Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tož, co sa děje se Slováckem? Nebo-li: Pane Zemku, jaké víno si nalejeme?

Hned na začátku napíšu - budu stručný a rychlý. Samého mě totiž už Slovácko nebaví, bylo toho napsáno už hodně a je to pořád stále dokola. Osobně bych vám nejvíce doporučil analýzu Staně Dufky pod tímto článečkem. Dal si práci jako nikdo jiný, detailně prošel situaci kolem Slovácka a na faktech a citacích ukázal, jak zmatečná situace v tomto klubu už dlouho panuje. Můj komentář je tedy jen takovou "přípravou" pro Staňův článek, který si určitě rád přečte každý, koho toto téma zajímá.

 

Pane Zemku, jaké víno si nalejeme?

Představuji si velkopodnikatele Zemka, majitele klubu  1 FC Slovácko. Sedíme v jeho vinném sklípku ve Vlčnově, on mi nabízí  vínko a já se ho hned na začátku ptám, jaké by chtěl pít. "Pane Zemku , záleží na vás, chcete, abychom si naléli čistého vína? Pokud ano, můžeme začít. Bude to rychlovka, dobře vím, že místo mého kecání by bylo nejlepší udělat s vámi rozhovor a jasně se dozvědět, co si myslíte a co hodláte dělat. Jenže vy mlčíte, ostatně skoro jako vždycky, na fotbale se moc neukážete, tak jak může člověk slyšet vaše názory? Pojďme raději na to čisté vínko.

Váš tah s přizváním oné emotivné ženské jménem Marcela Mrázková byl výborný. Opravdu! Z počátku byl výborný. Musel jste klub vytáhnout z dluhů, za které jste nemohl, a ona byla váš pravý člověk. Naprosto jste jí důvěřoval, osvědčila se, stejně jako se osvědčila ve vašich železárnách. Klub se rozjel a vše vypadalo výborně. Jenže čas ukázal, že její delší pobyt v čele klubu Slovácku škodí, je načase, abyste ji vyměnil a našel si nového člověka. Popisovat tady podrobně její chyby by bylo nadlouho, ta první a zřejmě klíčová se stala, když odvolala trenéra, který mířil se Slováckem do ligy. Já vím, jasně, že to nebylo z její hlavy, tato ženská přece fotbalu nerozumí, někdo jí to namluvil. Ale holt, ona tomu uvěřila, trenéra vyměnila a od té doby jde klub sportovně od průseru k průseru.  

Podobně byste se měl zbavit sportovního ředitele Petra Pojezného. Sympatický chlapík, poctivec, vedle razantní Mrázkové vypadá trošku jako školáček. Pro Slovácko by i dýchal, určitě ho lze využít na mnoha místech, ale bohužel, aby mohl být sportovním šéfem, na to nemá. Opět by šlo rozebírat do detailu jeho pochybení, ale na to tady nemáme čas, podívejte se do expertizy, kterou jste si objednal, tam určitě budou - nebo vy byste je tam měl najít.

Pokud jde o trenéra a mužstvo, to je téma na hodiny. Nechávám toto téma odborníkům, já si všímám jen výsledků, a ty jsou prachbídné. Mužstvo prostě nefunguje, a to už pěkně dlouho. Jen si vemte, že naposledy prohrálo 4:0. A trenér? Ten po tomto utkání řekne, že nemá hráčům po herní stránce co vytknout. Tož, uznejte sám, je to k smíchu nebo k pláči?

Vážený pane Zemku, podívejte se mně prosím do očí a řekněte - stojí vám to za tu srandu? Do klubu jste už napumpoval obrovské množství peněz, když to tak počítám, kolem dvou stoveček milionů to bude. A další desítky či stovky budete muset pumpovat, abyste klub opravdu někdy dostal do první ligy a tam ho ještě navíc udržel. Řekněte mi prosím? Stojí vám to za to? Já vím, vím, vím, několikrát jste prohlásil, že jste slovácký patriot, že jste proto klubu pomohl, ale co si budeme nalhávat, patriotem je člověk odsud až posud. Podnikatelé z regionu vás nechali v bryndě, klub táhnete prakticky sám, těch pár firem jsou spíš takové troškaři nebo „dobráci", kteří přemýšlejí, jak se na vás a klubu přiživit. Mecenáše na Slovácku nečekejte.  

Tak to je všechno, nezlobte se, s klidem víno odneste, sklep zavřete a mě vykopněte. Ale ruku na srdce -  jak dlouho vás bude ještě tento pochybný fotbalový podnik bavit?

RB

 

Ps. A kdybyste měl pane Zemku chvíli času, projdete si následující analýzu. Možná ani nemusíte čekat tu, kterou vám vypracují vaši podřízení:  

 

Kam kráčí fotbalové Slovácko?

 

Už nějakou sezónu mapujeme na těchto stránkách výkony a postavení fotbalistů z Uherského Hradiště. V tak bídné pozici, jako po letošním podzimu, ale ještě nebyli. Jenom pro připomenutí - 14. místo v druholigové tabulce a tvrdý boj o záchranu čeká fotbalisty na jaře.

 

Kdo za to může? Na to je těžká, ne li nemožná, odpověď. Vraťme se tedy o rok zpět.

Vedení klubu tehdy vyhodilo z prvního místa trenéra Pavla Maluru. „Cítili jsme, že Slovácko mělo na podzim navíc. My jsme viděli, že některé chyby se opakují. Malura při své nezkušenosti to nebyl schopen změnit," řekla tehdy Marcela MrázkováO jakých chybách šéfka klubu mluvila? To vysvětloval sportovní ředitel Petr Pojezný. Jedna z našich představ byla  víc zapojovat naše odchovance. Za to, že jsme první jsme rádi, ale vidíme, že máme určitou kvalitu mužstva a také zázemí." Co to znamená, nebo znamenalo, v řeči Pojezného?

 

Představte si, že vedení Slavie Praha odvolá z prvního místa ligy trenéra Jarolíma, protože nedává nebo dává málo šancí odchovancům klubu. Je to k pousmání, ale už se asi nikdy nedovíme pravdu, proč byl  Malura opravdu odvolaný. Byla to jednoznačně chyba vedení klubu, kterou si do dnešního dne nepřiznalo. Po Malurovi přišel letos před jarní části sezóny zkušený kouč Leoš Kalvoda, připomeňme si slova Marcely Mrázkové na tiskové konferenci, když Slovácko nového trenéra představovalo. „Bude mít dost času poznat hráče, zlepšit jejich vztahy, zlepšit jejich kondici a svou zkušeností nás dostat do první ligy. Na to spoléháme." Hráči prý měli špatnou kondici a vztahy mezi nimi údajně nebyly také ideální. Se špatnou kondicí vedli druhou ligu - to jsou fakta. O vztazích mluvit nemůžeme - nevíme co se dělo v kabině.

 

A co nám řekl nový trenér Kalvoda na stejné tiskovce.  „Pro mě je mnohdy lepší pracovat s mladými, kteří nejsou tak zkažení penězma. Samozřejmě tam nemůžeme dát šest mladých fotbalistů, ale pokud v zápase vedete tři nula, tak proč toho mladého kluka nepostavit, ať se oťuká."  Znovu jenom pro připomenutí. Na podzim jenom v jediném zápase Slovácko pod koučem Malurou vyhrálo o tři branky. Ostatní zápasy byly těsné výhry.  Kalvoda s ním už tehdy vlastně souhlasil. Mládí až za jasného stavu. Přesto bylo Malurovi vyčteno, že prý nestavil mladé hráče.

 

Přes zimu se prý vedení klubu snažilo sehnat posily, alespoň to tvrdili na „tiskovce" po špatném jarním startu. Na tiskovce padly i takové dotazy:

„ Nechtěli jste posílit o zkušené fotbalisty jako je například Pikl nebo Barteska"?

„O Piklovi jsme uvažovali, ale ztroskotalo to na jeho nezájmu odejít kvůli rodině na Moravu. I když v jednu dobu to vypadalo, že se u nás objeví." (Dneska hraje Pikl o 400 km dál v Prešově. Na Moravu nechtěl, na východní Slovensko ano).

Na jaře se začalo mužstvo pod trenérem Leošem Kalvodou zasekávat. Fotbalisté ztráceli body jako na běžícím pásu, i na vlastním hřišti.  Všechno vyvrcholilo odvoláním Kalvody čtyři kola před koncem druhé ligy. Vedení klubu povolalo k áčku Jiřího Dekaře, který do té doby vedl devatenáctku. Šance na postup do ligy byla obrovská - stačila maličkost - porazit v posledním kole Příbram. Slovácko se vzepjalo. Dekař dal mužstvu nový impuls, ale na postup to nestačilo. Dekařovi bylo nabídnuto místo asistenta - to nepřijal a odešel zpátky k dorostu.  V létě přišel nový trenér Ladislav Jurkemik, který už sledoval poslední zápasy v uplynulé sezóně z tribuny.

Slovácko také usilovalo  o historicky nejlepšího střelce české reprezentace Jana Kollera, jemuž prý nabídlo roční plat patnáct milionů korun.

„Bylo to rozhodnutí majitele klubu pana Zemka. Chtěl ho získat hlavně kvůli divákům. Finance na jeho koupi by šly mimo rozpočet. My jsme jeho podmínky byli schopni akceptovat," líčil sportovní ředitel klubu Petr Pojezný. Věřil vůbec někdo, že Koller přijde do Uherského Hradiště? Snad jenom sám Petr Pojezný. Kdo se zajímá o fotbal, tak tomu muselo být jasné, že se Kollera nedočkáme. Mohl si vybírat z několika prvoligových nabídek a ke Slovácku nemá absolutně žádný vztah. Prestiži klubu humbuk kolem Kollera spíše uškodil.

Když chtěl Zemek investovat do Kollera 15 miliónů? Proč za tyto peníze vedení klubu nepřivedlo jiné, kvalitní fotbalisty?

Ještě se vraťme k únoru letošního roku. Celé léto bojuje Slovácko o Petra Faldynu a přitom na začátku roku ho kvůli věku odmítlo. Část rozhovoru s Lubomírem Blahou bývalým sportovním manažérem klubu.

Před startem druhé ligy jste toužili po bývalém hráči Kunovic kanonýru Petrovi Faldynovi, který je dneska v Jihlavě. Zájem Slovácka už opadl?

Já Petra Faldynu velmi dobře znám. Několik let jsem ho trénoval v Kunovicích a troufám si tvrdit, že to je takové moje dítě. Já jsem ho chtěl už před rokem a to Jihlava nechtěla ani slyšet. Dneska je zase trošičku jiná situace. Chceme stavět na odchovancích a musíme se dívat hlavně do budoucna a také na to, že toho hráče nekupujeme jenom na půl roku."

„Takže rozhodl Faldynův věk? Ano." (únor 2008)

Rozhodl Faldynův věk 32 let. Jenom pro zajímavost se podívejme na věk posil, které přišli v létě:

Jan Berger 32 let, Richard Hrotek 34 let, Tomáš Randa 34 let, René Formánek 33 let.

„Hledáme útočníka a Faldyna je nejlepší možností," pochvaluje si sportovní ředitel 1. FC Slovácko Petr Pojezný. (Srpen 2008)

 

Usilovný boj o Faldynu Slovácko s Jihlavou nakonec prohrálo, ač bylo přesvědčeno, že hráč bude na podzim nastupovat v Uherském Hradišti. Arbitrážní komise rozhodla ve prospěch klubu z Vysočiny. On pan Tulis sportovní ředitel Jihlavy, také nedělá fotbal první rok a není žádný funkcionářský amatér.

Kdo vlastně rozhodoval o politice posílení mužstva? Lubomír Blaha nebo někdo jiný?

Měl vůbec Blaha, který byl jedním z mála lidí, kteří se točí okolo fotbalu celý život nějaké pravomoce? Proč odešel? Vedení klubu to vysvětlovali tak, že prý po vzájemné dohodě ukončili spolupráci. Sám Blaha o odchodu nechce do dnešního dne mluvit.

Pojďme, ale k éře trenéra Jurkemika.

Pod Jurkemikem začalo podzimní fotbalové trápení Slovácka, ač klub vyhlašoval atak nejvyšších pozic. „Získali jsme zkušeného trenéra, sedm nových hráčů a je patrné kam směřujeme," řekla Mrázková. Kdo by nevěděl co se skrývá za těmito slovy generální ředitelky, tak vězte, že postup do první ligy. Ovšem nové hráče si nevybíral trenér. „Máte pravdu, já jsem si nepřivedl žádného hráče. Když máte přivést posilu, tak by to měl být kvalitní fotbalista, který musí vyniknout a to samozřejmě stojí dost peněz. Já jsem tlačil vedení klubu na posílení mužstva hlavně na brankářském postu. Jinak jsem s kádrem, co mám k dispozici spokojený," přiznal trenér.

 

Další zajímavý fakt. Podle čeho se posily Slovácka vybíraly? Berger hrál výborně v dresu Třince proti Slovácku. Po sezóně byl volný hráč - půjde k nám - rozhodl někdo. Randa, Hrotek, Formánek, Psohlavec. Kdo sledoval jejich výkony  v uplynulé sezóně. Kdo je Slovácku nabídl?  Slovácko mělo nového trenéra a ten si posily  nevybíral. K pousmání.

Před časem přišel do Zlína nový trenér Stanislav Levý, ten bude chtít také posilovat.

O posilách by měl rozhodovat trenér, protože každý trenér má svou vlastní představu o způsobu hry a složení mužstva," řekl Levý.

 

Na prstech jedné ruky bychom na podzim spočítali zápasy, ve kterých Slovácko obstálo.

My se budeme věnovat těm, ve kterých zklamalo a bylo jich daleko víc. U některých zápasů se přitom nezávislý fanoušek musel divit, jak je trenér Jurkemik hodnotil.Většinou dal soupeř z ničeho gól,  v lepším případě co střela - to gól. A většinou své svěřence chválil.  Posuďte sami:

 

Hrozné. Za první půlhodinu můžeme vést 3:0 a bylo by po zápase. Dnes jsme to provařili, zbytečný byl gól na 1:1. Tam se musí mluvit, přebrat si hráče. Most si nezasloužil vyhrát. Za první poločas určitě ne. Navíc od vedoucího gólu jsme byli na koni, Most jsme k ničemu nepouštěli.  (Jurkemik - prohra v Mostě 1:3)

 

Musím pochválit hráče, že šli až na dno svých sil, a že to nakonec dotáhli do vítězného konce.(Jurkemik  - Sparta doma vítězství  1:0)

Hráči, kteří měli hrát o postup, šli se soupeřem, který skončil předposlední v tabulce až na dno svých sil. Jak by asi dopadl zápas, kdyby nešli na dno svých sil?

 

 

„Nemůžu hráčům nic vytknout, dnes šli nadoraz. Podle mě byl vidět dobrý zápas, zajímavé situace, nasazení od obou týmů. A i v prvním poločase byly pěkné akce, lidi tleskali, povzbuzovali"  (Jurkemik Hradec 1:1),

Kdo zápas viděl - musí přiznat, že to byl strašný fotbal. Kteří lidi tleskali trenére? Na té naší tribuně to rozhodně nebylo.

 

„Hráčům po herní stránce nemám co vytknout. (Jurkemik - 0:4 v Ústí)

Výsledek mluví za vše a znovu se chválí.

 

Tolik citace trenéra po jednotlivých zápasech. Nelze se nezastavit ještě u rozhodčích. Slovácku prý neustále ubližovali.

 

„Pak hosté přidali ve středu hřiště, hra se vyrovnala a šancí ubilo. Domácí se k nim dostávali především po darovaných standardních situacích, které hlavní rozhodčí Makovička posuzoval na obou stranách rozdílně. (DDK po zápase 1:1 v Karviné)

 

 

„Remíza doma pro nás není určitě úspěchem, ale při tom, co bylo na hřišti vidět, se dá říci, že jsme hráli proti přesile, a to se hraje těžko," naznačoval trenér Ladislav Jurkemik, že rozhodčí byli k hostům benevolentnější.( Jurkemik  s Hradcem 1:1 )

 

Tlak domácích se stupňoval, ale proti němu tentokrát nestálo jen jedenáct hradeckých fotbalistů, ale i hlavní rozhodčí Zelinka,(DDK po zápase s Hradcem)

 

Naopak v 76. minutě museli spolknout čtvrtou hořkou pilulku. Po střetu Inemana s Veverkou si rozhodčí Hrubeš vymyslel penaltu a tu zkušený Valenta bezpečně proměnil.

 ( DDK  0:4 v Ústí)

 

 

Tak to máme za sebou podzimní část druhé ligy. Pro Slovácko totálně zpackaný. Jak z toho ven? Těžká rada. V klubu by se měl objevit někdo, kdo má ve fotbale přehled -zkušený manažér. Generální ředitelka Marcela Mrázková to s fotbalovým Slováckem určitě nemyslí špatně, ale vypadá to, že všechna zásadní rozhodnutí má ve svých rukou a ty nejsou vždycky ku prospěchu klubu. Pan Zemek jí zatím bezmezně důvěřuje.

 

Jestli si někdo zaslouží obdiv , tak jsou to fanoušci klubu. Po Bohemce největší návštěvy, až se člověk někdy divý, že na tu bídu přicházejí v takovém počtu.

 

Mužstvu se zoufale nedaří, ale trenéra Jurkemika vedení neustále drží na lavičce. Na české poměry je rekordmanem.

 

 Představte si, že k vám přijde do práce někdo, kdo to má pozvednout, dostat firmu o třídu   

 výš. Za půl roku se ale nestačíte divit - firma jde ke dnu. Jak by asi reagovalo vaše vedení??  

 

Na druhou stranu Slovácko dalo světu krásný erotický kalendář s motivem fotbalu. Zpíval tady na fotbalovém  plese Karel Gott společně s Lucií Bílou. Vystoupila nejdražší slovenská kapela Elán.

Fanoušci vedoucích klubů druhé ligy Bohemky a Jihlavy nám tedy můžou jenom závidět.

My máme kvalitní kulturu a oni zase hrají pěkný fotbal.

 

Jedno je, ale jisté. Na tento kalendářní rok, by nejraději všichni co působí ve Slovácku určitě rádi zapomněli.

 

Pro zajímavost končím článečkem na idnes:

 Vedení druholigového klubu HFK Olomouc vyhodilo po podzimu jedenáct hráčů!!!!

 

"Často se na to nedalo dívat. Až jsem se styděl. V několika případech mě napadlo, že mě ze stadionu odveze přistavená sanitka. Na něco takového se na jaře nechci dívat," upozornil hráče náročný šéf Holice Vladimír Dostál.

 

Holice přitom skončily v tabulce na 10. místě, tedy před Slováckem!!!

 

STANISLAV DUFKA