Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tak má vypadat program k dětskému zpívání

Čas utíká, nejlepší dětští zpěváci z Uherskohradišťska a Veselska se předvedly už minulý víkend, takže mám strach, že se už nedostanu k jedné zajímavosti, na kterou bych rád upozornil.

Touto "zajímavostí" je program, který k takovému dětskému zpívání vznikl. Všiml jsem si ho ve Veselí nad Moravou, kde děti zpívaly na přehlídce s názvem Slovácká stuha. Původně jsem se chtěl ve Veselí jenom stavit a pokračovat do Uherského Hradiště na jinou dětskou soutěž Zazpívej, slavíčku (Ve Veselí se totiž začínalo ve dvě, v Hradišti bohužel hned ve tři), nakonec jsem ale zůstal ve Veselí.

Vydaný program byl parádní! Kdo chtěl, mohl si v něm najít slova všech 38 zpívaných písniček! A k tomu ještě notový zápis všech písniček, včetně informace, kdo písničku zpívá a odkud je! Opravdu paráda.

Myslím, že velké poděkování za tento "katalog" patří manželům Smutným, kteří jsou u této přehlídky od prvního ročníku - a jak jsem se dozvěděl, mají nahrané všechny děti, které kdy na této přehlídce zpívaly!

Hodně dětí jsem si při veselském (pozor - nesoutěžním) zpívání nafotil, ale bohužel kvalita fotek byla bídná - tak se alespoň podívejte na samotný naskenovaný "katalog" a fotečky dětí dvou mladších kategorií. Musím se přiznat, že na druhou polovinu zpívání jsem chyběl, nezbývalo mi než vzít dcerku a odejít, protože hóóóódně zlobila a běhala před pódiem :) Best Replica Watches

K Veselí bych měl ještě jednu kritičtější připomínku. Trošku mě zklamala moderátorka, její moderování bylo poněkud stereotypní, moc jsme se od ní o zpěváčcích nedozvěděli, navíc příliš používala věty typu "To je krásné...". Vzpomněl jsem si na Uherské Hradiště a Zazpívej slavíčku, kde si například loni moderátoka připravila povídání o jednotlivých vystupujících dětech. 

A bylo velmi zajímavé takové informace poslouchat - diváci se například dozvěděli, jak dlouho dítě zpívá, kde už vystupovalo, jaké má koníčky a s kým třeba doma zpívá. Moderátorkou byla paní Romana Habártová ze Slováckého muzea, a já jsem byl opravdu z jejího představování dětí nadšený.

Myslím, že podobné informace zazněly v Hradišti i při letošním ročníku, ale bohužel jsem se tam už nedostal. Dozvěděl jsem se, že paní Habártová přišla za dětmi už na zkoušku a právě tady od dětí informace "vyzvídala" (tady je tedy kouzlo toho, co pak diváci vidíme při samotném vystoupení).  Zkoušel jsem tyto informace o dětech najít třeba někde na internetu, ale měl jsem smůlu. Tak vám tady ukáži alespoň hradišťské výsledky:

 

Posílám výsledky ze slavíčka:

0. kategorie, MŠ - Korábková Anežka z Kunovic - Třeba su já malá, malušičká

1. kategorie, 1. a 2. třída - Šťastná helena, Vážany - Háj husičky, háj

2. kategorie, 3 a 4. třída - Vaculová Natálie, Lopeník - Před naším je bílá růža

3. kategorie, 5. a 6. třída - Rybníkářová Lucie, Hluk - Chovali ně maměnka (Lucku jsem poslouchal na místním kole v jejím rodném Hluku, TADY je můj textík právě o zpívání v Hluku)

4. kategorie, 7. , 8. a 9. třída - Janků Tereza, Březová - Ti uherští brodští páni

 

Cenu diváka: Kačenka Šmídová z Uh. Brodu (pozn RB: Musím se pochlubit, že Kačenku často slyším zpívat v souboru Malučká Nivnička, a zpívá nádherně! Můžete si ji prohlédnout - stejně jako mnoho dalších zajímavých informací - právě na stránkách Nivničky tady) 

Celkový slavíček : Trubačová Barbora, Polešovice - Slunéčko vychodí

 

Výsledky mi poslala Anička Surá z Ostrožské Nové Vsi (díky moc), která se představila přímo na pódiu, a to v doprovodné cimbálové muzice Ženičky z Hluku.

RB

Ps. A tady je ještě textík a fotečky ze Slavíčka v roce 2006, byl to určitý pokus referovat o soutěži jinak než bývá v novinách... 

 

Toto je ještě článek o soutěži 2008 v Uherském Hradišti, vyšel ve Slováckých novinách, autorem je pan Potyka:

Slavíčci zpívali již po čtyřiatřicáté Zdá se to neuvěřitelné, ale regionální (dříve okresní) soutěž dětských zpěváků lidových písní má za sebou již 34 ročníků. U jejího zrodu stála tehdejší metodička okresního kulturního zařízení v Uh. Hradišti Anna Maděričová, která jako členka finálové poroty nevynechala ani jediný ročník! „Když si uvědomíme, že předkol v Uh. Hradišti a Uh. Brodě se každoročně zúčastňovalo zhruba 120 až 200 zpěváčků a odečteme ty, kteří soutěž absolvovali několikrát, přesto nám vyjde závratné číslo, dokumentující zpěvnost a kulturnost na Slovácku i citlivou práci rodičů a pedagogů. Mnozí vítězové naší soutěže se uplatnili jako sólisté cimbálových muzik, namátkou vzpomínám třeba Jitku a Taťánu Málkovy nebo Alici a Janu Holubovy, řada z nich úspěšně bodovala v národní soutěži -naposledy loni Kristýna Daňhelová. Podstatné ovšem je, kolik dětí soutěž přivedla k lidové písničce a zpívání vůbec, i když si zpívají třeba jen pro sebe," uvedla zakladatelka soutěže.
Letošní finále proběhlo ve velkém sále Klubu kultury za velkého zájmu publika 30. března. S šestadvaceti zpěváčky, které z obou předkol vybrala odborná porota, obětavě (a na vysoké úrovni) písničky nazkoušela a v neděli je doprovodila cimbálová muzika Ženičky z Hluku s primáškou Kateřinou Říhovou. Slovem zasvěceně provázela Romana Habartová a celou soutěž připravil Klub kultury a Důmdětí a mládeže Šikula Uh. Hradiště za podpory Odborového svazu pracovníků kulturních zařízení Praha, Zlínského kraje, Českého rozhlasu Brno a firmy Inpost.
Soutěžící hodnotila odborná porota za předsednictví Jaroslava Zapletala, primáše cimbálové muziky Kunovjan, zasedal v ní i starosta města Libor Karásek. Každý rok se říká, že porota neměla lehkou práci - nejinak tomu bylo i letos. V kategorii dětí z mateřských škol získala první cenu Anežka Korábková z Kunovic (zpívala písničku Třeba su já malá, malušičká). Mezi prváky a druháky základních škol byla nejlepší Helena Šťastná z Vážan (Háj, husičky, háj) a mezi žáky třetích a čtvrtých tříd pak Natálie Vaculová z Lopeníka (Před naším je bíla rúža). Ve velmi vyrovnané kategorii 4. a 5. tříd se nejvíce líbila Lucie Rybnikářová z Hluku (Chovali ně maměnka) a mezi nejstaršími si slavíčka odnesla Tereza Janků z Březové (Ti uherští brodští páni). Divákům se nejvíce líbila čtyřletá Kateřina Šmídová z Uh. Brodu (Cigáné, cigáné) a absolutním vítězem 34. ročníku se stala Barbora Trubačová z Polešovic s písničkou Slunečko vychodí. Nikterak jí nevadilo, že musela berle nechat pod pódiem a odzpívat finále s nohou v sádře. Účastníkům finálového klání soutěž připomene cédéčko s jejich výkony. Všichni se již nyní těší na jubilejní 35. ročník - pořadatelé jistě připraví nějaké příjemné překvapení.