Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pozvánky na víkend - fotky, kosení, mše, dechovka, koníci, folklor...

Víkendových pozvánek by mohla být cela kupa, jak je na Slovácku zvykem, mohli byste se rozkrájet na dvacet dílků a každý dílek by mohl někam vyrazit. Nemám čas tady na stránkách nahrazovat kulturní rubriky novin, přesto bych vám rád dal několik tipů.

Začnu Hlukem, následující zpráva je pozvánkou do tamního kostela, na mši, která se uskuteční v neděli 8. června. Bude se týkat hluckého rodáka, který je v současnosti nejvýše postaveným členem Řádu františkánů v České republice.

Tady je prosím oficiální pozvánka:Dne 5.června tomu bude 20 let, co byl tajně vysvěcen na kněze Jan Maria Viannej Dohnal, nynější představený Řádu františkánů v ČR. V neděli 8. června v 8. hod. v chrámu sv. Vavřince v Hluku bude slavit mši svatou na poděkování Pánu Bohu a Panně Marii za přijaté dary a milosti s prosbou o další pomoc.

Kněze Vianneje bych vám rád ukázal a také vám o něm víc napsal, ale bohužel nemůžu nikde najít materiály k setkání, které jsem s ním měl někdy v první polovině loňského roku. Každopádně je to zajímavý člověk, a určitě vám o něm nepíši naposledy.

Když bych zůstal v Hluku, v sobotu v šest večer začíná u tamní tvrzení kosení spojené se zpíváním, zpívat budou především Hlučané. Když budete mít čas, přijďte se podívat, jde o příjemnou podvečerní akci, která se protáhne až do noci. Už jsem mluvil s tetičkami, které chystají buchty a škvařežinu, hlavními strávníky budou samotní kosáci, ale pokud vím, dostane se i na diváky.

Jedna výstava fotek. Začíná v pátek v pět v Buchlovicích, autorem výstavy je Pavel Bezděčka, o kterém by šlo psát pomalu už knihu. Dělá spoustu pěkných věcí a nepochybuji, že fotky na výstavě to jen potvrdí.

Když už jsem v této části našeho okresu, hodně lidí pojede zcela jistě do Modré, ve skanzenu je připraven velmi přitažlivý program pro děti, ale i dospělé, v neděli od deseti hodin až do odpoledne tady budou k vidění i ježdění koníci na mnoho způsobů. K tomu všemu tady ještě začne od dvou odpoledne dechovkový festival Slovácké srdce.

Ve stejný čas, ve dvě odpoledne, bude rušno i na zámku v Uherském Ostrohu. Sejdou se tady břišní tanečnice. A bude jich hódně, kolem stovky. Jen aby holky bříška moc nespálily.

No ale samozřejmě nikdo nikde ve skutečnosti nepůjde, protože začíná akce, na kterou se pochopitelně těšíme úplně všichni :) Mistrovství Evropy ve fotbale!!! Začátek našeho utkání a tím také celého turnaje všichni znáte - sobota sedmého v sedmáct nula nula. Naši kluci vyběhnou proti domácím Švýcarům a celý svět bude zase jednou za dvacet let sledovat, co umí české nožičky, ručičky i hlavičky....

A neděle? To je čas na odpočinek a kupříklad návštěvu Antonínku, kde bude hrát v neděli od pěti Hradišťan se Spirituál kvintetem.

A všiml jsem si také, že křesťanská mládež v Ostrožské Lhotě připravila v neděli ve dvě odpoledne pro děti zajímavý program na místní hřišti.

A málem bych zapomněl - ve Veselí nad Moravou je k vidění po celý víkend poměrně velký mezinárodní folklorní festival. Dětský festival.

A po neděli přijde pracovní pondělí...A do té doby dám určitě na tyto stránky několik novinek...

RB