Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pravidelný sloupek v novinách: O Okamurovi a slabém cestovním ruchu + ZVUK

S pátkem přichází můj pravidelný sloupek ve Slováckých novinách, tentokrát jsem se vrátil k návštěvě Tomio Okamury, kterého možná někteří znáte z pořadu Den D v České televizi - lidé přicházejí s podnikatelskými nápady, a skupinka pěti investorů, mezi kterými je i Okamura, se rozhodují, jestli někomu z těchto lidí půjčí peníze a stanou se tedy investory a společníky ve firmách.

Noviny nemůžou mít pochopitelně své zvukové "stránky", proto na rozdíl od čtenářů Slováckých novin si můžete přednášku Tomio Okamury poslechnout. Zvukové záznamy najdete tady v příloze článku.

Nahrával jsem v Uherském Hradišti, kde měl Tomio Okamura přednášku pro vysokoškolské studenty. Bohužel, když jsem s ním po skončení přednášky mluvil, nevěděl jsem, že údajně tato přednáška "stála" 30 tisíc korun. Kdybych to věděl, zeptal bych se ho, a zeptal bych se ho i školy na veškeré okolnosti této sumy. Takto k ní téměř nic nevím, chtěl jsem mu zavolat a poptat se, ale bohužel, měl jsem v týdnu příliš mnoho jiné práce. Možná to ale ještě udělám příští týden. Měl bych ještě dodat, že Okamura přijel přednášet jako víceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kancelářía agentur.

Rád bych přitom ještě řekl, že nejdůležitější na této přednášce nebyla z mého pohledu cena, ale to, co na ní zaznělo. Byla to velmi zajímavá a důležitá slova, která se týkala především cestovního ruchu, tedy toho, co všechno by se v něm dalo zlepšovat. Slovácko je na tom v tomto směru špatně, potenciál, který má náš kraj, zatím neumíme zdaleka turisticky využít... O tom je i můj sloupeček, protože právě toto téma považuji za nejdůležitější z toho, co se pobytu Tomio Okamury v Uherském Hradišti týká.

A když jsem z přednášky odjížděl, povšiml jsem si, jak na všech možných místech u silnic jsou velké cedule, které informují o památkách a dalších zajímavých turistických místech v našem regionu. Jak, jinak, jsou jen v češtině. Nebudu se raději ani pídit po tom, jak velkou sumu peněz tato "sranda" stála.

A tady je sloupeček z novin:

 

 

O Okamurovi a slabém cestovním ruchu

Tyto noviny už přinesly zpravodajství o hradišťské přednášce viceprezidenta Asociace cestovních kanceláří Tomio Okamury, který je známý především jako podnikatel, vozící do České republiky velké množství japonských turistů. Rád bych se k této návštěvě ještě vrátil.

Na přednášku tohoto podnikatele jsem se těšil, není u nás mnoho lidí jeho střihu. Navíc mám na něj příjemnou osobní zkušenost, před několika lety jsem psal pro Magazín MF DNES reportáž o japonských turistech v Praze a na Tomio Okamuru jsem se obrátil s prosbou o pomoc. Spolupráci s ním i s turisty byla perfektní. Co „vytáhnout" z jeho nynější přednášky jako to nejpodstatnější? Bylo toho více, já bych chtěl vzpomenout téma, které považuji pro Slovácko za nesmírně důležité - a to je téma cestovního ruchu, který může napomoci prosperitě Slovácka.

Pamatuji si, že už v minulosti jsem se tohoto podnikatele ptal, jak vidí cestovní ruch mimo Prahu na našem rodném Slovácku. Těšil jsem se, jak bude mluvit o kráse a tradicích Slovácka, která uchvacují mnoho turistů, ale byl jsem zklamaný. S odkazem na statistiky i vlastní zkušenost s turisty mi ukázal, že na Slovácko, stejně jako do jiných regionů, jezdí turistů velmi málo.

„Lidé v regionech i naši politici budou muset udělat ještě mnoho, aby turistů jezdilo mnohem více," zapsal jsem si tehdy jeho slova. A když jsem pokračoval otázkou, jestli by například mohli jezdit japonští turisté v mnohem větším množství na Slovácko, jen se usmál. „Úroveň cestovního ruchu je mimo Prahu nízká, navíc nemáte potřebné kvalitní ubytování a doprava k vám je velmi složitá," odpověděl tehdy.

Bohužel, bylo mi smutno, když jsem tato slova od něj slyšel i nyní s dstoupem času v Uherském Hradišti. Opět vytáhl statistiky, které jsou neúprosné. Do regionů jezdí ve srovnání s Prahou mizivé procento turistů, málokde ve světě je takový nepoměr mezi hlavním městem a „venkovem". Náš Zlínský kraj navíc patří v této bídě k těm horším krajům. Jak je něco takového možného?!

Tomio Okamura velmi ostře kritizoval mimo jiné vrcholné české politiky i ty v regionech, stěžoval si, že dělají pro rozvoj cestovního ruchu pořád málo. V regionech například chybí kvalitní ubytování pro zahraniční turisty, mimo sezonu pro ně neexistuje atraktivní nabídka využití volného času, dobrá není nabídka služeb, přešpatná je jazyková vybavenost... Je toho ještě mnoho dalšího, co je nutné zlepšovat.

Dvouhodinové povídání Tomio Okamury bylo prostě velmi zajímavé a poučné, i proto dám zvukový záznam přednášky na své stránky. Studenti mu naslouchali pozorně, nakonec se s ním také mnozí fotografovali. Jen mě zarazila jedna věc. Tomio Okamura se více jak stovky vysokoškolských studentů, kteří studují cestovní ruch zeptal, kdo v něm chce pracovat - nezvedla se téměř žádná ruka. To je další špatná zpráva o stavu cestovního ruchu na Slovácku.

 

Radek Bartoníček
Autor tvoří internetové stránky www.slovackoDNES.cz

(Publikováno ve Slováckých novinách 23. října 2009)

 

    Tomio Okamura mezi studenty: Kdo z vás chce pracovat v cestovním ruchu?

Soubory ke stažení