Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Provozní informace: o čtennosti stránek i chystaných novinkách

Tak už jsem si na sebe také ušil past v podobě statistiky, kolik vás čtenářů chodí na tyto stránky. Od roku 2004 jsem se tomu bránil, ale nyní jsem podlehl a umístil do pravého spodního rohu maličkou tabulku, která přesně zaznamenává počet čtenářů za den, týden i v jakýkoliv okamžik. Původní rozjezd měl začít stylově 10.10. 2008 v 10:00, ale někde se stala chyba, takže skutečně začalo počítadlo počítat v pondělí 13.10. někdy kolem osmé, deváté ráno.

Sami se tak můžete kdykoliv přesvědčit, kolik z vás sem na stránky chodí, v který den je vás nejvíc či nejmíň, případně, kdy je vás tady v jeden okamžik nejvíc. Zatím to vypadá, že za den přijde na stránky kolem dvou stovek čtenářů (některé dny i dvěstě padesát), což je docela dobrý počet na to, že jde o stránky osobní, absolutně nekomerční a navíc dělané opravdu jen ve zbytku volného času. Děkuju vám za váš zájem!!!

Zobrazovaný počet návštěvníků znamená unikátní návštěvy, tedy počet počítačů, z kterých se někdo na stránky podíval. Budete-li se na stránky opakovaně vracet během dne z jednoho počítače, měřidla zaznamenají jednu vaši náštěvu, více ne - žádné naklikávání návštěvnosti jedním člověkem není možné - tak mi to vysvětlili alespoň odborníci na slovo vzatí.

Kdybyste se mě zeptali, proč jsem se zobrazování čtennosti bránil, řeknu vám možná zvláštní důvody. Jeden důvod spočívá v tom, že zobrazovaná čtennost působí na autora stránek jako určitý bič, který vás mrská po zádech a říká vám, že přece nemůžete v psaní a aktualizaci stránek ustat, když se na ně každý den chodí podívat tolik a tolik vašich čtenářů. V tomto jsem se určitě nemýlil, tento tlak cítím a nově se snažím stránky aktualizovat opravdu každý den nebo přinejhorším obden.

A druhý důvod? Ten spočívá v nebezpečí, že člověk nebude dávat na stránky to, co cítí jako nejpodstatnější, ale bude se snažit zcela podléhat tomu, co máte rádi vy, čtenáři těchto stránek. Ze začátku by to sice nebylo poznat, ale postupně bych už nedělal to, co chci, ale to co chcete vy. A při vší úctě k vám čtenářům těchto stránek, to bych opravdu nerad. Neprovozuji obchod, kde se člověk samozřejmě musí vkusu zákazníka co nejvíce přizpůsobovat a servírovat mu před nos všechno, co zákazníkovi vidí na očích (jinak bych sem dával bulvár a daší blbosti a ne Slovácko s tradicemi). To neznamená, že se nesnažím, aby tyto stránky byly co nejlepší a našli jste na nich co nejkvalitnější texty i fotografie.

Pokud jde o další novinky, velmi rád bych dostal co nejdříve na stránky zvuk a video záběry. Vím, že zejména video je nesmírně důležité, ale zatím jsem se nenaučil s videem na stránkách pracovat. Stejně tak přemýšlím, jak změnit pravý okraj stránek, nevím, jestli je nejlepší současný způsob, kdy tam najdete celou řadu odkazů. Dělám sice zdarma reklamu mnoha webům (a podle čtennosti na ně i klikáte), ale zdá se mi, že stránkám tyto řádkové odkazy moc nesluší. Raději bych víc využíval obrázkové bannery, případně přišel s nějakými dalšími nápady. Změny také udělám v horní liště.

Samostatnou kapitolou je reklama. Několik let jsem dělal stránky, aniž bych se o reklamu na stránkách zajímal, teprve v poslední době mi pár lidí řeklo, abych si začal reklamu na stránky umisťovat. Jenže já a reklama? Na takové věci jsem naprosto neschopný, navím, jak reklamu shánět, navc mně dělá problémy brát od koholiv peníze, takže například ze reklamu, která byla tady na stránkách minulé dva měsíce, jsem ještě nedostal ani korunu - ostatně příjem těchto stránek byl vždycky nula. Samozřejmě, pokud si dáte na stránky reklamu, budu vám vděčný, myslím si, že se to vyplatí i vám, počet čtenářů těchto stránek není zase tak malý.

Brzy také umístím na stránky určitý reklamní program, bohužel budu muset začít také prodávat fotky, které nafotím. Zatím si je mohl každý ze stránek bez problémů stahovat, brzy ale fotky budu dávat na stránky jen v malém rozlišení, aby se stahovat v dobré kvalitě nedaly. Radí mi to tak řada lidí, takže je poslechnu. Nezlobte se. Například fotografická technika je drahá, pokud člověk nechce fotit nekvalitně s foťáčkem za několik málo tisíc, musí kupovat věci v řádech desítek tisíc - třeba nový objektiv.

Budu končit, ve stručnosti můžu slíbit, že dokud stránky budou existovat, budu se snažit, aby měly co největší smysl a byly zajímavé. Z nedávného sezení se správcem mých stránek vyplynulo, že bychom mohli přijít s řadou novinek, potíž je v tom, že najít dnes správce, který má čas, je nemožné. Horizont jakýchkoliv úprav je minimálně v řádu týdnů, rozhodně ne dnů. O některých věcech navíc mluvíme hodně dlouho, napříkad se mi zdá, že by to chtělo vylepšit technickou kvalitu fotek ve fotogalerii, nefungují tady na stránkách ani odkazy do oblíbených nebo doporučení známým v horním rohu. Do pravého rohu jsem dal mimochodem nově grafiku těchto stránek (za vydatné pomoci Vlastika Ondry z Nivnice), brzy by se z ní měl vyklubat banner, kteří by zájemci mohli dávat na své stránky a tak podpořit stránky mé.

To je v rychlosti vše, samozřejmě vám budu vděčný za jakékoliv náměty pro zlepšení stránek, jen navrhujte a kritizujte! Vím, že máte tisíce důležitějších starostí, ale když budete mít minutku, napíšete a poradíte, můžeme mnohé vylepšit. Děkuju!!!!

RB