Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pravidelný sloupeček v novinách: O knihách, které by měly být napsány

Můj pravidelný páteční sloupeček, který vychází v Deníku - v jeho regionální příloze Slovácké noviny -  je tady. Inspirovala mně k němu úterní beseda v Uherském Hradišti, kde Luděk Navara a Miroslav Kasáček představovali svou kninu Mlynáři od Babic. Ta kniha je vynikající a velmi potřebná - stejně jako spousta dalších věcí, které Luděk Navara napsal.

K Luďkovi bych rád podotkl ještě jednu větu. V novinařině, stejně jako svým způsobem v jiných profesích, je nesmírně důležité, aby dal člověk své práci co největší smysl. Aby svůj talent či schopnosti "nasměřoval" tak, že jeho práce bude mít význam třeba i pro generace, které přijdou po nás. Luděk Navara patří ve velké novinářské "obci" k té nejužší šipčce, které se to podařilo. Mapuje léta nesvobody tak perfektně, jak zřejmě nikdo jiný. Kniha, o které se nyní zmiňuji, je vlastně "jen" střípkem z jeho velmi rozsáhlé práce, které se soustředěně věnuje řadu let. Přiznám se, že když jsem se s ním v minulosti v redakci MF DNES setkával, přišel mi někdy až příliš "suchý", bez smyslu pro humor, jenže když člověk pozoruje výsledky jeho práce, musí žasnout. A když jsem s ním "kecal" teď po besedě v Uherském Hradišti, zdálo se mi, že s příbývajícími léty s ním může být i sranda :)     

RB

O knihách, které by měly být napsány

Dnešní sloupeček začnu knihou, která není ani trochu o Slovácku, ale přesto by mohla někoho inspirovat, aby se pustil do práce, která by se Slovácka a konkrétně Uherského Hradiště týkala co nejvíce. Kniha se jmenuje Mlynáři od Babic a hned na jejím přebalu si můžete přečíst, že přináší nová fakta o osudovém dramatu padesátých let.

Šel jsem se podívat v tomto týdnu na besedu s jejími autory do Cafe Portal a byl nejdříve zvědavý, kolik lidí v našem regionu může na takovou besedu přijít. Bylo jich kolem dvaceti, většinou starší, političtí vězni, učitelky na penzi, ředitel knihovny, ředitel kina, známý hradišťský kněz, majitel knihkupectví. Asi očekávaná sestava, čekal jsem několik známých tváří, které potkávám například pravidelně při vernisážích ve Slováckém muzeu nebo jinde, ale nevšiml jsem si žádné. Z mladých nepřišel nikdo, pokud nepočítám slečnu, která ale obsluhovala návštěvníky této příjemné a jediné literární kavárny v širokém okolí.

Beseda byla zajímavá, její autoři Luděk Navara a Miroslav Kasáček připravili hodně pěknou knihu, kterou sympaticky věnovali „rodinám těch, kteří se nikdy nevzdali". Na detaily knihy není v tomto sloupečku místo, mnohým z vás jistě něco řekne Případ Babice - vražda tří funkcionářů místního národního výboru v tamní škole, bohužel, většina národa tento případ zná ve zfalšované podobě z Třiceti případů majora Zemana (stejně jako další události našich dějin). Jak i na besedě upozornili její autoři, ve skutečnosti za vším stála Státní bezpečnost, která chtěla zlikvidovat řadu lidí, a také se jí to podařilo. Za Babice bylo sto lidí odsouzeno k dlouholetým trestům, jedenáct bylo popraveno a desítky soukromých zemědělců, podnikatelů a jejich rodin zbaveno majetku a perzekuováno. Strašlivá tragédie.

Když jsem na besedě naslouchal debatě nejen o knize, ale například i o tom, proč školství ve výuce nedávné minulosti selhalo, představoval jsem si, jak by bylo potřebné, kdyby knihy s podobným tématem vyšly o našem regionu. A  kdyby na stolečku v Cafe Portal ležely knihy o věznici v Uherském Hradišti, o těch, kteří v ní byli mučeni a vražděni, knihy o dalších statečných lidech na Slovácku, kteří bojovali proti tehdejšímu režimu, knihy o velkém množství soukromých zemědělcích, kteří čelili dnes už nepředstavitelnému tlaku, aby vstoupili do družstva, knihy o odbojových skupinách, které v našem regionu působily.

Těch témat a osobností by bylo mnoho a mnoho, něco z toho bylo samozřejmě v minulých dvaceti letech zmapováno, ale stále zůstává mnoho obětí opomenuto nebo jsou jejich příběhy jen naznačeny. Nemluvě o tom, že tyto příběhy nemají tak reprezentativní podobu, jako představuje kniha, o níž se tady zmiňuji.

Když pozoruji dění na Slovácku, čtu knihy, které o něm vycházejí, nebo se dívám do publikací o jednotlivých vesnicích, zdá se mi, že skoro všude je věnována letem nesvobody 1948 až 1989 hodně malá pozornost. Slováckým „Mlynářům od Babic" i rodinám, které se nikdy nevzdali, toho ještě hodně dlužíme.
 
Radek Bartoníček
Autor tvoří internetové stránky www.slovackoDNES.cz