Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Šumava – ideální místo pro cyklisty. Spokojení byli také Lhoťané

1280258441-sumava-2010-061

Začátkem prázdnin vyrazili turisté z Ostrožské Lhoty na čtyřdenní výlet do krásného koutu Šumavy do vesničky Dolejší Těšov. Po cestě na Šumavu kousek od Jindřichova Hradce navštívili vodní zámek Červená Lhota. Po obědě už se směřovalo k cíli – penzionu Lípa v Dolejším Těšově, který je kousek od městečka Hartmanice.

Cíl a plán cesty byl jasný – pro většinu výpravy cyklotůry, které pečlivě naplánoval předseda Petr Radoch. Pro tu menší část expedice, která nechala kola doma, pěší výlety v okolí našeho penziónu.

Hned první den se jela asi nejnáročnější trasa. Podle kilometrů sice nebyla nejdelší (35), ale šílené vedro a kopcovitý terén většinu část výpravy značně vyčerpalo.
Našli se ale i takoví, kterým to nestačilo (P.Radoch, I.Hanáková, J. a L. Štěpánovi)  a celou trasu si ještě prodloužili o 10 kilometrů k Prášilskému jezeru.

Druhý den se vyrazilo na celodenní pěší výlet v okolí řeky Vydry a Čeňkovy pily.

Další plánovaná cyklo trasa byla v okolí Srní. Mlha, déšť a teploty až o deset stupňů nižší než v předcházejících dnech. Tak nějak to vypadalo v okolí Srní, které je jedno z největších turistických center Šumavy. Po umoudření počasí se vyrazilo na krátkou projížďku na blízkou Modravu. Náš předseda, i přesto, že se znovu rozpršelo, se rozhodl vyrazit po řádně naplánované původní trase. V hustém dešti si svůj sólový výlet ještě prodloužil a celkem ujel v dešti 52 kilometrů. Je dobrý, gratulujeme!


Cestou domů se část výpravy zastavila v Českých Budějovicích a část na zámku Hluboká.

Šumava den po dni:
1.den cyklo: Dolejší Těšov, Hartmanice, Malý Babylon, Velký Bor, Prášily, Skelná, Na Hofmannově mlýně, Mochov, Dolejší Těšov 35 km.
      Pěší: Nová Hůrka, jezero Laka (?), Radkov, Dolejší Těšov 25 km.

2.den celodenní pěší výlet pro všechny – krásy okolí řeky Vydry a Čeňkovy pily
a hradu Kašperk (cca 20km)

3. den cyklovýlet  a) pro běžné a normální cyklisty trasa 1 – kratší varianta.
Auty  jsme se přesunuli do Srní. Odtud kolmo silnicí směrem na Prášily, pak jsme odbočili na Vchýnicko-tetovský plavební kanál , pak oběd  v hotelu Antýgl a dále na Modravu a zpět na Srní.                                                

 b) pro předsedu trasa 1 – delší varianta
Petr Radoch ( předseda) se vydal po řádně naplánované původní trase na Tříjezerní slať a odtud na Modravu. V hustém dešti si trasu ještě prodloužil cestou na Březník, odtud k pramenu Vltavy na Kvildu, Horskou Kvildu, Jezerní slať, Antígl a  zpět do Srní. Celkem ujel 52 km.

4. den prohlídka Českých Budějovic, náměstí, Černá věž – rozhled do širokého okolí. Někteří se zastavili na zámku Hluboká nebo hradu Rabí.

Ubytování: Penzion  1923 Lípa, Dolejší Těšov 19, 342 01 Sušice. Cena 390,-Kč se snídaní.
Večeře 90 Kč.

Cesta tam: Ostr.Lhota, Brno,   Humpolec, Pelhřimov,  Červená Lhota,  Týn n. Vltavou, Vodňany, Strakonice, Sušice, Horažďovice,  Hartmanice,  Dolejší Těšov.

Cesta zpět: Zpět: Dolejší Těšov,  Hartmanice, Strakonice, Vodňany, České Budějovice (Hluboká n.Vltavou), Třeboň, Jindřichův Hradec, Kamenice, Pelhřimov, Humpolec, Brno, Ostr.Lhota.

Jednotlivá auta se po vlastní ose rozjela k domovu. Příjezd do OL kolem 19,00hod.
Najeto celkem km 927 (bráno 1 auto, průměr)      

 
std s přispěním  SR+HR+PR

 

Ubytování: Penzion Lípa v Dolejším Těšově

 

Odpočinek: Pauza u první a nejnáročnější trasy

 

Sjezd: Cyklostezka, která vedla do Prášil

 

Šumava: Fotka těsně nad vesničkou Dolejší Těšov

 

V Cíli: Pepan Boček v cíli náročné etapy

 

Předseda: Petr Radoch - šéf turistů v Ostrožské Lhotě a fotograf přírody

 

Pohoda: Na cestě domů, náměstí v Českých Budějovicích. 

Slováckodnes: My jsme všude doma. Foto 7x std a 1x Hasič

 

A TADY JSOU FOTKY ŠUMAVY OD PETRA RADOCHA

 

Hamerský potok