Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Slovácko první ligu hrát nebude. Přinášíme podrobnosti

Fotbalisté Slovácka nedokázali dotáhnout do úspěšného konce své snažení a v příští sezoně si první ligu nezahrají. Jihlava jim sice výhrou nad Opavou otevřela dveře do nejvyšší soutěže, svěřenci trenéra Dekaře si je ale vzápětí sami přibouchli, když na domácím hřišti nedokázali zdolat Příbram, která se tak do první ligy vrací po roční odmlce.

 

Pro Němčického je to větší zklamání jak loňský sestup.
Šultes si myslí, že boj o ligu si Slovácko prohrálo daleko dřív

Za poslední rok neprožívá zrovna nejveselejší fotbalové období – kdo? Kapitán fotbalistů Slovácka Pavel Němčický. Loni fotbalisté z Uherského Hradiště sestoupili z první ligy. Letos v posledním kole druholigové soutěže nedokázali porazit Příbram, která tak díky vítězství právě na Slovácku slaví návrat mezi naši fotbalovou elitu. Co je pro Pavla Němčického větší zklamání? Loňský sestup nebo kolaps v zápase proti Příbrami? „Určitě ten dnešní výsledek! Loni se náš sestup dal očekávat. Po výborném podzimu se nám na jaře v druhé lize zoufale nedařilo, začali jsme prohrou v Sokolově a bohužel prohrou také skončili. Pro mě je dnešní výsledek obrovským zklamáním“ přiznal zkušený obránce.

Kapitán Slovácka zažil za jediný rok tři trenéry. Pavla Maluru, Leoše Kalvodu a v posledních čtyřech zápasech koučoval mužstvo Jiří Dekař. Můžou mít tyto změny vliv na hru mužstva? Pavel Němčický tyto rošády hodnotil víc než opatrně. „To je spíš otázka na vedení klubu, já jsem jenom hráč a jsem tu od toho, abych hrál fotbal, a ne abych komentoval změny trenérů,“ dodal na závěr.

Šíleně smutný Pavel Šultés. Na ofenzivním fotbalistovi Slovácko bylo po zápase s Příbramí vidět převeliké zklamání. S hlavou dolů a s vyzutými kopačkami v pravé ruce se pomalu šoural do kabiny domácích. Na žádost o zhodnocení zápasu se zachoval jako pravý profesionál – neodmítl, ale jenom těžce hledal slova. „Nevím, co bych vám řekl. Pro mě je to obrovské zklamání, ale myslím si, že jsme si boj o ligu určitě neprohráli dneska. Bodovat jsme měli už několik kol dozadu. Vlastně všechny domácí nerozhodné výsledky rozhodly o ztrátě našich bodů. Měli jsme vyhrát i v Čáslavi, kde jsme zahodili několik gólových šancí,“ smutnil Pavel Šultes.

Zatímco domácí hráči posedávali na trávníku smutně s hlavami v dlaních na opačné příbramské straně se slavil postup mezi naši fotbalovou elitu. Nejstarší hráč na trávníku - devětatřicetiletý obránce Příbrami Marcel Mácha, se po utkání usmíval na všechny světové strany. „Byly to ale nervy, nechtěli jsme to nechávat na poslední kolo, ale o to je radost z postupu zase daleko větší. Minulý zápas jsme trošku zaváhali doma s Ústím a tady jsme si přijeli napravit reputaci a spoléhat na výhru Jihlavy. Všechno se to podařilo dokonale. Musím ale přiznat, že ze začátku zápasu jsme měli namále. Domácí měli asi dvě tutové šance na vedení. Zaplať pánbů je neproměnili,“ pochvaluje si příbramský matador.

Pokud bude Marcel Mácha nastupovat v dresu Příbrami i na podzim, stane se tak pravděpodobně nejstarším hráčem v naší nejvyšší soutěži. Neunavil ho ještě vrcholový fotbal. „Určitě ne. Chuť mám pořád, ale jestli budu hrát i na podzim, tak to je spíš otázka pro naše trenéry,“ prohlásil obránce Marily.

Stanislav Dufka

Snad nám nikdo hlavu neutrhne – život jde dál,
říká zklamaný útočník Slovácka Aleš Chmelíček

Pokud se nedá gól – nemůže se vyhrát. Stará fotbalová pravda vyřešila tajenku o druhém postupujícím do naší nejvyšší soutěže. Podruhé na jaře na domácím trávníku Slovácko nedalo branku. Naprázdno vyšel i nejlepší střelec uherskohradišťských fotbalistů Aleš Chmelíček, který tak musel sledovat radostné křepčení příbramských fotbalistů a jejich oslavy postupu do první ligy.

Do zápasu jste vstoupili poměrně útočně, už v desáté minutě jste se dožadovali penalty po pádu Inemana.

Bavili jsme se o tom v poločase. Tomáš (Ineman pozn. aut.) říkal, že to byla jasná penalta. Rozhodčí to mohl klidně zapískat.

Ovšem největší šanci zápasu jste měl vy. Minul jste balón snad ze dvou kroků…

Možná to nebylo moc vidět, ale míč mi skočil blbě na koleno, od kterého se odrazil těsně vedle tyčky. Obrovská smůla. Dneska na tu výhru určitě bylo, ale žalostně se nám nedařilo v koncovce.

Opravdu se s výsledkem nedalo nic udělat? Měli jste poměrně čas na vstřelení branky.

Od gólu Příbrami už jsme byli v křeči a nedokázali si vytvořit kloudnou šanci alespoň na vyrovnání, i když jsme moc chtěli.

Věděli jste průběžný stav z Jihlavy, která celý zápas nad Opavou vedla a k postupu stačilo tedy Příbram porazit?

Nevím, jak ostatní hráči, ale já jsem se to dozvěděl, když bylo asi deset minut do konce zápasu.

Jak to vidíte s fotbalem na Slovácku dál?

Nechci říkat, že se nic neděje, ale je to přece jenom sport a život jde dál, nikdo nám snad hlavu neutrhne. Máme tady dobrou partu, musíme se semknout a já doufám, že příští rok budeme slavit my.

Jaká je vaše budoucnost v klubu? Končí vám hostování…

Vím, že Slovácko na mě uplatnilo opci a pokud se domluvím s vedením klubu, tak bych tady rád zůstal.

Dovedete si představit na lavičce dál trenéra Jiřího Dekaře, který převzal mužstvo po odvolaném Kalvodovi?

Já si to představit dokážu – určitě.

Zítra vám začíná dovolená, kam se chystáte?

S klukama jedeme k moři do Chorvatska, a potom si hlavně odpočinout. Myslím, že příprava začíná někdy za tři týdny, tak si to volno musíme užít.

Stanislav Dufka