Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tip na víkend - koštování koláčků ve Vlčnově. A můžete napéci i vlastní!

Tak tento tip je jedním z dluhů, kterých mám bohužel povícero. Tento se týká Vlčnova a jeho akce, která bude už teď v neděli - jde o košt koláčků. Vlčnovjané mě požádali, jestli bych tuto pozvánku i s pěkným plakátkem nedal do Časopisu Ostrožska a Horňácka, bohužel se ale nakonec nenašlo místo. Jsem si vědom, že když to takto napíši, tak mi Vlčnovjané ani nikdo jiný takové vysvětlení neuvěří, ale jen grafik časopisu pan Šopík ví, že jsem se snažil tuto pozvánku do časopisu mnohokrát "upíchnout", různě jsem pohyboval s texty i fotkami, ale poslední rozhodnutí bylo - místo v časopise prostě není. Mimochodem, podobným způsobem se snažím dostat do časopisu už pět čísel (tedy od listopadu) reklamu na tyto mé stránky. A nakonec také pro ně místo nenajdu. Mrzí mě, že se Vlčnovjané do časopisu nedostali. Ale do příštího čísla dám jednu jejich tetičku, často na ni myslím :)

Tak a teď ke koštu koláčků. Nikdy jsem na něčem takovém nebyl, ale předpokládám, že lidí přijede hodně - jen doufám, že jich snad bude mnohem méně než na jízdu králů. Z pozvánky jsem také snad dobře pochopil, že takový košt je příležitostí pro každého, kdo rád koláčky dělá a má k nim například zajímavé recepty. Víte-li tedy o někom (a vsadím se, že mnozí víte), kdo dělá dobré koláčky, dejte mu vědět, ať jich dvě stovky upeče, hodí do šátku a utíká s nimi směr Vlčnov.

A pokud tady už na toto oddechové téma píši, řeknu vám, že já si při slově koláčky vždycky představím starou pekárnu Vaštíků v Ostrožské Lhotě. Dodnes před sebou vidím ženské, které drží v ruce plata s naskládanými koláčky, tancují s nimi na cestě, pohybují se s takovou elegancí jako číšnici, kteří ve špičkovém hotelu přinášejí hostům na širokých talířích vyhlášené pochoutky. Bohužel, tato pekárna už dnes nefunguje a bohužel ani neexistuje, protože byla zlikvidována. S paní Vaštíkovou jsem si ale jednou o jejich celé "koláčkové éře" povídal, toto povídání nahrál a jednou ho budu třeba někde publikovat. Historie této pekárny totiž byla velmi zajímavá, o jejím zakladateli a o celém jeho rodu, který zamířil do Vídně, by šlo sepsat knihu. Tak vidíte, kde jsme se dostali od vlčnovských koláčků.

O samotných vlčnovských koláčcích toho moc nevím. Jen jednou letos jsem vezl z Brna milou a mladičkou dívku (hrála tam divadlo), která mi při vysedání ve Vlčnově řekla - moje mamka peče koláčky, a ukázala mi na takovou pekárnu na začátku Vlčnova. Od té doby jsem se občas stavil v obchodě naproti kostela, kde tyto koláčky prodávají. Mimochodem, ve Vlčnově mají krásnou pekárku u křižovatky, mnohokrát jsem ji chtěl fotit, protože v ní je ještě cítit půvab něčeho romatického. Až ale i tam dají plastová okna - jelikož také Slováckem postupuje nevkusná plastománie - nebudu už ani focení, ani romantika. Hlavně, že nebude dovnitř fučat :)

 

Tak pojďme na pozvánku, tady je:

 

Košt vdolečků ve Vlčnově

Třetí zářijovou neděli 21. 9. ve 14 hodin se již po čtvrté uskuteční ochutnávka vdolečků v Hospodářské usedlosti č. 65 ve Vlčnově. Tato jistě příjemná a pohodová akce, hlavně pro chuťové buňky, si již našla mnoho příznivců a pevné místo v kalendáři tradičních vlčnovských programů. Všude kolem po okolí Slovácka se něco koštuje - zelí, klobásky, víno, slivovice,...A co jiného koštovat právě u nás ve Vlčnově, než vdolečky? Máme je prý vyhlášené široko daleko. Ale bylo by to asi hodně stejné, kdyby se ochutnávaly jenom ty vlčnovské. Proto zveme pokaždé pekařky koláčků i jiných vesnic v okolí.

Kdo zatím ještě nikdy na Košt vdolečků nezavítal, tomu je nutno říci, že pečivo hodnotí sami návštěvníci. Samozřejmě anonymně. Talíře se vzorky jsou označeny pouze číslem. U vrat, kde je pokladna, si zakoupíte za malý poplatek hlasovací lístek a na ten po ochutnání všech vzorků napíšete, který koláček (číslo) je podle Vás nejlepší. Až už není co koštovat a všecko je snědeno, spočítají se hlasy a určí se pořadí tří nejlepších. Výherci získávají upomínkové ceny.

V improvizovaném bufetu je možnost koupit si kávu, čaj, víno, burčák (když je ho dost) a samozřejmě i vdolečky.

Zatím vždycky počasí vyšlo. Pěkně hřálo sluníčko, muzika hrála, sbory zpívaly, lidé pečlivě koštovali a popíjeli víno či burčák. Zatím vždycky. Ani tento rok tomu snad nebude jinak a sluníčko i lidé vyjdou na horní konec k chalupě č. 65. A když se urodí, budou se opět i vařit trnky v černé kuchyni v kotli. O kulturní program se postarají tradičně ženské a mužské sbory a cimbálová muzika. Jako hosté vystoupí ženský sbor Tetičky z Ježova. Letos navíc přibude mezi návštěvníky i Česká televize. Rozhodla se natočit dokument o pečení svatebních koláčků na Slovácku, natáčet se nebude jenom u nás, ale i v jiných obcích.

Tímto zveme a prosíme všechny pekařky a pekaře, přihlaste se na ochutnávku se svými vdolečky. Podmínky k účasti jsou velmi jednoduché. Žádáme o počet 200 kusů koláčků, z toho 150 koupíme a o 50 Vás prosíme zdarma. Sami si pro ně přijedeme, podle domluvy. Bližší informace rádi poskytneme všem v KSK Vlčnov, na tel. 572 675 130, 500 nebo na ksk@vlcnov.cz.

Petra Brandysová