Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pozvánka na oslavy do Boršic u Blatnice - pozvánka srdečná a podrobná

U pozvánek bývám stručný, pokusím se o to i tentokrát. Opravdu rád bych vás pozval tento víkend do Boršic u Blatnice, kde slaví 725 let od první písemné zmínky. Jak už to u takových oslav bývá, program bude hodně bohatý, začíná v pátek a končí v neděli - však se podívejte TADY.

Přiznám se vám ale, že k Boršicím a k některým lidem tam jsem získal takový zvláštní, blízký vztah. Oni o tom asi ani nevědí a někteří se na mě možná i zlobí, že jsem jim například více nepomohl s jejich internetovými stránkami, ale to můj vztah k nim nijak nemění. O Boršicích jsem přitom ještě před rokem vůbec nic nevěděl a vůbec nikoho neznal, pak mě oslovil ale starosta s nabídkou stránky rozjet, stránky se rozjely a já začal občas do Boršic jezdit - a nebýt nedostatku času, jezdil bych tam ještě častěji. Chtěl jsem přitom hlavně pomoci tamnímu starostovi, možná docela kontroverznímu muži, který se ale snažil probudit Boršice k životu - tedy ideální materiál ke studiu. A postupně jsem poznal některé místní chlapi, obětavou paní knihovnici nebo ženu šéfa mužského sboru, a také výborného kněze, s nimž je zrovna nyní rozhovor v Časopisu Ostrožska a Horňácka.

Dalším impulsem byl vznik tamního mužského sboru. Velmi mě zajímalo, jak takový sbor začne vznikat, zejména, když vůbec nebylo jisté, že sbor vznikne. Byl jsem na první, druhé schůzce, pak jsem bohužel opět kvůli času odpadl, ale myslím, že jsem si s muži z tohoto sboru padl do noty. A když jsem postupně slyšel jejich vystoupení a jel se třeba podívat na to, jak nahrávali své písničky, měl jsem k nim ještě blíž. Nedovedu vysvětlit proč, prostě jsem z nich cítil "člověčinu" i nadšení z toho, že se společně scházejí a zpívají. Obrovskou roli hrál určitě i "jejich" harmonikář a vlastně duše celého sboru Vlastik Ondra, s kterým jsem už delší čas v kontaktu a jeho práci obdivuji.

Omlouvám se za toto vysvětlování, ale je svým způsobem pozvánkou na jednu z hlavních akcí oslav. Na páteční večer, který bude v místním kulturáku, takovém tom klasickém starém, patřit právě mužskému sboru z Boršic u Blatnice. Tedy chlapům, o kterých jsem se mírně rozepsal. Teď musím uvést jejich zajímavé internetové stránky, jsou TADY.

Co víc dodat? Určitě si do Boršic zajeďte, čeká vás tady mnoho zajímavého, samozřejmě mnoho zpívání, ale také košty, výstavy fotek, přehlídka krojů, zábavné akce atd. atd. Abych ale tady Boršice jenom nechválil, neodpustím si jeden "šťouchanec". Když jsem dnes poslouchal na Českém rozhlasu Brno Boršičáky, jak mluvili o tom, že druhou nejlepší slivovici měl u nich z 216 koštovaných vzorků starosta Hradiště Karásek, musel jsem si ukroutit hlavu. Takové informace neuvěřím, i kdybych měl v sobě celou Karáskovu slivovicu :)

RB