Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Sliby chyby uprostřed týdne - o Luxovi i vysílání dobra

Když jsem přemýšlel, o čem se na svém blogu zmíním tentokrát, každý den mě napadalo několik námětů, třeba ten o šesti lhotských manželských párech, které se vždy scházely na Silvestra až do nedávna, kdy jeden za druhým začaly odcházet na druhý břeh... Nakonec rozhodl pondělní mejlík od Lenky Fojtíkové z Blatnice. Poslala mi jednu internetovou adresu, která zní www.tv-mis.cz, a ještě k ní připsala: až se budeš nudit :)

Smajlík na konci nechybí, jelikož Lenka dobře ví, že jsem se nikdy v životě nenudil a doufám, že se ani nudit nebudu. Život je fantastický, každou vteřinu nám dává tolik možností něco činit, že nuda je slovo, které mi absolutně nic neříká.

Ale rychle k doporučeným stránkám. Vzhledem ke slovům TV a MIS vypadají jako stránky na televizní soutěž miss, očekával bych na nich nejspíše odhalená těla a takové ty hloupé řeči, které většinou kráskám z úst vycházejí. Leč tyto stránky jsou o něčem jiném - písmenka MIS znamenají Multimediální Internetová Samoobsluha. Což vám ovšem také nic neřekne, proto ještě bližší vysvětlení - jde o stránky, které se týkají víry v Boha.

Předpokládám, že v této chvíli jsem přišel o většinu čtenářů těchto stránek, loučím se s fotbalovými čtenáři těchto stránek a také s mnohými nesportovními čtenáři, včetně několika mých kamarádů a známých :) Zmínka o víře v Boha v mnoha případech spolehlivě plní roli "odháněče", alespoň tak to cítím já, který se pohybuje přece jen mnohem více v prostředí "nevíry" - nestěžuji si!

Přesto vás poprosím, zkuste prosím vydržet u těchto stránek ještě necelou minutku, nechci po vás nic, o ničem vás nebudu přesvědčovat, jen se zkuste na doporučené stránky podívat. Zkuste kliknout TADY, po stránkách se porozhlédněte a zastavte se na vteřinku u něčeho, co vás alespoń malinko zaujalo. To je všechno, já myslím, že takové porozhlédnutí ani nebolelo. Mějte se hezky, přeji vám pěkný den...

 

 

 

ČTENÍ UŽ PRO MENŠÍ SKUPINKU O ŠÍŘENÍ DOBRA

Tak, v této chvíli nás čtenářů ubylo a já můžu pokračovat. Slibuji, nebudu psát až tak dlouho. Chci se zmínit o tom, o čem jsem přemýšlel, když jsem si stránky poprvé procházel.

Rád bych napsal o dvou tématech - o významném lidoveckém politikovi devadesátých let Josefu Luxovi a o vysílání "křesťanských" médií. V lečems se mnou asi nebudete souhlasit, což je naprosto v pořádku. Nemám moc rád, když si lidé vzájemně notují a utvrzují v nějakém názoru, jiný názor znamená okamžitě osvěžení a šanci, že o svých názorech budeme více přemýšlet.

Vždycky, když "přijímám" křesťanská média, mám takový zvláštní, nejednoznačný pocit. S takovými médii je to totiž nejednoduché, vysílají vesměs "dobro", a vysílat dobro, to je počin hodně chvályhodný, leč diskutabilní. Někteří se na mě budou zlobit, když napíši: takové nepřetržité mediální šíření dobra, například v podobě 24 hodinového vysílání dobra v televizi NOE není nejlepší nápad. Je to tak, cítím to sám na sobě a pozoruji to na reakci jiných, když vám někdo bude pouštět neustále dokola "dobro", vsadím se s vámi, že začnete mít dobra plné zuby a začnete toužit po nějakém tom "povyražení". Nezlobte se přátelé těchto stránek, kteří máte odlišný pohled na tuto věc.

Ovšem internetové stránky, které vám nyní doporučuji, jsou už něco jiného, dodal bych - mnohem lepšího. Na nich si můžete "dobro" pouštět, když budete mít chuť, čas, náladu.. A když se vám něco nebudete zdát, kliknutím "dobro" zastavíte a zkusíte něco jiného. Tato internetová adresa je opravdu skvělá, mnoho zajímavého a inspirativního na ní najdete!

Samozřejmě při prohlížení takových stránek, stejně jako při seznamování s mnoha jinými věcmi či názory, je důležitý náš přístup. Není snad nic důležitějšího, než abychom se při seznamování s něčím neznámým nebo pro nás nezvyklým měli vždy otevřené srdce, vše kolem nás přijímali s dobrou vůlí a snahou vcítit se do "jiného světa" - a samozřejmě si z něj vzali něco pro svůj vlastní život. To platí jak o povídání s lidmi tak třeba právě pro procházení takových stránek.

 

ČTENÍ  PRO JEŠTĚ MENŠÍ SKUPINKU O JOSEFU LUXOVI

 

Když jsem si stránky procházel, našel jsem také vystoupení Josefa Luxe (pro neznalé, to byl takový jeden politik, který šéfoval jedné politické straně ) na setkání věřící mládežez roku 1999. Zkuste se třeba na toto jeho povídání podívat, uvidíte už pohublého muže, který v té době bojoval s leukemií - a jak asi mnozí víte, brzy bohužel také této nemoci podlehl. Vystoupení je prosím TADY.

Smrt každého člověke je bolestná, ale tato smrt byla bolestná obzvláště - a to nejen proto, že po něm zůstala velká rodina, včetně malé holčičky. Když jsem Josefa Luxe na tomto záznamu poslouchal a přemýšlel nad ním, znovu jsem si uvědomil, jak nesmírně moc Josef Lux chybí české politice a především politice křesťanské. Jistě namítnete, že nebýt jeho smrti, nebyl by nyní tolik vychvalován a připomínám, což je pravda, ale přesto, trvám na svém - formát Luxova typu kolem nás není. Chybí, byť je kolem nás možná pár politiků, kteří jsou možná lepší politici než on. Ale o tom teď nechci mluvit, chci se zmínit o něčem jiném.

Josef Lux mluví na zmiňované internetové adrese o rodině, víře, o možnostech, která nám život dává, o křesťanství, o svém vlastním životě. Témata nijak nová, ale on o nich mluví zajímavě, přesvědčivě, poutavě. Mluví o nich jako člověk, který o těchto slovech nejen mluví, on těmito slovy žil - a je to poznat. Jmenujte mi nějakého jiného dnešního politika, který by mohl taková slova říkat a vy byste mu věřili...

Jsem přesvědčený, že skutečný křesťanský politik je pravou nadějí politiky, protože právě křesťanství ho vybavilo těmi nejlepšími "léky" - čímž netvrdím, že nekřesťanský politik je hned zhoubou politiky.

Síla Josefa Luxe se opírala o sílu jeho vlastní rodiny, pro něj byla rodina a víra skutečný základ, když seděl se svými dětmi u rodinné stolu, když se s nimi modlil, když společně zpívali nebo vyhrávali, viděli jste, že toto není obrázek pro kamery, toto není typ politika, který se na bilboardech ukazuje s rodinou a za pár týdnů od této rodiny odejte a čeká dítě s mladou milenkou. Víra, rodina a ještě pokora - to byla výbava Josefa Luxe, díky které ve své době politické scéně dominoval jako málokdo jiný. Byť se dočkal nelichotivé přezdívky lstivého hada.

Pamatuji si Josefa Luxe z parlamentu nebo třeba, když jsem s ním jako reportér MF DNES absolvoval někdy před lety předvolební cestu, o které jsem psal. Nebyl anděl, také dokázal být občas na novináře příkrý, také nerad na některé otázky odpovídal, přesto ale bylo vidět, že to byl politik, který dokázal mít k lidem blízký a vstřícný vztah.

Když na jednom z mítinků za ním přišla mladá žena, na první pohled zoufalá, určitě ne taková, ze které by "kapal" nějaký volební hlas nebo s kterou byste se chtěli moc vybavovat. Josef Lux si s ní dlouho povídal, bylo vidět, že mu na ní záleží, a když od něj odcházela, naschval jsem za ní utíkal a ptal se, jak pochodila. Ona byla šťastná, hodně ji v jejím osudu povzbudil a zároveń jí předal konkakty na sebe a spolupracovníky v místě, kde zrovna mítink byl. Toto já považuji za naprosto klíčové pro práci politika, pomáhat druhým lidem, využívat určitou moc a kontakty k tomu, aby lidé měli snadnější a lepší život, zlehčovat jim jejich těžký úděl.

Když se objevil Jiří Čunek, o kterém si někteří zcela mylně mysleli, že by mohl být druhým Luxem, jel jsem mimo jiné na sjezd KDU-ČSL, kde byl Čunek zvolen. Od první chvíle bylo jasné, že toto nikdy druhý Lux nebude, často vzpomínám například na to, jak má novinářské kolegyně přišla za ním po jeho zvolení požádat ho o rozhovor. Jiří Čunek byl mezi svými zrovna rozjařený a veřejně začal s touto novinářskou "chlapácky" laškovat. Možná namítnete, že maličkost. Ale takto by se Lux určitě nechoval. A to už nemluvím o všem špatném, co s Jiřím Čunkem do politiky poté ještě víc přišlo.

Samozřejmě, být křesťanským politikem je nesmírně obtížné a myslím, že jím dokáží být jen někteří - třeba právě Josef Lux. Takový politik si na sebe plete mnohem větší bič, než jiní politici, zatímco jiný politik si může dělat téměř co chce, a veřejnost mu to odpustí, křesťanský politik má po jakémkoliv zaváhání utrum. Nezbývá než čekat, že se druhý Josef Lux jednou objeví. Křesťanská politika je v prachbídné situaci - což je především špatná zpráva pro tuto zemi.

 

RB