Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tady jsou nové pozvánky za kulturou - z celého Slovácka... v pátek doplněno!

Skoro pravidelná rubrika víkendových akcí je opět tady. Rád bych podotkl, že i když tato nabídka není zdaleka a zdaleka kompletní, jsem rád, že jsou tady akce z obou částí Slovácka, které je naprosto nešťastně rozděleno do dvou krajů - a tak mnohdy lidé z jedné části Slovácka neví o druhé části, protože různé noviny i instituce kopírují krajské rozdělení.

Vždycky byl můj sen mapovat dění na celém Slovácku, ale vzhledem k času to prostě není možné. A tak alespoň v těchto kulturních tipech si na žádné dělení nehrajeme. A jelikož píši hlavně z Ostrožska a malé části Uherskohradišťska, chtěl bych čtenáře z těchto míst upozornit, že Slovácko z "druhé strany", tedy z Podluží je možná ještě zajímavější než to "naše". Vynikajícím způsobem mapuje Podluží a okolí (ale například i Horňácko) týdeník Naše Slovácko (najdete TADY), opět jsem si to uvědomil, když jsem si koupil vydání z tohoto týdne. Jen pro zajímavost - týdeník například píše, že v krojovém hodovém průvodu v Šardicích šlo 170 (!) krojovaných. Ano, Podluží si zaslouží ještě další mapování a detailní zpracování. Samozřejmě těch zajímavých zpráv je v tomto týdeníku mnoho, jen z článků a fotek Lenky Fojtíkové by šlo udělat samostatný a určitě čtený magazín.

Tak a teď už tipy. Musím opět poděkovat Martinu Kozlovskému z Rádia Jih (rádio si naladíte TADY), který mi poslal řadu tipů. Opět jen připomínám, když kliknete na stránky rádia, můžete na internetu poslouchat jejich speciální stanici, kde vysílají nepřetržitě kvalitní lidovou muziku. A také můžete Martinovi posílat tipy na své folklorní akce, bude rád a rád vám je zveřejní.

Tak. První tip ale od Martina není, ten mu naopak pošlu. Chci vás upozornit na tuto neděli 12. října, na pátou odpoledne, na kostel v Uherském Ostrohu. Přesně v tuto chvíli by se měli objevit muzikanti, Břetislav Rychlík a také členky Sborečku žen z Lipova, a začít svůj krásný program Do kostela zvónili. Doporučuji, doporučuji, doporučuji....

A tento mejlík mi přišel dodatečně z Hroznové Lhoty: "Také v Hroznové Lhotě se konají tento víkend hody; začínají v pátek 10. října v 16 h "stavjáním" máje před KD, o hodinu a půl později se připojí otevření výstavy naivních obrázků bretaňského malíře žijícího na Slovácku - Moarcha Evena na KD. V sobotu je ve 13 hodin zahájení výročních trhů před OÚ a vystoupení šermířské skupiny Canimus surdis. Ve stejnou dobu začíná krojovaná obchůzka mládeže obcí, kterou mládež zve obyvatele na večerní zábavu při dechové a cimbálové muzice (Švitorka a CM Jožky Staši). V neděli pak hody vrcholí krojovaným průvodem do kostela a slavnostní mší svatou v 10h. Se srdečným pozdravem jš." 

Další tipy jsou už z Rádia Jih, ten první se týká mezinárodního festivalu hudebních nástrojů lidových muzik. Speciálně doporučuji Horňáckou cimbálovou muziku Petra Mičky a také páteční večerní pořad paní Magdaleny Můčkové v Buchlovicích. Pokud se nemýlím, je to pořad, který mohli vidět diváci letos ve Strážnici, pořad, věnovaný Úlehlovi, pořad oceněný nejvyšší cenou - po zásluze, alespoň mně se líbil moc.

 

A konečně text s tipy od Martina Kozlovského:

 

18. mezinárodní festival hudebních nástrojů lidových muzik nabídne celou řadu zajímavých koncertů, přednášek a výstav v Uherském Hradišti, Buchlovicích, Míkovicích, Uherském Ostrohu a ve Strážnici a to od 10. do 12.října. Postupně se představí např. sólisté a sbory z Horňácka a Strážnického Dolňácka, muziky Danaj, Horňácká muzika Petra Mičky, Cifra, Očovan, Mladí Burčáci, dětské muziky Strunka, Kovaříček a Sedmokráska, také hudebníci dalších žánrů i mnoho hostů ze zahraničí. Podrobný program tohoto mimořádného festivalu najdete na www. kkuh.cz

 

"Slovácké hody s právem" se konají v Polešovicích o víkendu 11. a 12.října. V rámci hodů vás pozveme především na hodovou besedu u cimbálu v neděli 12. na sokolovnu v Polešovicích, kde od 20:00 k poslechu, zpěvu a tanci zahraje CM Jožky Marečka.


„Eště byly štyry týdně do hodů" , to je večer s Cimbálovou muzikou Michala Miltáka a Slováckým souborem Kyjov, na kterém budou představeni také noví stárci. Konat se bude v sobotu 11.října od 20 hodin v kyjovském Domu kultury. Ještě předtím si ale můžete od 18 hodin na tom samém místě vychutnat virtuozitu souboru „Cigánski diabli".


Na hody do Dubňan si zajeďte od 11. do 13.října. V sobotu od 15 hodin se bude stavět mája u kulturního domu a od 20 hodin si můžete zatančit na taneční zábavě, v neděli po dopolední mši svaté je sraz na průvod stárků ve 14:30, hodová zábava se Stříbrňankou a Varmužovou cimbálovou muzikou začíná na kulturáku ve 20 hodin. V pondělí 13.října ještě můžete zajít v 19 hodin na taneční zábavu s Přespolankou.


Především začátečníkům a mírně pokročilým je určený Víkendový seminář o víně, který proběhne v hlavním městě vína, ve Valticích, o víkendu 10. až 12.října. Pořádá jej Vinařská akademie Valtice a pokud se chcete přihlásit tak se podívejte na stránky www.vinarska-akademie.cz.


8.ročník Běhu Bořeticemi za bořetickým burčákem se bude konat v sobotu 11. října. Start je ve 12 hodin u Obecního úřadu, běh kolem Kraví hory bude zakončen občerstvením u místních vinařů.

Akcí pro všechny milovníky dobrého vína, burčáku, přírody a aktivního pohybu je už 32. pochod slováckými vinohrady, na který se můžete vydat v sobotu 11.října a to po trasách 9,17 a 25 km. Startuje se z železniční stanice Rohatec a postupně si projdete krásnou trasu mezi Ratíškovicemi, Vacenovicemi, Miloticemi, Dubňany a Mutěnicemi.


Pozveme vás také na 5.ročník Vinařské stezky aneb orientačního závodu vinařské zdatnosti, který proběhne v sobotu 11.října v Pavlově. Dopoledne účastníci ochutnají vzorky vín několika vinařství s vysvětlujícím komentářem jednotlivých vinařů, po této ochutnávce si potom mohou účastníci vyrazit na značenou malebnou cestu kolem Pálavy. Na jednotlivých stanovištích budou poznávat předložené vzorky vín, večer se mohou zúčastnit vyhlášení nejlepších degustátorů a vinařské setkání s cimbálovou muzikou potom bude pokračovat nad dalšími vzorky vína.

 

RB

 

Ps. Ve čtvrtek večer jsem měl ještě milý telefon, kdy mi volala paní Garlíková. Děkovala za článek, který jsem o ní před rokem psal a oznamovala mi, že bude teď o víkendu v Boršicích u Buchlovic. Tak jsem se dozvěděl, že jsou tam hody a především, že tam paní Garlíková bude mít výstavu své ojedinělé kolekce  panenek - pro zajímavost, panenky jsou oblečeny do krojů z desítek oblastí Moravy i Čech. Stránky Boršic (a tedy i informace o výstavě) najdete TADY, dlouhý článek o mé loňské návštěvě u paní Garlíkové TADY. Na návštěvu v jejím pražském době myslím dodnes nesmírně rád, šarmantní šestaosmdesátiletá dáma, s níž bylo radost posedět. Už tehdy mluvila o tom, že by ráda někde svou sbírku dala, tehdy jsem tajně snil o památkovém domečku v Ostrožské Lhotě, což jsem ani paní Garlíkové neřekl, nakonec jsem ale pochopil, že by to nebylo z různých důvodů možné. Teď mi paní Garlíková říkala, že se domluvila na stálé expozici jejích panenek s Buchlovicemi, což bude určitě dělat výborné jméno Buchlovicím i paní Garlíkové. Jde opravdu o vzácnou kolekci špičkově udělanou.