Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pravidelné pozvánky na víkend - ve spolupráci s Rádiem Jih

Čtenáři těchto stránek jsou už tady zvyklí na pravidelný přehled akcí na obu "stranách" Slovácka, tedy na straně Uherskohradišťské i Hodonínské. Jen připomínám, že seznam akcí vzniká v břeclavském Rádiu Jih, kam akce posílají jeho posluchači. A já děkuji tomuto rádiu a konkrétně programovému řediteli Martinu Kozlovskému za jejich "půjčování"!

Další akce ještě najdete TADYTADY a TADY.

RB

 

Tradiční krojové hody v Ladné se letos konají v neděli 21. září a v pondělí 22. září. Nedělní a pondělní program začíná ve 14.00 hodin průvodem více než dvaceti párů v krojích. Hodovní zábava se odehraje před pohostinstvím U Tučků na Masarykově ulici. K tanci a poslechu bude hrát dechová hudba Večerka z Hlohovce.

 

Oslavy 220 let od vysvěcení kostela Svaté Kateřiny a 725 let od založení Obce Boršice u Blatnice se budou konat ve dnech 19. až 21. září. Součástí oslav bude i krojový průvod, výstava krojových součástí a dalších starodávných předmětů v základní škole a také první pořad zpěváků Boršičanů.

 

Slovácké hody s právem, svátek krojů, zpěvu a tance, si nenechte ujít v Kostelanech nad Moravou v sobotu 20. a v neděli 21.září. V sobotu vyjde ve 13.30 krojovaný průvod dědinou pro stárky a pro povolení hodů, v 16:30 je připraveno vystoupení dětí a krojovaných na návsi u raka, ve 20 hodin začíná hodová zábava v kulturním domě s dechovou hudbou Šarovec a cimbálovou muzikou Kunovjan. S Kunovjanem se můžete pobavit ještě dpoledne při ochutnávce burčáku. V neděli po mši svaté se ve 13 hodin začne obchůzka chasy s právem po dědině.

 

Ve dnech 18. až 20. září pořádá Národní ústav lidové kultury ve strážnickém skanzenu akci s názvem „Podzim na dědině". Návštěvníci se budou moci seznámit s tradičními způsoby hospodaření a životem na moravské vesnici přelomu 19. a 20 století. Letošním tématem programu jsou brambory a konopí.

 

Bzenecké krojované vinobraní můžete navštívit ve dnech 19.,20. a 21.září. V pátek začneme ochutnávkami burčáků a vín a také vernisáží výstavy Bzenecký výtvarný podzim a programem s historickou tematikou na náměstí Svobody, v sobotu se bude pokračovat degustacemi vín a burčáků, jarmarkem a bohatým celodenním programem na náměstí, z něhož vás chci upozornit na vystoupení souborů Marijánek, Bzenecké Drmolice, Včelaran, Vracovjan, mužského pěveckého sboru Nedakonice a souboru Družba z Trenčína. Samozřejmě zajímavý program například s dětskými divadelními představeními je připravený i na neděli.

 

Na 6. zámecké burčákové slavnosti vás zvou pořadatelé na státní zámek do Bučovic od 18. do 20.září. Každý den můžete kromě burčáků ochutnat také muziku různých žánrů.

 

Vinobraní ve Starovicích s ochutnávkami burčáků, vín, zarážením hory a otevřenými sklepy můžete navštívit v sobotu 20.září. Začátek je ve 14 hodin.

 

Novosedelská slavnost vinobraní je připraveno také na sobotu 20.září. Historický průvod Novosedlí směrem k vinným sklepům, kde bude vinařům udělováno právo šenku, začíná ve 14:30. Ještě předtím si ale můžete poslechnout Mužáky z Březí a podívat se na vystoupení šermířské skupiny.

 

Vinařskou slavnost vinobraní připravili tak Prušánky a to v sobotu 20.září ve sklepní kolonie Nechory.

 

Kouzelnou atmosféru pravého vesnického vinobraní můžete zažít v Boleradicích v sobotu 20.září. Bude spojeno samozřejmě s ochutnávkami vín přímo ve sklepech malovinařů.Ve 14.00 hod bude dědinou procházet průvod s krojovanou mládeží a koňskými povozy, na nichž pojede cimbálová muzika. V areálu sklepů Tihelňa na vás čeká divadelní pásmo se zarážením hory v provedení Divadelního spolku bratří Mrštíků. O hudební doprovod se postará cimbálová muzika Primáš spolu s mužáckým pěveckým sborem.

 

Folklórní studio Buchlovice pořádá na zámku v Buchlovicích v neděli 21.září Setkání mužských sborů, které přivezou hrozny ke zpracování. Vylisovaný mošt je přidělen vinaři a ten z něj do příštího roku vyrobí víno přátelství.Uvidíte tedy klasické zpracování hroznů, může okusit i mošt, zasoutěžit si v tahání koštýřem, válení sudu, pobavit se u cimbálové muziky, okoštovat vína přátelství ročníku 2006 i letošní burčák.