Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pravidelný sloupek ve Slovýckách novinách: O besedě bez diváků

O besedě bez diváků

Bylo to přesně před týdnem, minulý pátek, seděl jsem v autě u budovy kunovického Hamé a čekal na auto, ve kterém jeli z Prahy dva lidé na besedu do Uherského Ostrohu. Novinář z MF DNES Martin Komárek a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček - oba spěchali na pozvání ostrožského místostarosty na besedu s tématem 17. listopadu 1989, a následujících dvaceti let. Na cestě už byli pátou hodinu, jelikož museli stát v předlouhé koloně na dálnici, a já na ně čekal, aby co nejrychleji našli cestu kolem Uherského Hradiště právě na Ostroh. Když jsme přijeli na místo, v sále jsme našli asi tak deset lidí.

Beseda přesto začala a myslím, že se i docela vydařila. Hosté i v téměř prázdném sále mluvili zajímavě a s chutí, Komárek mimo jiné popisoval například nynější obtížnou situaci všech tištěných novin, Žáček vysvětloval, jak má jeho úřad před sebou ještě ohromné množství materiálů z minulosti ke zkoumání. Padalo také dost otázek, oba Pražáci neformálně několikrát děkovali lidem, že přišli. Zdálo se mi, že trapas s nezájmem lidí se přece jen podařilo trošku „zahladit".

Přiznám se, že od té doby přemýšlím, proč ve městečku, ve kterém žije přes čtyři tisíce lidí a v němž je i velká škola, si téměř nikdo na besedu nenašel čas. Že by špatná propagace? Těžko, v Ostrohu a okolí bylo vyvěšeno sto velkých plakátů, anonce na besedu vyšla i v těchto Slováckých novinách. Nezajímaví hosté? Stěží, Martin Komárek je jeden z nejznámějších českých novinářů, Pavel Žáček šéfuje velmi důležitému úřadu, který má pod „palcem" miliony lidských osudů.

Ať přemýšlím, jak přemýšlím, na vině je zřejmě samotné téma besedy. O 17. listopadu 1989 a letech následujících se zřejmě nikomu diskutovat nechce, a ani nikdo nechce „nějaké" hosty, kteří by o tomto mluvili. „I když se mnou nebudete možná souhlasit, já s uspokojením sleduju, že rok 1989 je pro mladé lidi minulost, něco úplně mimo, něco absolutně out, něco, co nemělo smyslu, pro ně je nynější normální svobodný režim prostě normální a přirozený," uvedl na besedě Martin Komárek, který učí i na vysoké škole.

V první chvíli jsem mu chtěl oponovat, ale nakonec jsem si řekl, že je to možná skutečně dobře. Jestliže je pro ně nepředstavitelné, že by se mělo někdy vrátit cokoliv z toho, co tady bylo před tímto datem, je to svým způsobem velmi dobrá zpráva.

A pokud jde o nezájem ostatních, navrhuji v případě Uherského Ostrohu (ale možná i jiných míst) vozit na akce autobus folkloristů z Uherského Hradiště. Když byl totiž nedávno v Ostrohu výborný koncert lidových muzik z celé republiky, Slovenska a Maďarka, sedělo v sále asi tak pět místních lidí. Naštěstí ale přijel onen vzpomínaný, a speciálně vypravený, autobus z Uherského Hradiště.

Radek Bartoníček

Autor tvoří internetové stránky www.slovackoDNES.cz

 

 

 

 BESEDA O LISTOPADU. Známý novinář Martin Komárek při povídání v Uherském Ostrohu.

FOTO: Stanislav Dufka