Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pro Lhoťany: Zvukový záznam z jednání jejich zastupitelstva + krátký komentář

Původně jsem chtěl k tomuto záznamu něco psát, ale spíš to napíšu do sloupečku ve Slováckých novinách. K záznamu bych měl totiž dodat jednu důležitou věc. Během záznamu uslyšíte mluvit kromě starosty prakticky jediného člověka, a to zastupitele za komunistickou stranu. Jeho mluvení, připomínky a dotazy mají jeden důvod. Tento zastupitel totiž chyběl na pracovním jednání zastupitelstva, a tak nemohl být tak nějak v obraze. Díky němu se tak mohli dozvědět lidé řadu informací, protože starosta mu odpovídal - zpočátku klidně. Kdyby byl tento zastupitel na pracovním zasedání, neptal by se. Tak si alespoň získal voličské hlasy, protože se zdálo, že je neaktivnějším členem zastupitelstva. Ještě, že ve Lhotě je vysíláno zastupitelstvo obrazem (díky za to!), tak jsem v televizi viděl, že tam bylo podstatně víc zastupitelů, než které je slyšet na záznamu :)

Toto, co tady popisuju, je bohužel obraz nynější situace, kdy zastupitelé na řadě míst obcházejí zákon a scházejí se na neveřejných pracovních  jednáních. Pak přijdou na veřejné zasedání, na všem nebo téměř na všem domluveni, většina mlčí, diskuse žádná, názory žádné, zvednout ruce a vše odhlasují. Někdy se ale vloudí nepatrná chybička, jak ukazuje situace ze Lhoty :)

Dělám si z toho trošku srandu, protože to jinak už nejde. Nikdo mi nevymluví, že jediná možná cesta je tato: veřejné projednávání všech obecních záležitostí, zveřejňování zápisů z jednání, zveřejňování všech informací o všech zakázkách, zveřejňování všech obecních dokumentů. Je to zatím sen, který asi nebude snem až pro naše děti...

 

RB