Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Řada nových pozvánek z celého Slovácka - víno, country, cimbál...

Nových pozvánek je opravdu hodně, proto žádné zdržování, jdeme na ně. Jen musím připomenout, že několik jich najdete i v přiložených souborech, ty napsané tady jsou z Rádia Jih, které na svých internetových stránkách vysílá nepřetržitě lidovou muziku. A tady jsou tipy pro vás:

 

„Beseda s Martinem" - tak to je víceznačný název akce, která se bude konat v sobotu 15.listopadu v kulturním domě v Kostelanech nad Moravou. Vystoupí tam totiž Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče, ale můžete tam ochutnat i letošní Svatomartinské. A pozor : každý krojovaný nebo Martin má vstup za polovic, každý krojovaný Martin má vstup zdarma a pokud přijede krojovaný Martin na bílém koni tak má zdarma všechno! Přijeďte do Kostelan v sobotu 15.listopadu, začíná se ve 20 hodin.

 

Obecní úřad Násedlovice a stárci vás srdečně zvou na tradiční Martinské hody. V pátek 14.listopadu se začne stavět máje u kulturního domu a v podvečer potom obchůzka se zvaním na hody, které bude pokračovat i v sobotu od 11 hodin, večer od 20 je na programu hodová veselice. V neděli 16.listopadu po dopolední hodové bohoslužbě se v Násedlovicích v 11.30 vydá průvod s věncem k pomníku a ve 13 hodin průvod pro stárky. Dětská hodová veselice začíná v 16:30 a hodová taneční zábava potom ve 20 hodin.

 

Na pořad nazvaný „Teče voda,teče..." vás zve soubor písní a tanců a cimbálová muzika Vracovjan. V premiéře ho můžete navštívit v sobotu 15.listopadu od 19 hodin v kulturním domě ve Vracově.

 

Slovácké hody s věncem ve Svatobořicích-Mistříně pořádají od 15. do 17.listopadu. V sobotu od 20 hodin zahraje na taneční zábavě Mistříňanka, v neděli v 9:30 začíná slavnostní hodová mše svatá, ve 14 hodin se vydá na cestu hodový průvod pro stárky a věnec, v 16:30 u radnice proběhne povolení hodů a čtení artikulí a následuje marš pro přespolní, ve 20 hodin začíná velká hodová zábava Vacenovjáky a Varmužovou cimbálovou muzikou. Hody zakončí pondělní zábava s dechovou hudbou Liduška z Dolních Bojanovic.

 

Martinské posezení u cimbálu a dobrého vína připravila cimbálová muzika Sylván v sobotu 15.listopadu od 17 hodin ve sportovní hale v Podolí u Brna.

 

Srdečně vás také zveme na oslavu 25 let cimbálové muziky Líšňáci, kde se kromě domácí líšeňské muziky představí i soubor Stará Líšeň a valašská cimbálová muzika Soláň. To vše i s následnou besedou u cimbálu v sobotu 15.listopadu od 18 hodin v sálu Radnice v Brně - Líšni.

 

Kulturní dům v Poštovné bude v sobotu 15. listopadu hostit první setkání ženských pěveckých sborů. Hostitelky si pozvaly sbory z Kudlovic, Dolních Bojanovic, Bulhar, Staré Břeclavi a Charvátské Nové Vsi. Hostem tohoto ryze ženského setkání bude Mužácký sbor z Poštorné. Sbory bude doprovázet cimbálová muzika Stanislava Gabriela z Babic u Uherského Hradiště. Po skončení koncertu bude ještě následovat beseda u cimbálu, začátek setkání je v 19 hodin.

 

V muzejním klubu v hlavní budově Slováckého muzea v Uherském Hradišti se konají pravidelné kurzy výroby panenek z kukuřičného listí. Lektorkou je paní Františka Snopková z Uherského Hradiště a nejbližší termíny jsou 18.listopadu a 2.prosince. Přihlášky i více informací najdete na www.slovackemuzeum.cz.

 

V rámci svatomartinských oslav pořádají v Bzenci v Kulturním domě „Košt klobásek a zelí" a to v sobotu 15.listopadu už od 9 hodin. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže o nejlepší klobásků a zelí je na programu v pravé poledne, ve 14 hodin potom průvod napoleonských vojsk ulicemi města, v 16 hodin svěcení a košt mladých vín ve sklepích Sokolovny. Zahrají i cimbálové muziky a zazpívá mužský sbor z Hroznové Lhoty. A pokud si chcete přímo zasoutěžit se svými vzorky klobásek nebo zelí tak zavolejte na tel.číslo 603 42 00 40.

 

Na svěcení mladého vína ročníku 2008 vás pozveme do Gajdošova sálu zámku v Mikulově v pátek 14.listopadu od 16 hodin.

 

Ten samý den, tedy v pátek 14.listopadu v 18 hodin, pokřtí mladé víno také v Tasovicích v přísálí místního kulturního domu.

 

Spolek hovoranských vinařů srdečně zve všechny příznivce a milovníky vín na 3. Svatomartinskou ochutnávku mladých vín, která se uskuteční 15. listopadu v Kulturním domě v Hovoranech. K poslechu Vám bude hrát Varmužova cimbálová muzika. A nejlepší tři vína budou oceněna věcnou cenou.

 

Svatomartinské otevřené sklepy najdete otevřené ve Velkých Pavlovicích v sobotu 15.listopadu a to už od 11 hodin. Koštovat velkopavlovická vína se bude v tuctu vinných sklípků, ve vinárně u Kaderků můžete zase ochutnat pravou svatomartinskou husu a večer od 20 hodin je připravena v místní sokolovně večerní zábava s cimbálovou muzikou Lália.

 

Ve Velkých Pavlovicích je připraveno i svěcení mladého vína ročníku 2008 a to v neděli 16.listopadu v 15 hodin v místní sokolovně. Zazpívá také mužácký Presúzní sbor.

 

Na 2. košt svatomartinských vín a hus můžete zajet v sobotu 15.listopadu do kulturního domu v Němčičkách. V17 hodin začíná povídání o Modrých horách a Modrohorském víně, v 17:30 bude otevřen košt mladých vín místních i přespolních vinařů a v 18 hodin začne soutěž o nejlépe upečenou husu. K poslechu bude hrát cimbálová muzika Kapric.

 

Oslavu svatomartinských vín a husí připravili v Hustopečích na sobotu 15.listopadu. Od 11 hodin a 11 minut budou otevřeny stany na náměstí a mázhauzy v přilehlých ulicích, přijede i Martin na bílém koni a bavit vás bude cimbálová muzika Slovácko mladší.

 

Svatomartinské otevřené sklepy můžete navštívit v Bořeticích 15. listopadu od 14 hodin pod Kraví Horou, ve stejný den můžete ochutnat mladá vína i ve Slovácké vinotéce ve Strážnici a v kulturním domě ve Strážnici, ve sklepech pod sokolovnou ve Bzenci i na zámku ve Slavkově u Brna, mladá vína se budou ochutnávat a světit 15. listopadu také ve víceúčelové hale ve Valticích.