Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Slavnosti vína v Hradišti zrušeny! Vítejte na Slavnostech sportu!

Ano ano, vážení přátelé, návštěvníci Uherského Hradiště,

pokud to ještě nevíte, slavnosti vína v roce 2014 jsme zrušili! Každoroční opakování štvalo stále více krojovaných, kteří měli pocit, že se z těchto slavností stává rutinní záležitost, která víc těší turisty, než je samotné. Pokud ale vy, krojovaní, dojedete, jen tak bez nějakého organizování, budete vítáni a můžete si zatancovat a zazpívat například ve Smetanových sadech. Horší je to s vámi, kteří chcete popíjet alkohol. Nezlobte se, ale alkohol a automaty jsou něco, co naše město v žádném případě nepodporuje a bojuje proti tomu všemi možnými prostředky.

Naše město je totiž město sportu! Sportu, dětí, mládeže, rodin, seniorů! Jen se podívejte! Na každém rohu máme dětská hřiště, malé plácky na sportování, koutky pro maminky s dětmi, v jejichž sousedství najdou zázemí senioři. Kdo chce, může se navíc procházet po krásných alejích podél Moravy, které jsou plné stromů a přírodních cyklostezek. Moc a moc nám záleží na tom, aby se různé generace občanů v našem městě setkávaly, povídaly si, poznávaly se a vzájemně se obohacovaly.

Vzhledem k výjimečnému charakteru našeho města jsem si proto řekli, že uspořádáme Slavnosti sportu. Víme, jak je sport nesmírně důležitý a víme, že je třeba ho co nejvíce podporovat. Proto jsme také vytvořili společně s krajem speciální sportovní fond, do kterého dáme pro začátek 100 milionů korun. Možná nám nevěříte, ale věřte, že to není žádná velká částka, vždyť například do průmyslové zóny dal kraj v Holešově úplně zbytečně dvě miliardy. A kdybyste chtěli, soukromě vám řekneme o dalších miliardách, které jdou na úplně zbytečné věci.

Rádi bychom vás také ujistili, že tento fond na rozdíl od všech jiných, které znáte, bude naprosto veřejný a průhledný. O peníze z něho se může hlásit každý, kdo sportuje, udržuje a rozšířuje sportoviště, nebo chce vést ke sportu děti. Samozřejmě všichni ti, kteří od nás peníze dostanou nebo nedostanou, budou zveřejněni, stejně jako u každého vysvětlíme, proč jsme peníze přidělili nebo nepřidělili. Kdo bude mít smůlu, nemusí zoufat, jestliže ve svém úsilí vytrvá, budeme na něj myslet příští rok.

Milí přátelé sportu,

prosím, přijeďte k nám do Uherského Hradiště. Chceme oslovit všechny školy i školky, chceme, aby k nám přijeli všechny sportující oddíly, kroužky, tělovýchovné jednoty, Sokolové, Orlové, každý, pro koho je sport důležitý a sportu se věnuje.

Budeme rádi, když podobně jako při slavnostech vína projde městem průvod, v jehož čele půjde vedení obce na znamení toho, že je skutečně sport zajímá a maximálně ho podporují. Jsme velmi zvědaví, jaká je situace v jednotlivých městech a obcích, jak se kde daří nebo nedaří sport podporovat. Zajímá nás, proč někde je hned několik sportujích skupinek, které dosahují výborných výsledků, zatímco jinde sportoviště zarůstají a vedení obcí se ke sportovcům staví bídně.

Samozřejmostí je, že během Slavností sportu budou otevřena všechna sportoviště v našem městě a vy budete moci u každého sportoviště najít vedoucí i samotné sportovce. Ti vám velmi rádi zodpoví jakékoliv dotazy a také vám předvedou tréninkové hodiny. Vemte, prosím, sebou své děti, oblečte je do sportovního, zeptejte se jich, jaký sport je jim blízký. Můžeme vám slíbit, že všechny sporty předvedeme zajímavě, atraktivně a s velkou chutí, tak, abychom vaše děti zaujali.   

Kromě toho se můžete těšit také na burzu mateřských, základních a středních škol. Bude to pochopitelně burza sportovní, to znamená, že každá škola bude mít možnost ukázat, v jakých sportech je dobrá, jakých dosáhla úspěchů a také, proč a díky čemu takové úspěchy má. Stejně tak ale ukážeme také školy špatné, kde mají líné, neochotné či jinak bídné tělocvikáře, kteří neumí děti pro sport získat a už léta nemají výsledky. Takových tělocvikářů se budou moci školy na naší burze zbavit a budou mít šanci najít si tělocvikáře nové. 

Kromě tělocvikářů budete mít možnost seznámit se také se všemi těmi, kteří vedou mládež ke sportu mimo školu. Tito vedoucí budou rozděleni podle obcí, měst a mikroregionů, na přiložených pláncích najdete informace, kde které vedoucí najdete. Na pláncích bude také přesný abecední seznam sportů, abyste se mohli lépe orientovat ve sportech, které vás nejvíce zajímají.       

Rádi bychom také ukázali na jednom místě fotografie všech vedoucích, díky kterým sport v našem regionu žije. Víme, že žádné fotky ani slova nemůžou nahradit vděčnost, kterou cítíme k těmto lidem i k tomu, co pro naše děti dělají. Hledáme přitom další způsoby, jak všechny tyto vedoucí podporovat a přitom vytvářet i systém finančních odměn, které by je ještě více motivovaly.

 

Vážení příznivci sportu a pohybu,  

zdá se vám vize takových Slavností sportu v našem městě jako utopie? Možná ano, ale utopie je v životě přece pouze to, co se bojíme uskutečnit. Držte nám proto palce, abychom v sobě měli dost odvahy a schopností takové slavnosti uskutečnit. Pokud nám pomůžete, určitě se jednou takových slavností dočkáme. Ani nevíte, jak strašně moc bychom si to přáli.

RB  

 

Ps. Promiňte mi tu ironii, ale moc bych si přál, aby sport měl v našem regionu co největší prostor a podporu