Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Slovácko - Brno 0:2 (Video, co řekli trenéři a další informace)

Dnešním dnem možná tady na stránkách začínáme novou sportovní tradici. O utkáních Slovácka, stejně jako o mnoha a mnoha sportovních akcích, tady píše Staňa Dufka už velmi dlouho. Nyní k nim přidává jednu novinku: video, na kterém zachytil trenéry Slovácka a Brno po včerejším utkání, kdy Slovácko prohrálo 0:2. Myslím, že sportovní příznivci takovou novinku ocení. Video ještě není nejlepší, ale jsme na začátku, uvidíte časem.  


Video s hlasy trenérů je TADY... (nahrávka není dlouhá, trenéři byli bohužel "málomluvní", nejdříve mluví trenér Brna Josef Beránek potom domácí Josef Mazura) 

 

Osobně mě překvapilo, v jak spíše provizorních podmínkách tiskové konference probíhají, ruky s nastavenými mikrofony nedělají zrovna nejlepší kulisu :)

 

Pokud jde o samotný fotbal, doporučuji vám vše, co napsal Staňa Dufka na web Slováckých novin TADY prosím...  

 

Osobně Staňu obdivuju, kolik toho včera zvládl, kromě článků dělal ještě on-li přenos, takže zatímco hráči měli za dvě hodiny klid, jeho jsem viděl ještě večer kmitat - ale to je osud sportovních novinářů. Bohužel, ti, kteří referují o Slovácku to mají o to těžší, že se nedočkají žádné odměny od fotbalistů - tedy odměny v podobě dobrých výsledků a výkonů.

Nová sezona bohužel zatím nasvědčuje tomu, že i letos bude utrpení Slovácko pokračovat. V zimní přestávce se klubu nepodařilo nakoupit žádné výrazné posily, což se potvrzuje i v úvodních dvou "jarních" utkáních. Včerejší utkání přitom začalo nadějně, v prvních minutách Slovácko Brno poměrně tlačilo, bylo několikrát v šestnástce, ale hráči nedokázali nic pořádného vymyslet, aby ohrozili přímo branku Brna.

Docela jsem alergický na slováckou "ikonu" Petra Švancaru, který ze začátku sezony loni zazářil, ale pak šly jeho výkony prudce dolů. I včera jsem ho viděl spíš se rozčilovat (na rozhodčího i spoluhráče) a máchat rukama, než hrát. Po utkání si navíc stěžoval na rozhodčího a tvrdil, že prý na milion procent na něj byla penalta. Nevím, jestli na milion procent, já bych si tipl, že na nula procent, seděl jsem na té straně hřiště, kde údajně penalta měla být, ale myslím, že nebyla.

V lepším případě šlo o spornou situaci, ale není možné, aby Švancara a trenér Mazura mluvili o penaltě jako málem o hlavním důvodu porážky. Ty důvody jsou přece úplně jinde. Je zajímavé, že miliony majitele klubu Zemka a stále více viditelného Synotu zatím nepřinesly lepší hráče, trenéra ani hru - ale v tom je přece sport krásný, peníze v něm ne vždy rozhodují. Klub mi začíná být svými stížnostmi (které začaly loňským potrestáním Švancary od disciplinární komise za zranění soupeře) na všechno možné kolem stále víc nepříjemný. Domácí novináři by měli být ke Slovácku kritičtější, bohužel sportovní novináři kdekoliv jsou hodně ovlivněni tím, pro koho jejich sportovní srdce bije. Například Petr Švancara je mimo jiné výborný herec, který se svými pády snaží mást rozhodčí, nezapomentulné je například loňské utkání Slovácka se Spartou, kdy Slovácku a sobě udělal ostudu (společně s jinak výborným Cléberem) přímo před televizními kamerami několika nafilmovanými pády.   

Rád bych vzpomněl ještě jednoho hráče - Richarda Dostálka z Brna. Vlastně kvůli němu jsem šel hlavně na fotbal, pamatuji si ho z devadesátých let z Brna. Byla to fotbalově nádherná doba, Dostálek byl skvělý, rychlý záložník, který dokázal nádherně sázet balony na kopačky svých spoluhráčů, skromný, spíše plachý chlap, žádné velkohubé řeči. Když pelášil s balonem přes půl hřiště, třicet tisíc diváků za Lužánkami ho hnalo vpřed - fotbal dokáže být opravdu nádherný, baby. Fandil jsem mu celé roky, když se mu nedařilo i dařilo, pamatuji si, že když přišel například na Viktorku Žižkov, chodili za ním i Žižkovjáci, po utkání, kdy dal snad dva góly díky své vytříbené fotbalové technice, ho plácali po ramenou a uctivě děkovali za fotbal, který předvedl - co víc si kromě dobré gáže může fotbalista přát? Možná jsem včera viděl Richarda Dostálka naposledy, Brno si ho vytáhlo k sobě do ligy z nižší soutěže, je vlastně obdivuhodné, že i v této soutěži předváděl včera lepší výkon než řada domácích hráčů, ale přesto bylo vidět - věk se nedá zastavit u nikoho. 

Co ještě napsat? Diváci si rozhodně zasloužili, aby jim domácí hráči ukázali víc a hráli také víc na doraz. Jít totiž včera na fotbal byla tak trochu oběť, zima byla obrovská, a myslím, že některým divákům na sedačkách zmrzly i nohy. Pochvalu určitě zaslouží také kotel Slovácka, kluci (ale pozor, i holky) měli zajímavé vyvolávky i choreografie, myslím, že se mužstvu snažili maximálně pomáhat. Nakonec právě z tohoto kotle vzešel vzkaz domácím hráčům, který by si měli vzít k srdci. Onen vzkaz měl podobu dopravní značky, na které mužská postava drží lopatu a má nad sebou nápis: Makáme.

RB 

Ps. A ještě chválím rozšířený fotbalový zpravodaj Slovácka. Stál sice 30 korun (tedy 27, ale tři kačky pro sympatické hostesky jsou přece samozřejmost,ne?), ale bylo v něm hodně zajímavých informací i pěkné grafické tabulky a fotky, profesionální práce, možná stačilo koupit zpravodaj a jít domů, člověk by ušetřil 140 korun za lístek).