Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Rozhodování konšelů: O čem a jak rozhodli? A odkaz na deník Blesk

Občas se snažím dívat na to,o čem a jak rozhodují ti, kterým jsme dali hlasy na to, aby právě o věcech kolem nás rozhodovali - tedy, dívám se na usnesení radních a zastupitelů v našem blízkém okolí. Možná by vás jejich rozhodnutí mohli zajímat, proto pokud máte čas, klikněte na jednotlivé odkazy a podívejte se.

Bohužel, kvalita těchto zápisů je strašně rozdílná, jsou obce, které na internetu usnesení vůbec nemají, nebo je mají ve velmi stručné podobě, nebo třeba jen za poslední období.

Věřím, že se ale jednou dožijeme toho, aby rozhodování samosprávy i státní správy bylo co nejotevřenější, nejviditelnější, že prostě člověk klikne na internet a uvidí do veškerého rozhodování radnic, jakoby na těchto radnicích měly šuplíky i jednotlivé složky z průhledného skla. Samozřejmě, bude to ještě trvat.

Stačí si projít internetové stránky řady obcí a člověk hned vidí, co lidé z radnic svým občanům v tomto směru dluží.    

 

Takže:

 

Toto jsou usnesení radních ve Veselí nad Moravou ze 17.8. 2009...

 

Toto je zápis ze schůze veselského zastupitelstva 9.7. 2009...

(Tleskám Veselanům, kteří dávají už dlouho na internet zvukové záznamy z jednání zastupitelstva, plus informaci, kdo jak ze zastupitelů hlasoval - v našich krajich nevídané, brzy určitě samozřejmá věc!!!)

 

A tady je zápis z veselské městské rady ze 13.7. 2009 ..

 

Tady je zápis ze zastupitelstva v Uherském Ostrohu z 24.6. 2009 ...

 

Tady jsou usnesení zastupitelstva v Ostrohu z 24.6. 2009, včetně pěkně podrobného zápisu

 

Tady jsou rozhodnutí Rady města Uherského Ostrohu z 29.7. 2009...

 

Zápis z hluckého zastupitelstva z 29.7. 2009, mimochodem velmi podrobný...

 

Červnové usnesení zastupitelstva v Ostrožské Lhotě, moc se z něho člověk nedozví, za předcházející měsíce jsem usnesení nenašel...(Ve Lhotě mají ale jednu výjimečnost, jednání zastupitelstva přenáší živě místní kabelová televize)

 

Usnesení hlucké Rady města za rok 2009...

 

Usnesení rady a zastupitelstva v Blatnici pod Sv. Antonínkem od roku 2006 do roku 2009 ...

 

V případě Boršic u Blatnice jsem našel pouho pouhý jeden zápis z roku 2006...

 

Usnesení zastupitelstva v Blatničce, usnesení rady jsem nenašel...

 

U Ostrožské Nové Vsi jsem nenašel na internetu žádná usnesení rady a zastupitelstva ani za rok 2009 ani za rok 2008, trošku mě to překvapilo, nedávno jsem tam na zastupitelstvu byl a měl jsem z něho docela dobrý pocit... 

 

A pro zajímavost ještě Uherské Hradiště, TADY jsou usnesení zastupitelstva za rok 2009, tady jsou usnesení rady za rok 2009... Hradiště má všechna usnesení perfektně roztříděna od roku 1998. Jen mi není jasné, proč je tak nemá na internetu připravené například už od roku 1990- ale uznávám, to už bychom byli moc nároční...

 

 

Samozřejmě, největším neštěstím naší demokracie 21. století je to, že na veřejné záležitosti skoro každý kašle, nebo spíše, skoro každý na ně rezignoval. Je vůbec otázkou, co s dnešní demokracií provedou dnešní mladí lidé, kteří se už tuplem nezajímají téměř o nic, co se týká politiky (nebo raději správy věcí veřejných), ať už té velké v Praze nebo malé v jejich bydlišti.Tento absolutní nezájem se nám - nebo spíše jim - může v budoucnosti velmi vymstít. Vzniká tak prostor pro ty, kteří si politiku a správu věcí veřejných ukořistí jen pro sebe a podle toho budou s lidmi, penězi a vším ostatním nakládat.

 

Nechci vás ale tady nudit - přečtěte si raději třeba deník Blesk, tady prosím .... Tam jsou přece mnohem důležitější věci než "nějaké" rozhodování radních a zastupitelů z vašeho bydliště nebo okolí...   

 

RB

 

Ps. Příště mrkneme na horňácké radnice nebo se i podíváme na celý okres Uherské Hradiště