Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Smutné zprávy ze Suchova: loučení s paní Zdenkou Pinkavovu a paní Marií Gorošovou

Když jsem si dnes otevřel Malovaný kraj a začal jím listovat, u jedné stránky jsem se zastavil a dlouho se nemohl dostat dál. Jen těžko jsem věřil zprávě, které na této stránce byla napsána: 5. října 2013 zemřela v kyjovské nemocnici paní Zdenka Pinkavová, velmi obětavá žena ze Suchova, kterou bylo možné vidět mimo jiné při mnoha folklorních akcích na Horňácku. Několikrát jsem se chystal udělat s ní dlouhý rozhovor, ale bohužel, pokaždé jsem ho odkládal. A to i tehdy, kdy paní Pinkavová ležela delší dobu právě v nemocnici - nikdy jsem si nedovedl představit, že by se už domů nevrátila.

Rád bych sem dal alespoň vzpomínku, kterou pěkně sepsala právě do Malovaného kraje paní Olga Floriánová. A určitě se k této smutné události vrátím i v časopisu Krajem svatého Antonínka.

Zároveň mi dovolte přidat ještě jednu vzpomínku. Právě dnes se totiž lidé na Suchově loučili s další vzácnou ženou, paní Marií Gorošovou, nesmírně šikovnou vyšívačkou krojů, která se krojům věnovala do poslední chvíle.

Přidávám video, které jsem nedávno točil v Lipově, kde jsem zachytil i paní Gorošovou - na videu mluví v bílém svetru jako druhá. Také k ní jsem se chystal na návštěvu, jednou jsem už stál u jejích dveří, zrovna říkala, že dodělala kroje pro další soubor. Tak jsme si řekli, že se někdy brzy musíme sejít a posedět. Bohužel, už k tomu nedošlo. Také o paní Gorošové v antonínkovém časopisu napíšeme.     

Moc a moc mě mrzí, že jsem si nedokázal najít čas na návštěvu těchto dvou žen, chtěl jsem jejich povídání o životě zachovat pro další generace. Znovu jsem se přesvědčil, že takové návštěvy nemáme nikdy odkládat.   

RB