Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Slovácko při zahájení veletrhu v Brně: VIDEO + FOTOREPORTÁŽ

Jak jsem slíbil, budu se postupně vracet k veletrhu cestovního ruchu v Brně. A budu se snažit, abych vám poskytl co nejpřesnější informace tak, jako jsem je zažil na vlastní oči.

Na této ukázce můžete vidět soubor Lintava z Kunovic a pětiletého klučinu Radovana, kterým měl mimochodem v cimbálovce i bráchu. Zahajovali otevření expozice Slovácka, což zní hodně povzbudivě, a vyznělo to tak i v médiích. Jenže, bohužel, realita je trošku jiná.

Zahájení vypadalo tak, že přišli politici, celý chumel, ministr, hejtmani, primátor Brna atd. atd., střihli pásku a rychle pádili dál. A dál střihali další pásky, jako na běžícím pásu. Nepromluvili jediného slovo, nic, byl jsem hodně zklamaný, když jsem toto zažíval právě u našeho Slovácka. Proč někdo neřekl o Slovácku alespoň pár slov? Politici ani neměli čas pořádně si poslechnout muziku a sympatického klučíka. Otázka, jestli vůbec měli zájem někoho si poslechnout. Ale chápu, politici mají jiné "úkoly", zvláště na takových akcích...

Taková tedy byla realita, kterou bohužel média takto neukázala. Cimbálovka navíc nehrála bohužel před expozicí Slovácka, ale uprostřed pavilonu, kde Slovácko nebylo - za což samozřejmě muzika nemůže. Slovácko rovněž nebylo u vchodu do celého pavilonu, jak jsem si různě přečetl v novinách. Byl to spíše postranní vchod z druhé strany, hlavní vchod, kterým vcházely stovky lidí, byl přesně na opačné straně. 

To nic ale nemění na tom, že pro nás, kteří máme rádi Slovácko a lidovou muziku, bylo potěšující tam někde v Brně uprostřed veletržního mumraje Lintavu a Radovana slyšet - bez ohledu na papaláše. Člověk mohl být opět hrdý na kraj, kde se narodil i na dědictví, které nám zanechali naši předchůdci. I proto považuji za nesmírně důležité debatovat například o prezentaci Slovácka na veletrhu, nespoléhat se jen na reklamní a propagační informace, které jsou všude možně v brožurkách, katalozích, zpravodajích nebo zní z úst politiků i dalších lidí - o tom ale více píši zítra ve Slováckých novinách.

 

Tady si prosím můžete poslechnout Lintavu na veletrhu v Brně...      

 


 

 

    Krojovaní připraveni, pozor, politici se blíží, otevřeme expozici Slovácka, hurá! ...

 

 

   Už jsou připraveni i fotografové, asi se bude dít něco důležitého ... 

 

 

   Á, v čele primátor Brna Roman Onderka... 

 

 

   Šmik, šmik, šmik, šmik, šmik... Doteď jse nepochopil, jaký smysl toto "šmikání" pásek má... Co bude následovat po tomto "šmiku"? 

 

 

   No jo, koláčky! Jaké? Tož, vlčnovské, to je jasné! Rychle do sebe a pryč. O Slovácku nepadlo ani slovo.

 

 

   My, co nespěcháme střihat další pásky, si poslechneme Lintavu z Kunovic, co říkáte?

 

 

   A poslecheme si i pětiletého Radovana. Dojemné vystoupení, chudák, měl velkou trému, ale vše zvládl výborně. Fotí místostarostka Kunovic, paní Májičková. Organizátorka tělem i duší. Tu mít doma! Jak vidíte, stáli jsme před velkou expozicí Slovenska. Ne Slovácka. Někteří návštěvníci si Slovensko a Slovácko pletli. Vážně. Mít "stánek" jak Slovensko, tak k nám jezdí autobusy turistů každý den! Jenže my na Slovácku nemáme ty slovenské eura :)

 

  

   A nakonec jsem chtěl, aby měl Radovan a jeho maminka nějakou památku na Brno. Ten klučina, který je za nimi s houslemi, patří do rodiny - brácha! A díky kluci z Kunovic za reprezentaci Slovácka, řada návštěvníků vás poslouchala s velkou radostí!  

 

... Tak jsem tedy, vážení čtenáři, viděl otevření expozice Slovácka  já, novinář na odpočinku, jak mám na své vizitce :) Je to můj osobní pohled, respektuji samozřejmě jakýkoliv jiný. To je vše, konečně bych měl jít dělat něco užitečného, jak mně říká už dvacet roků taťka, který mě tak drží pořádně u zemi, abych z novinařiny a psaní nezpychl. Přeji vám všem pěkný den!

 

Ať žije Slovácko, až se mu daří lákat co nejvíce turistů! Ale především, ať se mu daří bez ohledu na turisty pěstovat všecko dobré, co dělá Slovácko Slováckem! Na zdraví! A teď idu vyzkúšat ty vlčnovské koláčky :)

 

RB