Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Smutná zpráva z Horňácka: zemřel Jarek Slovák

Včera pozdě večer jsem se vracel z pražského Karlína ze setkání s jednou dívkou ze Slovácka, která je v Praze úspěšnou kadeřnicí a v Karlíně si po šesti letech práce u kadeřnického křesla otvírá vlastní salón. Když jsem si s ní povídal pro napsání článku a natočení videa, vyprávěla mi o tom, jak je strašně důležité být pozitivně naladěný, věřit tomu, že to, co přijde, bude dobré, a když nebude, tak musíme věřit, že to dobré přijde další den. Skutečně jsem žasnul, jak nesmírně pozitivně vystupovala a snažila se plnit si své sliby - však tady o ní brzy napíši.

Přemýšlel jsem nad ní při cestě na metro, když mně v tom blikl na mobilu smutný mail od Tondy Vrby i s touto černobílou videoukázkou a následným sdělením: "9. ledna zemřel ve věku 60 let velký člověk, horňácký folklorista, Jarek Slovák." Na Horňácku, a nejen tam, je mnoho lidí, kteří ho znali a kteří mu fandili v jeho dlouhém a velmi statečném boji s rakovinou. V některých chvílích se už zdálo, že zvítězí, ale bohužel...

Vím, že máte mnohem raději, když sem na stránky dávám zprávy pozitivní či dokonce povzbudivé, ale bohužel, ne vždy je to možné. Přikládám ještě dvě barevná videa, která jsem natočil u Jarka Slováka před nějakým časem.

Když si na ně vzpomenu, vybaví se mně ze všeho nejvíce odhodlání jeho samotného, jeho paní i jeho matky bojovat s touto nemocí a za žádných okolností neztrácet naději. Zrovna v době natáčení videa  to byl čas naděje a optimismu, kdy jsem ho mohl více poznat, stejně jako jsem mohl poznat jeho paní - bylo obdivuhodné, jakým způsobem ho podporovala.

Nevím, jak se ona šikovná a úspěšná moravská dívka z kadeřnického salonu vyrovnává se špatnými zprávami, ale setkání s ní, stejně jako tehdejší zastavení u Slováků mi ukázalo, že přes všechny možné špatné konce má smysl nikdy nic nevzdávat a za každých okolností bojovat s vírou, optimismem a pozitivní náladou. Právě s těmito vlastnostmi si budu vždycky připomínat Jarka Slováka, horňáckého folkloristu, který mnoha lidem nevymizí z paměti ani za mnoho roků.

RB   

 

 

 

 ... myslím, že to byl únor loňského roku, s Tondou Vrbou jsme se vraceli snad z fašanku nebo nějaké akce na Vápenkách, když jsme si řekli, že se u Jarka Slováka zastavíme a popřejeme mu všecko dobré. Mysleli jsme, že to bude setkání krátké, ale nakonec z toho bylo dlouhé sezení, při kterém došlo i na zpívání.  

 

 

 

 

... a ještě jedno video od Tondy ze začátku roku 2013 ...