Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Provozní novinky na stránkách - podívejte se aktuálně na televizi, noviny, počasí, dopravu...

Vážení čtenáři, rád bych vám sdělil, že pokračuji v úpravách těchto stránek. Snažím se přicházet s takovými úpravami, které budu sám považovat za smysluplné a zároveň budu mít pocit, že byste je uvítali. Samozřejmě vám budu moc vděčný, když se mi ozvete, napíšete, co si o současné podobě stránek myslíte, co se vám na nich nelíbí, co byste změnili a jak.

 

1. Změna

 

O víkendu jsem udělal dvě změny. Jednu můžete vidět v pravé dolní části stránek, druhou v horní liště. Pokud jde o pravou část stránek, nově jsem dal dohromady několik adres - když na ně kliknete, můžete vidět například aktuální první stranu novin, můžete si poslechnout některé rozhlasové stanice, můžete si pustit vysílání zpráv na všech třech českých celoplošných televizích. A můžete také naprosto aktuálně sledovat počasí, televizní programy, dopravní servis nebo kurz měny.

Zkuste to vyzkoušet! Pokud budete mít trochu času, můžete začít třeba perfektní předpovědí počasí, čtením ranních novin, podíváním se na včerejší zprávy a poslouchámí rádia naživo. A pokud máte dost peněz, můžete mrknout na aktuální kurz. Vycházím z vlastního přesvědčení, že takové informace mají pro vás smysl a můžou vás zajímat. Co myslíte?

 

 

2. Změna

 

Druhá změna, ta v horní liště, se týká rozdělení článků, která vidíte tady na stránkách. Zatím existoval "šuplík" s názvem (ne) folklorní zápisky. Ten jsem nyní zrušil a rozdělil do dvou "šuplíků. Jmenují se: krojované zápisky ze Slovácka a nekrojované zápisky ze Slovácka. Co si o tom myslíte?

Jde mi o to, že při původním rozdělení se hromadily v tomto šuplíku velmi rozdílné články, vedle článků z foklóru nebo kostela se objevil kupříkladu výlov z rybníku. Proto jsem se rozhodl, že pod krojované zápisky budu dávat vše, co se týká krojovaných "akcí," tedy folklór a duchovní témata. Ostatní články budou pod nekrojovanými zápisky.

Tato úprava stránek je možná motivována i tím, že se začínám zřejmě více věnovat nekrojovaným tématům než krojovaným. Tím, že mě zajímá reálné Slovácko, považuji za podstatnější každodenní život než víkendové "folklorní akce", které jsou navíc mnohdy umělé a nemají s reálným životem příliš společného.

Navíc má povaha je taková, že se nedokáži rozplývat nad nějakým folklorním vystoupením, když třeba vidím, co za zarážející věci se kolem nás dějí mimo tato vystoupení ve "skutečném" Slovácku. Proto například stále víc přemýšlím o "dokumentárním" mapování Slovácka, fotkách, které budou dokumentovat REALITU a ne kýčovitost řady krojovaných setkání.

To prosím není nic proti folklóru, krojům a lidem, kteří se tomuto věnují. Vůbec ne! Mnohé mám rád a dál chci mapovat a "zkoumat" jejich žití. Vždyť o krojovaných setkáních píši hodně, snažím se jít ale pokud možnou do "hloubky". Stejně tak si vážím některých fotografů, kteří "nekloužou" pouze po kráse krojů, ale jdou dál. Volám prostě po tom, abychom zobrazovali skutečný svět Slovácka, ať už v krojích nebo bez krojů, a nepodléhali líbezným obrázkům Slovácka, na kterých "zpívajú ptáčci na věži" a "švarní šohaji s frajárkama sa točí v kole."

Nechci být dalším v dlouhé řadě těch, kteří zjišťují, že je velmi pohodlné takový obraz Slovácka vytvářet.

RB