Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tak, a je to jasné! Podívejte se, jak naše Ostrožská Lhota právě převzala pořádání srazu Lhot a Lehot v roce 2016 + video a fotky ze skončeného srazu na Slovensku! Všichni jste za rok na Slovácko zvaní, přijeďte!

Co ještě nedávno vypadalo jako trošku  bláznivý nápad dvou mladých kluků z Ostrožské Lhoty, je teď po víkendu skutečností. Největší Lhota v České republice, Ostrožská Lhota, bude hostit od 30. června do 2. července 2016 zřejmě největší akci ve své historii - sraz Lhot a Lehot z České republiky a ze Slovenska!

 

Za nápadem stojí Jakub Hájek a Víťa Lopata, dva kamarádi, kteří mají pronajatou hospodu na hřišti - kterou samozřejmě doporučuji k návštěvě :) Kluci s návrhem na uspořádání srazu oslovili před časem vedení obce, předsedy řady místních spolků i dalších ochotné Lhoťany, a setkali se s velmi vstřícným přístupem. Po několika schůzkách a zasedání zastupitelstva bylo jasné, že Ostrožská Lhota se nelehkého "podniku" ujme a uspořádání srazu nabídne. Na 35. srazu Lhot a Lehot ve slovenské Lehotě o tomto víkendu tak bylo oficiálně potvrzeno, že 36. sraz se skutečně bude konat v Ostrožské Lhotě!

 

Věřím, že půjde o velmi zdařilý sraz, protože Ostrožská Lhota je krásná vesnice v nádherném prostředí moravského Slovácka se spoustou šikovných lidí. Navíc leží prakticky uprostřed bývalého Československa, takže lidé ze Lhot českých, slovenských i moravských to nebudou mít ve většině případů nijak daleko a jistě rádi Ostrožskou Lhotu navštíví. 

 

Nyní už se podívejte na pěkné fotky, videa a texty Staně Dufky, který se ze soboty na neděli vrátil z velkého srazu Lhot a Lehot ve slovenské Lehotě. Berte to, prosím, jako pozvánku do Ostrožské Lhoty v roce 2016. Stránky www.SlovackoDNES.cz se budou nyní i v budoucnosti tomuto setkání věnovat a budou ho podporovat, jsem rád, že se Ostrožská Lhota do pořádání této velké akce pustila a držím palce, aby se vše co nejlépe podařilo.

 

Osobně jsem bohužel na Slovensko kvůli práci jet nemohl, budu se ale snažit účastnit schůzek, týkajících se pořádání srazu v Ostrožské Lhotě, a pravidelně budu dávat aktuální informace sem na stránky. Z dosavadních "oficiálních" informací je známo, že plánovaný rozpočet srazu je kolem 750 tisíc korun s tím, že Jakub Hájek a Víťa Lopata pokryjí 500 tisíc korun a obec poskytne 250 tisíc korun. Osobně si myslím, že finanční "zatížení" pro kluky, které ale sami navrhli,  je dost velké, ale jistě se o rozpočtu akce a všem možném bude ještě mnohokrát jednat. Tuším, že u většny srazů v jiných Lhotách byla většina rozpočtu na obcích, ale sám se chci poptat na těchto radnicích, jaké zkušenosti, dobré i špatné, s pořadatelstvím měli, a co by pro Ostrožskou Lhotu doporučovali či neopak nedoporučovali.  

 

Nyní už ale dejme slovo Staňovi Dufkovi!

 

RB 

 

Ps. Pokud vás zajímá, jak moc Lhot a Lehot je, TADY se mrkněte na internet, je jich fakt hóóódně :)

 

A  TADY  jsou webové stránky slovenské Lehoty, pořadatele srazu 2015 

 

A  TADY  jsou webové stránky moravské Ostrožské Lhoty, pořadatele srazu 2016

 

 

 

"Laťka je pro naši Lhotu nastavena hodně vysoko"  

 

Ze všeho nejdříve bych rád řekl, že na srazu Lhot a Lehot jsem byl nyní v sobotu vůbec poprvé a moc se mi tento sraz líbil.

 

Zástupci 54 Lhot a Lehot z Česka a Slovenska se tentokrát sjeli do slovenské Lehoty u Nitry.

 

Těžko hledat chyby, i když by se určitě v tom vedru nějaké našly.

 

Ale všechno přebíjela pohostinnost místních lidí, spousta stánků s občerstvením, velké stany s nabídkou jídel, za které by se nemusela stydět ani vyhlášené hospody v našem regionu a to všechno téměř bez front. Přitom jsme sledovali vystoupení folklorních souborů, rockových kapel i různé soutěže mezi Lhotami, a zároveň prožívali pořádné horko.

 

Když jsem viděl starostu Lehoty Milana Chmelíka předávat standartu „naší" Lhotě, říkal jsem si, že laťka je nastavená hodně vysoko. Za rok uvidíme, jak se organizátoři setkání v Ostrožské Lhotě společně s obecním úřadem s pořadatelstvím takové velké akce poperou.

 

 

A nyní ještě článek, který jsem napsal pro Slovácké noviny:

 

Lhoťané přebrali v Lehotě pri Nitre štafetu pořadatelů srazu Lhot a Lehot

Příští rok bude Ostrožská Lhota pořádat 36. ročník srazu Lhot a Lehot

 

Ostrožská Lhota - Zhruba šedesátka obyvatel Ostrožské Lhoty vyrazila na 35. ročník srazu Lhot a Lehot, který se uskutečnil o uplynulém víkendu v Lehotě u Nitry. Po domácí Lehotě byli v průvodu druhou nejpočetnější výpravou. Celkem se v průvodu představilo 54 Lhot a Lehot z Česka a Slovenska.

Právě v Ostrožské Lhotě bude příští rok sraz všech Lhota a Lehot. Pomyslnou štafetu předal starosta Lehoty u Nitry organizátorům příštího srazu.

„Odevzdávám velmi vzácnou věc. Standartu, která je putovní a visí na ní už pětatřicet stuh s obcí, které střetnutí uspořádaly. Standarta je putovní a věřím tomu, že ještě dlouho putovní bude, pokud je svět tímto světem. Doufám, že se všechny Lhoty a Lehoty se budou střetávat ve zdraví, pohodě a radosti," prohlásil starosta pořádající obce Milan Chmelár.

„Je to obrovská mega akce, kterou naše Lhota ještě nezažila, ale věřím tomu, že většina obyvatel se bude těšit a všichni budou pohostinní, jak bývají běžně. Hlavně spoléháme na to, že všechny spolky v obci, kterých máme kolem dvaceti, se připojí. Můžeme se spolehnout na naše zázemí, které jsme budovali přes padesát let, " řekl na srazu místostarosta Ostrožské Lhoty Josef Lopata.

Na srazu byli také hlavní organizátoři příštího ročníku. Vít Lopata a Jakub Hájek. „Závazek a odpovědnost přijímáme. Už teď se na vás všechny těšíme za rok v Ostrožské Lhotě. Laťka je hodně vysoko a je na nás abychom ji udrželi. Takže za rok u nás ve Lhotě," pozval všechny přítomné jeden z hlavních organizátorů příštího ročníku Vít Lopata.

Sraz by se měl uskutečnit v Ostrožské Lhotě v termínu 30. 6. - 2. 7. 2016.

Srazy Lhot a Lehot se začaly pořádat v roce 1981 v Uhlířské Lhotě na okrese Kolín, zúčastnila se ho čtyřicítka Lhot. Slovenské Lhoty se poprvé přidaly v roce 1985 na Nové Lhotě v okrese Hodonín. První sraz na Slovensku byl o čtyři roky později v Dolné Lehotě u Brezna.

V letošním roce uspořádala v pořadí už 35. sraz největší Lhota na Slovensku - Lehota u Nitry, která má 2 200 obyvatel. Rekord v účasti drží Dlouhá Lhota na okrese Mladá Boleslav. V roce 1986 přijelo na sraz 93 obcí. Termín drtivé většiny třídenních srazů bývá první víkend v červenci.

 

Stanislav Dufka  

(Originál článku si přečtete na webu Slováckých novin TADY

 

 TADY jsou fotografie Stani Dufky!!! 

 

 

A podívejte se na video, které Staňa natočil a sestříhal...  V čase 11.45 můžete vidět předání standarty Ostrožské Lhotě! V čase 13.50 mluví zástupci Ostrožské Lhoty, jeden z organizátorů Víťa Lopata všechny přítomné ubezpečuje, že lidé z Ostrožské Lhoty se  těší na všechny účastníky srazu v roce 2016. Další organizátor, Jakub Hájek, děkuje za výborné pořadatelství starostovi slovenské Lehoty. "Je to výborný sraz, zaslouží klobouček dolů, protože laťka je vysoko, a je na nás, abychom to ještě udrželi. Takže příští rok u nás!"  prohlásil Jakub.