Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Slovácko hledá střelce. Třetí zápas v řadě bez branek

Chcete vidět góly – sežeňte mně hráče


Slovácko nedostalo už v pátém zápase gól. Ale také ve třetím utkání v řadě branku nevstřelilo.
Nepodařilo se to ani proti průměrnému Třinci, který hraje o záchranu.
V sobotním - skoro letním - podvečeru jsme viděli sotva průměrný zápas bez toho nejdůležitějšího co k fotbalu patří - bez gólů. „Já bych byl také raději, kdyby zápas skončil třeba 6:4. Sežeňte mně, ale toho hráče, který nám dá těch šest gólů – nejsou, neseženete!  Takový je dnešní fotbal, bohužel,“ řekl k zápasu trenér hostů Erich Cviertna. Kdo v sobotu na Městkém stadionu nebyl – nemusí litovat. Někdy je lepší se vypravit třeba na zápas nejnižší krajské soutěže I.B třídy. O víkendu tak mohli příznivce Slovácka potěšit jenom prvoligové ženy, které vyhrály v Plzni 5:0. Plzeň byla v tabulce přitom na třetím místě o jednu příčku před Slováckem.

Ve středu 8.4. čeká Slovácko první střetnutí čtvrtfinále poháru ČMFS. Slovácko se v něm od 18.00 střetne s Baníkem Ostrava.
Filipko: Remíza z Čáslavi je k ničemu


„Za minůtku, za minůtku,“ reagoval na žádost o rozhovor těsně po zápase s Třincem slovenský brankář domácích Miroslav Filipko.Odešel  se pozdravit s třineckými hráči a prohodil pár slov s gólmanem soupeře. Není příliš obvyklé, aby soupeři po zápase mezi sebou přátelsky „klábosili“. Svoje zdržení gólman domácích hned vysvětlil.

„S kapitánem Třince Chlebkem jsem hrával v Budějovicích a brankáře Lipčáka znám zase ze slovenské ligy. Často jsme se tam jako protihráči potkávali.“

„Zkušený gólman Slovácka vychytal už pátou nulu v řadě, ale o jeho spokojenosti po zápase nemohla být vůbec řeč. „My jsme chtěli vyhrát a potvrdit  bod z Čáslavi. Takto je remíza z venku absolutně k ničemu. V tabulce pravdy máme mínus dva body  a to vůbec není dobré. Ne, nejsem vůbec spokojený.“
Třinečtí fotbalisté si za celý zápas příliš gólových šancí nevytvořili, gólmana domácích ohrožovali jenom sporadicky ze standardních situací a náhodných akcí. Miroslav Filipko tak většinu zápasu sledoval bezmocnost vlastních útočníků dopravit míč do soupeřovi sítě. „Přímé ohrožení branky od soupeře tam nebylo. Spíš nějaké standardní situace a  skrumáže, ale nebylo toho moc. V útoku nám chyběl kousek štěstí. Já si myslím, že jsme podali bojovný výkon – šance byly, bohužel ani jedna neskončila v síti,“ smutnil domácí gólman. 

Záložník Slovácka Lukáš Fujerík po zápase jenom těžce hledal slova k výkonu celého mužstva. „Třetí zápas v řadě jsme nedali gól – to je velká škoda. Nevím co k tomu mám říct. Měli jsme hodně standardních situací, ale ani jedna neskončila v síti Třince. Jejich obrana byla hodně zalezlá a hrálo se v podstatě na jednu branku. Musíme zlepšit přihrávky do koncovky a příležitosti, které z toho vyplynou musíme proměňovat,“ přeje si domácí středopolař. Sám Fujerík mohl rozjásat tři a půl tisícovku domácích fandů už po čtrnácti minutách hry. Jeho střela z bezprostřední blízkosti ale jenom olízla boční síť třinecké branky.
„Bylo to z úhlu a měl jsme to přes nohu, neměl jsem čas si balón lépe připravit. Chybělo pár centimetrů,“ řekl ke své šanci Fujerík.

Zatímco domácí fotbalisté opouštěli trávník se svěšenými hlavami, tak z třinecké kabiny se po zápase ozýval oslavný hurónský řev. S bodem byli hosté maximálně spokojení. „Pro nás je to zlatý bod, domácí mají kvalitní mančaft a měli za celý zápas snad třicet standardních situací. Ubránili jsme to a proto je remíza asi zasloužená,“ míní útočník hostů Martin Doubek 

„Přestup do Slovácka? Určitě nelituji,“ říká Kazár


Posílené Slovácko hrálo poprvé s mužstvem, které bojuje o záchranu. Hrálo doma a fanoušci čekali výhru. Ti největší optimisté viděli před zápasem v síti Třince nejméně tři góly. Realita byla ale jiná  - obrana hostů neinkasovala ani jednou. Tabulka střelců domácího mužstva tak zůstává už třetí zápas beze změny. Na výsledku nic nezměnil ani exekutor většiny standardních situací v druhém poločase Tomáš Kazár, který do utkání naskočil po hodině hry.

S čím vás posílal trenér na závěrečnou půlhodinu na hřiště?

Ty úkoly byly jednoduché. Co nejvíce podporovat útok a přispět k tomu, aby ta naše ofenzivní činnost byla produktivní. Což se nepovedlo. Pokud neproměníme šance a tolik standardních situací, tak vyhrát nemůžeme, to je prostě fotbal.

V druhé půlce jste byl téměř u všech přímých a nepřímých kopů Slovácka, ale ani jedna příležitost brankou neskončila…

Máte pravdu, celkem jsem si zahrál. Měli jsme spoustu „standartek“ a skoro všechny jsem kopal já. Co je nám to ale platné, že celý druhý poločas hrajeme na jejich polovině, máme dvě, tři vyložené gólové šance a nedáme gól. Lidi chtějí vidět hlavně branky a ty jsme dneska nedali – takže určitě neúspěch.

Zdá se, že obrana je prozatím pevná. Na jaře jste ještě neinkasovali?

Tak obranná činnost se týká celého mužstva. Je vidět, že jsme na tom v zimě zapracovali. Akorát dopředu je to horší – nevím (na chviličku se odmlčí) jestli málo chceme nebo máme takovou smůlu.

Jak se hraje proti soupeři, který přijede vyloženě s obranou taktikou?

My máme devadesát minut na to, abychom dali alespoň jeden gól. Pokud nám to klape v obraně, tak si musíme víc zaměřit na hru v útoku. Tady ta divácká kulisa nás žene neustále dopředu a  takových soupeřů jako je Třinec jsem přijede na jaře ještě víc. Všichni budou bránit a my se s tím prostě musíme nějak vyrovnat a zlomit to.

Hrával jste v útoku a na Slovácku nastupujte v záloze. Kde se cítíte lépe?

Ten útočník je přece jenom ofenzivní špička mančaftu. Myslím si, že na hrotu mně to sedí víc.  Ale v podstatě je to jedno. Pokud přispěji k vítězství jako levý záložník, tak pomůžu jak mužstvu tak sobě, ale dneska to bohužel vyznělo naprázdno.

V zimní přestávce jste měl nabídku z prvoligového Zlína. Zvolil jste Slovácku, kde nenastupujete ani v základní sestavě. Nelitujete toho rozhodnutí?

Určitě toho nelituji a nejsem zklamaný.Myslím, že to byl v danou chvíli správný krok, i když sem přišel velmi kvalitní hráč na stejný post, tak se s tím musím porvat a čekat na šanci. Kde vám přijde na druhou ligu čtyři tisícovky fanoušků? Přišel jsem i kvůli divákům, ale já už bych se k tomu nechtěl příliš  vracet. Tím svým rozhodnutím jsem určitě rozzlobil funkcionáře Zlína. Na jednu stranu je chápu, na druhou stranu to bylo moje rozhodnutí, které nebylo ze dne na den a bylo dostatek času to oboustranně řešit. Prostě to dopadlo tak, jak to dopadlo.  
std