Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pravidelný sloupek ve Slováckých novinách: O Strážnici - folkové i folklorní (+video!)

V novinovém sloupečku jsem se ještě vrátil k folkové Strážnici - tedy, poslední léta už folkové Náměšti. Nějak se nemůžu srovnat s tím, že tento festival musel Slovácko opustit, je to opravdu obrovská škoda. Třeba, když teď potkávám o prázdninách dospívající děcka, které mně říkají, jak se ve volnu nudí, říkám si - několikadenní folková Zahrada by byla přesně akce, kde by se nenudili a ještě mnohé získali pro život.

A nyní se TADY můžete podívat také na VIDEO z letošní Zahrady, nahrál jsem "zástupce" našeho Slovácka, Gajdošskou muziku z Podluží. Byli výborní! A diváci to ocenili! Jde o konec vystoupení na jednom z menších pódií, mimochodem, jednu z dívek jsem viděl vystupovat před několika dny na folklorní Strážnici. Zpívá nádherně a lidovou hudbu má velmi ráda! Folk a folklor mají prostě k sobě hodně blízko...

A příští týden vám ukážu kousek koncertu Jarka Nohavici, na Zahradu na něj přišlo několik tisíc lidí, atmosféra byla výborná. Samozřejmě, na festivalu bylo možné poslouchat stovky muzikantů a potkat také mnoho příjemných lidí. Prostě pohoda - která je s folkem spojena a nadále funguje...

A podívejte se ještě pod sloupeček, je tam okopírovaná jedna stránka, která stojí za přečtení... 

 

RB    

 

O Strážnici - folkové i folklorní


Když jsem tento týden navštívil v Náměšti na Hané folkový festival Zahrada, byla to i příležitost zavzpomínat na časy, kdy byl tento největší folkový festival ještě na Slovácku, konkrétně ve Strážnici. Pamatujete?


Byla to úžasná, několikadenní akce. S koncem totalitního režimu přicházela svoboda, slovo mělo velkou sílu, zvláště, když vycházelo z úst z řady vynikajících i zakazovaných písničkářů. Atmosféra ve strážnickém parku i v hledišti několika přírodních amfiteátrů byla neopakovatelná, lidé si zpívali někde na trávě buď jen tak sami pro sebe, nebo se přidávali k druhým při zpívání celého hlediště. Třeba brzy nad ránem, kdy se například poezií a písničkou vítalo ještě před rozedněním vycházející slunce, a na rukou člověk cítil horký vosk z dohořívající svíčky - kterou si mnozí lidé přinesli.


Pak se najednou něco stalo a po několika letech dostala folková Zahrada od Strážničanů „padáka". Místo ní přišla jiná folková akce, která ale nemá s atmosférou tehdejší Zahrady nic společného. Proč musel původní festival odejít, dodnes nevím. Duše festivalu, Jupp Konečný to nyní v Náměšti vysvětloval tak, že Strážničané festival na svém území už nechtěli, protože se prý šuškalo, že je mnohem lepší než jejich folklorní festival. A tak Jupp přesunul Zahradu na Olomoucko, kde nyní o víkendu slavila už dvacetileté výročí a velmi si pochvala přízeň tamních konšelů.


Je obrovská škoda, že Slovácko o tento festival přišlo. Šlo v něm o mnohem víc než „jen" o muzikanty a písničky, mohli jste tady potkávat mnoho zajímavých lidí (na pódiu i v hledišti), kteří žili tak nějak jinak, řekl bych, že víc přemýšleli nad smyslem života a podle toho měli také seřazené své priority.


O víkendu v Náměsti jsem si několikrát říkal, jak moc by takové folkové setkání prospělo dnešní mladé generaci v našem regionu, jejíž věk se točí pod dvacítkou nebo těsně nad ní. Naučili by se tady mnohému, co by se jim v životě hodilo. Strážnici by měli kousek, nebyl by problém do ní zajet. Přece jen, festivaly v Náměšti i jinde jsou už dál, navíc cesta ani vstupné nejsou nejlevnější.


A jak je to s oním tvrzením, že folkloristé nechtěli folk, protože folkáči byli lepší? Moc tomu nevěřím, vždyť na folkových setkáních můžeme slyšet folklorní písničky a naopak, folkloristé zvou rádi mezi sebe i folkáče.  Proč by tedy takové rozepře? Tušíte, co se v minulosti stalo?


Za sebe říkám, že oba festivaly mají své kouzlo a mohly žít ve Strážnici v naprosto pohodovém přátelství vedle sebe. Slovácko by tím jen a jen získalo. Bohužel se tak nestalo.


Radek Bartoníček
Autor tvoří internetové stránky www.slovackoDNES.cz
  

 

 

Tento článek vyšel ve speciálním magazínu, věnovaném letošnímu ročníku Zahrady. Bohužel, o Strážnici se v něm nepíše nijak lichotivě. Magazín byl na festivalu zdarma k dostání na mnoha místech, festival navštívilo více jak 30 tisíc lidí.