Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Slovácký rok v Kyjově se rozjíždí: Tady jsou první videa - např. vernisáž obrazů Lenky Jurečkové se zpíváním Bzenečanek + ve středu doplněno o mužský sbor z Kyjova

Čas Slováckého roku v Kyjově, který přichází pouze jednou za čtyři roky, je tady a tento web nebude u tohoto svátku lidové kultury chybět. Přineseme fotky, videa i texty, videa jsou zatím od Tondy Vrby, který už je na místě, já bych se měl přidat později, zatím mě "drží" práce v novinách.

V Kyjově mezitím začal program vernisáží výstavy Lenky Jurečkové, kterou příznivci lidové kultury velmi dobře znají. Dívka, kterou při jejím malování inspiruje folklor, pochází z Bzence, několik let však už žije v Praze. Podívejte se navideo, které natočil Tonda Vrba.

Myslím, že některé z vás by mohlo zaujmou i oblečení žen z Bzence, které při vernisáži zpívaly - včetně Lenky Jurečkové. Místo tradičních kroků tentokrát měly na sobě černé trika. A móóóc jim slušela :) A když už jsme v Bzenci, moc mě potěšili tamní zastupitelé, kteří rozhodli, že své rozhodování zpřístupní lidem na kabelové televize. Škoda jen, že se nerozhodli pro internet, rád bych se podíval, jaké zastupitele v Bzenci mají a čím Bzenečtí žijí...  

 

 

 

 

A tady se můžete dozvědět o Lence více, povídá její  "dvorní uvaděč" Miroslav Potyka z Uherského Hradiště ...

 

 

 

A rád bych vám doporučil také Tondovo video, na kterém můžete vidět a slyšet pana Jiřího Dunděru. Zajímavého muže, osobnost Slovácka, profesí lékař, který se celý život zajímá o historii a výtvarné umění. Pan Dunděra také hodně píše, mimo jiné napsal knížku 33 životů, ve které přibližuje životy mnoha lidí, kteří měli vztah ke kyjovskému Slovácku.

 

 

 

 

 

Další poměrně zajímavé video od Tondy, tady se můžete podívat na setkání lidí, kteří budou pomáhat na Slováckém roku s jeho organizací. Mluví Josef Marada, který má na starosti vše, co se týká technických záležitostí ... 

 

 

 

 

A Tonda se byl podívat také na zkoušce jednozo z pořadů, který v Kyjově uvidíte ...

 

 

 

 

Moc rád bych následující Slovácký rok využil k tomu, aby se tady na stránkách neobjevila "pouze" videa z vystoupení různých souborů či muzik, ale především, abyste se mohli více seznámit s touto velmi zajímavou částí Slovácka.

Proto také, prosím, uvítám vaše příspěvky na toto téma, váš pohled na to, jaký je dnes tento region, v čem je stále ještě cenný či zajímavý, nakolik tradice a lidová kultura ovlivňují jeho současnost, jak se daří přibližovat tuto kulturu mladým lidem.

Ale, nebyl bych to já, aby mě nezajímala i otevřenost, transparentnost a kvalita správy věcí veřejných, tedy, jak komunální politici v této části Slovácka spravují tuto část země a jak moc či málo se o život kolem sebe zajímají lidé, kteří tady žijí.    

 

RB

 

A tady je nejnovější video od Tondy, na kterém vedoucí mužského sboru z Kyjova k velkému počtu zpěváků na zkoušce mimo jiné říká:   "Jak je Slovácký rok, tak dojdú všeci."  Video dávám na stránky ve středu ráno, Tonda k videu napsal:

V úterý 9. srpna jsem zaběhéu kolem osméj hodiny večerní na kúsek zkúšky mužského sboru Slováckého souboru Kyjov. Pri vstupu do divadelního sálu Domu kultury sem udivením spadéu k zemi. Tolik "kyjovských bohatýrů zpěvu" sem pohromadě ešče neviděu. Byuo jích skoro štyri desítky:-)) Pěkně jím to zpívauo a na Slováckém roku majů hned několik vystúpení. Tož chuapi, držte sa!!!!