Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pozvánka na výstava skvělého fotografa Štreita + VIDEO Jaromír Nohavica a Jindřich Štreit

Velmi rád bych vás upozornil na výstavu skvělého fotografa Jindřicha Štreita, která začíná teď v pátek 9. dubna v 17:00 ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti, viz odkaz TADY.

Říkal jsem si, že je to zároveň dobrá příležitost, abych dal na internet video ukázku, kterou jsem loni natočil v Kroměříži, kde Jindřich Štreit tuto svou výstavu představil vůbec poprvé. Na vernisáži mu hrál Jaromír Nohavica, a to písničku, kterou, jak sám přiznal, předtím hrál jen své ženě doma. Teď už je tato písnička hodně známá, jmenuje se Mám jizvu na rtu.

 

Video ukázka je prosím TADY - kvalita je snížená, vernisáž byla totiž na nádvoří kroměřížského muzea, byl listopad, brzy byla tma, navíc kolem mnoho lidí a fotografů, ale doporučuji vám ji, nejdříve mluví pan Štreit, poté zpívá Jarek Nohavica. 

 

Fotografa Jindřicha Štreita mám nesmírně rád, stejně jako jeho fotografie, je to prostě svět, který je mi velmi blízký. Jeho fotografie často ukazují "obyčejného" člověka ve zdánlivě "obyčejných" situacích, ale právě v tom je největší síla těchto snímků. Kdykoliv jsem fotil, myslel jsem nejčastěji právě na tohoto fotografa a pokaždé si uvědomoval, jakými mílovými kroky jsem se svými fotkami od něj vzdálen. I proto dávám sem na své stránky stále méně fotografií, protože za nějaké publikování mnohdy ani nestojí. Vím, že jsme už zvyklí dávat někde fotky jen proto, abychom někomu udělali radost, nebo aby se na jich někdo poznal, což ¨má také nějaký smysl, ale fotografií bychom se měli snažit dosáhnout podstatně více.

Na výstavu do Uherského Hradiště se určitě vydejte, neváhejte, trvá do 30. května, ať ji tedy neprošvihnete. A nijak nespěchejte z výstavy domů, v klidu si fotky projděte - třeba vás budou inspirovat při vlastním focení, udělat dobrou fotku a zaujmout s ní je dnes stále těžší, přitom foťáků dál a dál přibývá, všímám si, že lidé od kompaktů pomalu přechází ve stále větším počtu ke kvalitnějším zrcadlovkám. Teď ještě udělat ty pořádné fotky :)

 

RB

 

 

A tady je text písničky, myslím že stojí za otištění:

 Mám jizvu na rtu

  Jsem příliš starý na to, abych věřil v revoluci a svoji velkou hlavu těžko skryju pod kapucí a nechutná mi, když se vaří předvařená rýže, v náprsní kapse nosím aspirin na potíže.Jak to tak vidím, asi těžko projdu uchem jehly a lesem běhám tak, aby mě vlci nedoběhli a kdyby se někdo z vás na anděla ptal, mám jizvu na rtu, když při mně stál.

Sako mám od popílku, na kravatě saze, mé hrubé prsty neumí uzly na provaze a když mi občas tečou slzy, hned je polykám a tančím jen tak rychle, jak hraje muzika, mé oči mnohé viděly a ruce mnohé měly a srdce stydělo se, když salvy slávy zněly a kdyby se někdo z vás na anděla ptal, tak mám jizvu na rtu, když při mně stál.

Mluvil jsem s prezidenty, potkal jsem vrahy, nahý jsem na svět přišel a odejdu nahý, v patnácti viděl jsem, jak kolem jely ruské tanky a v padesáti nechával si věštit od cikánky a dříve, než mě přijme svatý Petr u komise, básníkům české země chtěl bych uklonit se a kdyby se někdo z vás na anděla ptal, tak mám jizvu na rtu, když při mně stál

V Paříži četl jsem si ruskou verzi L´Humanité a z bible zatím pochopil jen věty nerozvité, v New Yorku chyt´ jsem koutek od plastových lžiček, ale nejlepší káva je v Hypernově U rybiček, trumfové eso v mariáši hážu do talónu a chtěl bych vidět Baník, jak poráží Barcelonu a kdyby se někdo z vás na anděla ptal, tak mám jizvu na rtu, když při mně stál.

Někteří lidi mají fakt divné chutě, ale já, lásko má, stále stejně miluju tě, když hážeš bílé křemenáče na cibulku, když zvedáš prst jako dirigentskou hůlku. A i když mě to táhne tam a tebe občas jinam, na špatné věci pro ty dobré zapomínám a kdyby se někdo z vás na anděla ptal, tak mám jizvu na rtu, když při mně stál.