Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Psáno do MF DNES - co mi bere čas a proč jsem skeptický: rezignace šéfa kraje, možný konec hejtmana, 17 podezřelých zakázek i dědictví po Rathovi

Jé, jak by ta naše republika byla krásná, kdybychom tady všichni jenom koštovali víno a slivovici, zpívali, tancovali, jezdili po folkorních i jiných akcích a tak nějak celkově si říkali, že všechno je skvělé, lidé jsou dobří a nic nekalého se skoro nikde neděje. Jé, to by byl život, to by bylo psaníčko, člověk by všechno a všechny chválil a všichni by ho plácali po zádech a lichotili mu za to, jak je ten nejskvělejší autor.

 

Jo jo, možná někteří v takovém světě žijí, hlavně ti, co se živí adorováním různých politiků, úředníků či podnikatelů. Reálný život je bohužel mnohem a mnohem složitější a mnohdy černější, což jsem jako novinář zažil v minulosti, než jsem odešel před sedmi lety z Prahy a MF DNES na Slovácko a zažívám to i nyní, kdy jsem se vrátil zpět do Prahy a opět píši v MF DNES.

 

Jak vidíte z některých článků, které jsem napsal za poslední týdny, moje psaní je v novinách podstatně jiného druhu než mnohdy "líbezné" psaní na stránkách SlovackoDNES.cz. Jediný rozdíl od mého psaní v MF DNES v letech 1994 až 2007 je ten, že tentokrát už netrpím iluzemi o tom, že jsme jako společnost schopni se z problémů dostat a zavést tady poctivé, rovné a spravedlivé podmínky. Lidí, kteří si nic takového nepřejí, protože těží z pravého opaku, je bohužel příliš mnoho, a já nevidím v dohledné době nic, co by to mohlo změnit.  

 

Takže píši o dění ve Středočeském kraji, zajímám se především o fungování toho klíčového, tedy krajského úřadu a lidí i institucí na něj navázaných, a přitom píši tyto věci se smutkem a beznadějí, protože vím, že je budou psát i ti, kteří se budou tématu fungování této republiky věnovat za pět, deset a možná i mnohem více let. 

 

Ještě bych měl upozornit (se svou oblíbenou ironií), že samozřejmě nic z toho, co se týká mé skepse k fungování tohoto státu i krajů se netýká mého rodného kraje, tedy Zlínského kraje. Náš Zlínský kraj je na tom absolutně, absolutně, absolutně jinak než Středočeský kraj, my jsme měli a máme osvícené vedení, které vede kraj tím nejlepším možným způsobem, navíc ho vede zcela transparentně a průhledně, takže je zcela vyloučeno, že by vedení kraje a lidé na něj napojení měli na mysli něco jiného, než blaho své lidu.

 

Pochopitelně se v našem Zlínském kraji nemůže stát, že by policie vyšetřovala vysoce postavené politiky, úředníky či některé podnikatele, protože k tomu není vůbec žádný důvod, v žádným krajských zakázkách či dotacích neexistuje ani jediný stín pochybení, policie je naprosto nezávislá a kategoricky odmítá, že by byla v nějakém spojení s místními politiky.

 

RB

 

Ps. Když jsem si tak svoje předcházející řádky přečetl, zdálo se mi, že jsem možná až příliš pesimistický a bez jediného zrnka naděje. Tak tomu není, stejně jako kdysi i teď se pouštím do těchto témat s vírou, že je nutné se jim věnovat, že je nutné neustále poukazovat na průšvihy a volat po co největší průhlednost rozhodování politků a úředníků.

Kdyby si člověk nasadil růžové brýle, nenechal si nadávat a raději by rezignoval a viděl pouze všecky krásy tohoto světa, potom bychom právě nechali prostor těm, kteří by si z nás udělali pouhé přihlížející hlupáky.

Samozřejmě, přes tuto svou kritičnost vidím v této zemi i mnoho dobrého, a jak už jsem mnohokrát napsal, největší energii mi dodávají lidé aktivní, slušní a poctiví - na ně myslím, a v jejich zájmu píši a budu psát články toho typu, které jsem dal z MF DNES zrovna sem na můj web ... 

 

 

... začínám zcela aktuálním komentářem a článkem z dnešního dne, tedy z pondělí 10. března 2014 - s takovými radostmi já trávím daleko od milovaného slováckého domova mnoho a mnoho hodin a ještě více nervů :)  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soubory ke stažení