Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

S napětím očekávaný začátek - fotbalové Slovácko porazilo silnou Jihlavu!

Počasí venku je sice stále ještě spíše zimní, ale fotbalisté už rozjeli svou jarní sezónu. A díky stálému dopisovateli Slováckých novin Staňovi Dufkovi budou mít sportovní fanoušci těchto našich stránek čerstvé a podrobné informace o utkáních Slovácka. Tato jarní sezóna je přitom z pohledu fotbalu na Slovácku hodně důležitá, mužstvo bude bojovat o záchranu v druhé lize, a pokud by neuspělo a spadlo, šla by v našem regionu určitě úroveň tohoto nejpopulárnějšího sportu strmě dolů. To by možná ani tak nevadilo, na "A" mužstvo je ale navázáno několik žákovských a dorosteneckých mužstev, ve kterých je řada talentovaných fotbalistů. A pokud díky 1. FC SLovácko běhají po hřišti a ne po ulici, je třeba fotbalovému klubu jen a jen fandit. Naše stránky se mezi takové fanoušky zařazují a pokusí se přinášet vždy co nejpřesnější a nejzajímavější informace. RB

A tady už jsou Staňovy informace, doporučuju i výborné fotky ve fotogalerii:

Skvělý začátek!

1. FC SLOVÁCKO - JIHLAVA 3:0

Slovácko zahájilo jarní druholigové odvety výsledkem z říše snů, který nečekal ani ten největší optimista. Tři góly v síti favorizované Jihlavy, bojovný výkon, zasloužený potlesk tribun a velká děkovačka po zápase. To všechno bylo k vidění v  nevlídném podvečeru na uherskohradišťském stadiónu v zápase s mužstvem z centra Vysočiny. Do jedné z hlavních rolí sobotní podívané se pasoval záložník Lukáš Fujerík, který nebyl před utkáním ve stoprocentní pohodě. „Musím přiznat, že jsem byl před utkáním trochu nervózní, ale trenér Mazura nás dokonale připravil."  

Nová posila Slovácka zařídila práci pro obsluhu světelné tabule už po čtvrthodině hry. Jeho křížná střela zapadla přesně do rohu Vojáčkovy svatyně. „Clebrič (Cleber pozn.aut.) si to zpracoval na prsa, nacentroval směrem ke mně, já jsem si naběhl z poza zády obránce a byl jsem u balónu o chviličku dřív. Myslím si, že to vůbec nečekal, potom už bylo důležité jenom přesně zamířit. Vyšlo to parádně a kolem gólmana jsem to trefil do sítě. Úvodní branka nás uklidnila," řekl ke své úvodní brance Fujerík, který měl velký podíl i na druhém gólu domácích. Obránce Jihlavy Cihlář ho stáhl ve vápně rukou a následně se kopala se penalta. Podle záložníka Slovácka nebylo o čem diskutovat. „Jeden z obránců dával malou domů. Zdálo se mně, že bych mohl balón doběhnout a vystartoval jsem za ním. Došlo ke střetu, ve kterém mě stáhl rukou na zem. Jasná penalta," byl si jistý po zápase Fujerík. 

Kapitán Jihlavy Petr Faldyna se oprávněně zlobil na vlastní obránce. „Z vlastní blbosti jsme domácí posadili na koně. Ono se moc dobře nehraje, když prohráváte po třiceti minutách dva nula. Zvlášť na Slovácku se takový stav jenom těžko otáčí," přiznal nejlepší střelec hostů. 

První dějství odehráli domácí ve velkém stylu. Po obrátce se chvílemi zdálo, že ubrali plyn. Byl to taktický tah kouče Mazury, vsadit více na obranu a kontrolovat výsledek?

„To v žádném případě, říkal pravý opak. I když jsme vedli o dvě branky a byli jasně lepší, tak nás trenér o poločase nabádal, ať hrajeme dál svoji hru," tvrdil Fujerík, který si pochvaloval atmosféru na stadiónu. „Byl to skvělý zážitek i díky fanouškům. Je to moc příjemné hrát před diváky, kteří vás celý zápas ženou do útoku."

I když Slovácko svého soupeře deklasovalo rozdílem třídy, tak žádné velké oslavy se po zápase nekonaly. „Dneska ani nejedu domů, zítra ráno máme regeneraci, a to už je vlastně příprava na další utkání proti HFK Olomouc," uvedl rodák ze Vsetína Lukáš Fujerík.

Stanislav Dufka

 

Slovácko má Brazilce. A ten chce u nás zůstat.

Brazilskému fotbalistovi vyšla premiéra v dresu domácích nad očekávání. Cleber Silva Nascimento na první gól přihrával a druhou branku vstřelil sám a napravil tak nepovedenou penaltu Chmelíčka. „Jsem strašně rád, jak to dopadlo, byl jsem z prvního utkání hodně nervózní. Zaplať pánbůh za výborný výsledek a tři góly v síti soupeře," řekl k prvnímu startu v dresu domácích brazilský záložník. 

Můžete popsat vaši penaltovou dorážku a svůj první gól v dresu Slovácka? 

Já chci vždycky být u všeho důležitého co se na hřišti děje, a proto jsem si hlídal i naši penaltu. Věřil jsem, že tu penaltu proměníme, ale když se to nepovedlo, tak jsem tam vletěl a podařilo se mně balón dotlačit do sítě. Příště bych chtěl ale vstřelit úplně jiné góly. Daleko pěknější, a ne jenom takové dorážky. 

Byl to první jarní zápas a terén byl hodně náročný. Jak jste byl spokojený s kvalitou hřiště? 

Jako Brazilec zimu neznám a nemám ji vůbec rád. Ale jako profesionální hráč jsem se s tím musel vypořádat. Snad to z tribuny nebylo vidět, že mně bylo celý zápas zima (směje se).

Já se hlavně těším, až přijdou kvalitnější terény, potom také věřím, že ještě ukážu víc svého fotbalového umění.  

V dresu Jihlavy nastoupil váš krajan Da Silva Gabriel, mluvili jste spolu během zápasu?  

Vůbec jsem to nečekal, ale už trenér hostů, který mluví portugalsky, mně říkal, že na mě nasadí mého krajana. Jenže co já s ním? Já jsem byl doma na svém stadiónu, přišli lidi, kteří nám fandili, tak jsem si ho vůbec nevšímal. Řekl jsem si, že já tu musím být lepší. Já jsem ten, kdo je tu doma a bude na hřišti velet. On byl pro mě cizinec.  

Působíte tady už delší dobu. Máte v Uherském Hradišti svoje oblíbené místo? 

My Brazilci máme rádi jídlo a hlavně hodně masa. Prošel jsem skoro všechny bary a restaurace a nejoblíbenější místo je pro mě pizzerii U Itala. České jídlo, které mám rád a miluji, je špenát s knedlíkem, ten bych mohl jíst pořád. 
 

Hostujete tady z Artmedie Bratislava. Jak vidíte svoji fotbalovou budoucnost ve Slovácku? 

Dělám všechno pro to, abych tady získal smlouvu na delší dobu. Vím, že mám konkurenci na svém postu, ale budu se snažit, abych tady zůstal. Je tu výborný kolektiv, mám perfektní bydlení, všechno funguje, ale dneska je ještě brzo dělat nějaké závěry, jestli mě tu vedení nechá nebo ne. Momentálně jsem spokojený, a jak to všechno dopadne, tak to ještě uvidíme.  

Stanislav Dufka 

Zpravodajství ze všech utkání prvního jarního kola II. ligy najdete například TADY na stránkách iDNES.cz