Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pravidelný sloupek pro noviny: Slovácko, do roku 2009 ti přeji ...

Jelikož jsem trošku na cestách, "pověsím" sem na stránky alespoň svůj pravidelný páteční sloupek pro regionální Slovácké noviny. Chtěl bych k němu něco připsat, ale možná později.

Slovácko, do roku 2009 ti přeji ...


To bylo zase přání! Vánočních i silvestrovských, většinou osobně laděných, byť mnohdy rozesílaných jako hromadné sms zprávy nebo maily. Jen těch vánočních zpráv po mobilech prý bylo v Česku 72 milionů! Dovedete si to představit?


Když jsem tak nad těmito přáními přemýšlel, říkal jsem si, že by možná nebylo špatné popřát také něco našemu Slovácku. Jenže, co přát? Vždyť každý z vás by mohl přijít se svým přáním. Nakonec jsem se pokusil několik takových vět stvořit sám - a věřím, že většina čtenářů by se k nim přidala. S čím tedy začít?  


Můžeme nadávat politiky, můžeme je proklínat a tvrdit, že je k ničemu nepotřebujeme, ale není to pravda. Právě oni totiž rozhodují o mnoha (našich) věcech, právě oni mají v mnohém vliv na to, jaké naše Slovácko je a bude. Proto mé první novoroční přání se týká právě jich. Ať máš tedy Slovácko štěstí na své politiky, hejtmany, poslance, starosty, radní, zastupitele, ať se nám z nich daří vybírat takové, kteří dávají zájmům veřejným přednost před zájmy vlastními či zájmy svých blízkých.


A pokud jsem se zmínil o politicích, musím jedním dechem vzpomenout ty, kteří mají mít na starosti jejich kontrolu - opoziční politiky, v obcích, městech, v kraji. Ať má také na ně Slovácko v roce 2009 štěstí, ať dokáží být odvážní a kvalifikovaní, ať dokáží moci oponovat a přicházet s vlastními nápady.


Při této kontrole jsou ale neméně důležitá média a samotní „řadoví" občané. Média by měla informovat o všem důležitém a zajímavém na Slovácku, zejména by měla ale být pověstnými hlídacími psi demokracie, kteří si s jakoukoliv mocí nijak nezadají a naopak kontrolují, kde jak je moc zneužívána. Ať se tedy médiím na Slovácku daří, ať jsou svobodná a neovlivnitelná!


Slovácko ovšem nepotřebuje „jen" svobodná média, ale stejně tak svobodné občany, kteří tady žijí. Takové, kteří nebudou mít obavu vyjadřovat se veřejně a zcela otevřeně, kteří se nebudou skrývat pod různé anonymní internetové diskuse. A samozřejmě občany, kteří budou mít chuť účastnit se veřejného života, budou se zajímat o dění ve svém okolí a budou chtít také pomoci tomu, aby jejich okolí vzkvétalo.


Co dalšího přát Slovácku? Bylo by toho pochopitelně ještě mnoho dalšího. Nesmírně důležité je, aby Slovácko mělo mnohem lepší dopravní spojení se „světem", protože jen tak se k nám podaří dostat mnohem více peněz a práce, která je pro budoucnost Slovácka životně důležitá.


Velmi důležité je vzdělání a zdraví, přejme Slovácku co nejšpičkovější školy, na kterých budou učit kvalitní kantoři, dobře zaplacení, iniciativní, takoví, které bude učení bavit a dokáží na své žáky přenést lásku k dalšímu vzdělávání a poznání. A co zdraví? Ať nemáme strach svěřit se do péče jakékoliv nemocnice v našem regionu, zajímejme se o to, jak kvalitní péči lékaři poskytují a nehodnoťme vše jen podle toho, jestli se někde platí či neplatí nějaký drobný doplatek.


A dovolte mi nakonec přidat ještě jedno přání, možná nejdůležitější ze všech - Slovácko, ať se ti daří uchovávat svou kulturní a duchovní jedinečnost, ať je pořád dost těch, kteří tuto jedinečnost pěstují a rozmnožují!


Radek Bartoníček
Autor tvoří internetové stránky www.slovackoDNES.cz
   

Popisek k fotce:
Ať se daří Slovácku v roce 2009 uchovávat jeho kulturní a duchovní jedinečnost. Na snímku tanečník slováckého verbuňku, tance, který byl zařazen mezi nehmotné světové kulturní dědictví lidstva.
FOTO: RB