použije pohárové pravidlo. To znamená, že díky vstřelené brance na hřišti soupeře se dostane v konečném účtování Slovácko před Slavii.

 Z tohoto omylu vyvedl Jitku Klimkovou až nejvyšší svazový funkcionář. „Opravdu jsme si všichni mysleli, že díky gólu na Slavii skončíme druhé. Nakonec jsem volala na svaz do Prahy a pan Krejčí, který je předseda STK, mně potvrdil, že nemáme pravdu a rozhodující je skóre ze všech zápasů a žádná pohárová politiky neexistuje,“ posteskla si Klimková, která tuto chybu bere jednoznačně na sebe. „Už jsem se holkám za tento „kiks“ omluvila. V každém případě se potvrdilo, že musíme hrát naplno i se soupeřkami, které jsou na spodku tabulky a které jsme porazily třeba 7:0 a mohlo to být 10:0. V tomto ročníku se potvrdilo, že každý vstřelený gól navíc by nás hodně přiblížil ke stříbru. Je to pro nás velké poučení pro příští rok.“

„Musím říct, že i od trenérů jiných mužstev jsme slyšeli, že tentokrát bychom si tu stříbrnou příčku za naše výkony opravdu zasloužili, to je takové pohlazení.“

Trenérka Slovácka Jitka Klimková

Jak tedy hodnotí ambiciózní trenérka právě skončený ročník?  

„Z porovnání s loňskou sezónou jsme měly o osm bodů víc. Neztrácely jsme zbytečné body s mužstvy kolem středu tabulky.  Po fotbalové a herní stránce jsme se hodně zvedly. První okamžik po skončení ligy bylo zklamání z třetího místa veliké, ale s odstupem času hodnotím tento ročník kladně. Hlavně jsme všichni cítily, že z naší strany byl fotbal o několik stupňů lepší než minulou sezónu. Musím říct, že i od trenérů jiných mužstev jsme slyšely, že tentokrát bychom si tu stříbrnou příčku za naše výkony zasloužily, to je takové pohlazení,“ hledá pozitiva ve třetím místě Klimková, která si také pochvaluje spolupráci s vedením klubu. „Od doby pana Řezníka (bývalý majitel klubu – pozn. aut.) se udělal obrovský skok, ale chceme se ještě více zapracovat do podvědomí klubu. Dobře víme, že ve Slovácku je priorita někde jinde, jak u ženské kopané, ale větší podpory bychom se také logicky nebránily.“

V letní přestávce přichází prakticky v každém kádru k obměně. Nejinak je tomu také u žen. Kdo je tedy na odchodu a na jaké nové tváře se můžou příznivci Uherskohradišťských fotbalistek těšit. „O profesionální angažmá v USA se snaží naše americká gólmanka Lauren Church. Já jí to upřímně přeji,“ přiznává Klimková, která ale další avizované odchody nevidí tak jednoznačně. „Určitě odejde Veronika Hoferková do Švédska, odchod Zdeňky Skupinové na Kypr je tak padesát na padesát a Eva Zderčíková by měla zůstat. Co se týče posil, tak všechno je zatím otevřené. Po dohodě s vedením klubu není vyloučený i start nějaké další zámořské posily. My chceme zapracovat do prvního mužstva hlavně naše nadějné juniorky,“ plánuje trenérka, která má už narýsovanou i letní přípravu.

 „Soupeřky budou hlavně ze zahraničí, přední slovenské a polské kluby. Přípravu zahájíme jako už tradičně poslední týden v červenci.“ Zakončila povídání trenérka Jitka Klimková, která tráví tak jako každý rok celý červenec na kempu mladých fotbalistek v USA.

                                                                                  Stanislav Dufka