Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pozvánky: Hlučané v Brně, Lhoťané ve Strážnici, Horňáci v Praze

Není nad to, když "folklór" a lidové tradice žijí v místě, kde se zrodily, kde jim vdechují život lidé, kteří v tom kterém místě žijí. Zároveň ale asi neuškodí, když čas od času "vyjdou" lidé s těmito tradicemi mimo svůj rodný domov - tak jako v případech, o kterých se vám zmíním.

Už v sobotu, tedy zítra, vyráží plný autobus Hlučanů, plus několik aut, směr Brno. Právě tam proběhnou v sobotu na Výstavišti krajské dožínky. Z dob budování socialismu nemám z dožínek žádný dobrý pocit, zejména, když se kolem nich točí spousta papalášů. Ale budiž. Pro "obyčejné" lidi snad byly a jsou dožínky něčím jiným, než pro různé vyžírky a "chytače" volebních hlasů. Tedy, na sobotních krajských dožínkách v Brně půjde v průvodu hlucká jízda králů! Pokud se nemýlím, průvod vychází ve 12.30 ze Žerotínova náměstí na Výstaviště, z Hluku pojede na koních (které se ale vezou samozřejmě do Brna v autech) král a pět jezdců. Kromě nich ale jede také řada krojovaných Hlučanů, všechno lidé, kteří mají k tradicím a lidové kultuře srdečný vztah. Hledal jsem plakát k této akci, ale nemůžu ho najít, jen jsem našel, že bude stát pěkných pár peněz :) Hlučanům ale jejich "reklamu" velmi přeju, za to, jak se jízdě králů věnují, si takové vystoupení v Brně i jinde moc zaslouží. Šak Vlčnovjané, nemosíte všady jezdit enom vy :)

(Informace k dožínkám jsem nakonec našel TADY

Další "vývoz" naší kultury se uskuteční ve Strážnici, sobotu po Slavnostech vína tady předvedou Lhoťané - tedy ti z Ostrožské Lhoty - hody. Akce je součástí předvádění kdysi tradičního podzimu na Slovácku, vše můžete vidět ve skanzenu. K tomuto vystoupení se určitě ještě vrátím, teď v neděli mají Lhoťané dopoledne sraz a budou se domlouvat, kdo do Strážníce bude chtít jet vystupovat - jsem zvědavý, kolik zájemců bude. Určitě je ale potěšitelné, že o lhotské hody je takový zájem - není divu, velmi se vyvedly.

A poslední pozvánka tohoto typu je do Prahy. V sobotu, bohužel zrovna tu, kdy jsou i Lhoťané ve Strážnici, se odehraje v Praze perfektní program za účasti Horňáků. Uvidíme, kdo z nich se do stověžaté matičky vydá, pokud jich ale bude hodně, mohla by to být paráda. Veškerý program dávám do přílohy, ještě se o něm nikde skoro nic nepsalo, takže myslím, že nemálo čtenářů zaujme. Program mi poslal Tonda Vrba, kterému VELMI děkuju! A jak ho znám, určitě má v celé akci prsty :) Díky!

To je vše. Co nakonec? Radujme se, veselme se, tančeme, zpívejme, popíjejme. Byť někdy je to až příliš "davové", viz Slavnosti vína příští týden. Jenže, co nám na tom světě zbývá? Zrovna dnes jsem slyšel, jak v Kunovicích v tomto týdnu zemřel 38 - letý klučina. Měl bohužel už strojek na srdce, upadl do bezvědomí, přijel doktor, "probudil" ho a zase prý odjel. Muž zemřel. Když slyším tyto a jiné příběhy, znovu a znovu myslím na to, jak neznatelná, uzounká je hranice mezi našem životem a smrtí. Mezi radostí a nekonečným smutkem blízkých.

RB

Soubory ke stažení