Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tak máme za sebou velikonoční víkend...

Prodloužený víkend máme za sebou, ani nevím, co bych sem měl o něm v tuto chvíli psát. Prostě klasický velikonoční víkend tady na Slovácku, všude možně jsem viděl obrovské davy lidí na zahrádkách a políčkách, na cyklostezkách, na kolách, kolečkových bruslích, na koštech vína, koštech slivovice, na cimbálovkách, na fotbalech, na jarmarcích, v kostelích, v mega obchodech, v restauracích, v hospodách nebo třeba jen tak na procházce - mnozí oblečeni podle nejnověnější módy, šlapající na nejnovějších kolech nebo projíždějící se v nejnovějších autech. Co o tom psát, budou toho plné okresní noviny tak jako každý rok.

Když jsem nad tím přemýšlel, říkal jsem si, cože nám Evropanům na moravském Slovácku jednadvacátého století může ještě tak chybět ke spokojenosti. Co myslíte?

Možná o tom napíšu páteční sloupek do Slováckých novin - kdybyste měli po ruce nějakou odpověď na mou předcházející otázku, budu vám vděčný, s klidem ji do svého sloupečku zařadím. Jen potřebuji váš názor do středeční osmé hodiny ráno, to je čas, do kdy musím sloupeček poslat.

Můžete psát jakékoliv odpovědi kromě té, že na Slovácku chybí práce. Tato odpověď se pochopitelně nabízí a do sloupečku ji zařadím. Když chybí práce, chybí i peníze, podle toho, co jsem slyšel o sobotním jarmarku v Hradišti na náměstí, lidi utráceli dost málo, něco koupit děckám a dost. Krize je cítit a podle všeho bude ještě hůř. Uvidíme, co udělá krize se Slováckem, jak změní životní styl lidí, zatím se zdá, že lidi jsou (obrazně řečeno) spíše v hypermarketech než na políčkách, ale těžko posuzovat, možná těch, kteří si leccos raději nasadí, než by to kupovali, přibývá. Uvidíme...

Více slov, fotek a možná i videoukázek dám na stránky později, do konce dubna musím sepsat časopis Krajem svatého Antonínka, a mám toho před sebou tolik nenapsaného, že mi není zrovna nejlépe. Ale sem na stránky se vrátím, s foťákem a diářem jsem byl v posledních dnech v Ostrožské Lhotě, Hluku, Uherském Ostrohu, Ostrožské Nové Vsi, Veselí nad Moravou, Javorníku i Míkovicích, chystám se i na Horňácko, takže "materiálu" mám docela dost. Ostrožsko a Horňácko je pro mě jakýsi "lakmusový papírek" Slovácka, zajímá mě, co nám tento "papírek" zobrazuje.

Pochopitelně jsem ale jako vždy skeptik k focení, psaní i točení. Většina lidí, která se živí nebo i neživí těmito profesemi, je jaksi divna zamračena, zejména, když pracují. Chtělo by to je trošku oživit, aby nepůsobili tak studeně. Pak člověk vidí někoho, kdo opravdu od srdce zpívá, hraje nebo tančí, a hned si přejete, aby takových lidí v dnešní polonudné době přibývalo, zatímco nás s foťáky ubývalo - mohli bychom zmizet úplně. Žádná škoda.

RB

Ps. Omlouvám se za pesimističnější styl psaní, ale člověk nemůže mít po ránu moc náladu, stačí se podívat namátkou na zprávy, které ukazují stav světa docela trefně. Irán soudí mladou (a podle všeho nevinnou)novinářku, které hrozí doživotí, komunistická Korea se vracímu k jadernému zbrojení, v Británii zmařili teroristický útok, Itálie se stále vzpamatovává ze strašného zemětřesení, Francoucz postřílel na ulici náhodně tři lidi, v Polsku uhořelo přes dvacet lidí, z českých silnic se nevrátilo o víkendu čtrnáct lidí, propad světové i české ekonomiky pokračuje, ČSSD slibuje třicet tisíc za novorozeně, česká politická komedie pokračuje hledáním dalších leklých úřednických ryb... 

Ještě, že alespoň zpěvačka Bára Basiková ukázala syna Theodora :)