Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Povzbudivá zpráva a inspirace z Ostrožské Lhoty: podívejte se, jak krásně připravila s dětmi vychovatelka z Hluku školní operetku Tři bratři

 Čím je ta škola v Ostrožské Lhotě menší, tím více mám radost z každé optimistické zprávy, která odtud vzejde. Být malou a menší školou, kde v některých třídách není ani deset žáků, není podle mě žádná velká výhoda, přitom krásné vesnici jako je Lhota by slušelo mnoho dětí, škola narvaná až po strop, a tím také spousta výsledků, které by ta kupa dětí dokázala vytvořit.

 

O to větší potěšení pro mě bylo páteční odpoledne právě ve Lhotě, kde nemnoho dětí ze školní družiny od první do třetí třídy připravilo operetku, muzikálovoup pohádku Tři bratři. Jako otec malých dětí tuším, že připravit něco takového není vůbec jednoduché, šak ty naše děcka občas ani moc nechcú otevřít tú svoju pusu, proto jsem nečekal žádné zázraky. I přes existenci mnoha folklornách souborů všude možně na tom našem Slovácku, totiž při školních prezentacích mnohdy zpěv ani povídání dětí neslyším, poměrně často živé děti nahrazuje zpěv z reproduktorů.

 

Nedivte se tedy, že jsem byl zpívanou pohádkou lhotských dětí nadšený, jejich úsilí, které započalo už od Vánoc, bylo na jejich "výkonech" velmi poznat a proto se i dočkaly dlouhého a zaslouženého potlesku. Moc se mi líbilo, že celé představení nestále na jednom, dvou "sólistech", ale paní vychovatelka ze školní družiny, která představení připravila, zapojila celou řadu dětí. A jak jsem si všímal, děti prakticky nepotřebovaly během představení žádné velké rady či vedení, vystupovaly sebejistě a s radostí.    

 

Prosadit se v dnešním světě je složité a náročné, proto nesmírně moc záleží na tom, jaké základy děti dostanou doma a ve škole - mnohdy dnes u řady dětí víc záleží na škole než bohužel na rodině. Pokud přitom člověk přichází do onoho "velkého" světa z malého místa, kde je přece jen více "opečovávaný", může to mít o to obtížnější. I z tohoto pohledu budou jistě zkušenosti dětí z takové pohádky velmi důležité a určitě se někde uvnitř jich samotných zachytnout a snad se budou i dál rozvíjet. Navíc, každý potlesk, každé uznání, kterého se dítě dočká, má pro něj ohromný význam - ten potlesk z lhotského kulturáku si budou děti dlouho pamatovat.  

 

Díky tedy všem, kteří se o takovou dobrovolnou aktivitu dětí zasloužili a představení připravili. Je to jistě také inspirace pro další kantory a vychovatele z okolí, stejně jako (snad) povzbuzení pro ty lhotské, aby s lhotskými dětmi co nejusilovněji pracovali.

 

RB     

 

 

 

Tak tuto sympatickou dívku jsem potkal v Ostrožské Lhotě, ona může nejvíce za to, co děti ve Lhotě "provedly"... Jako vždy se mi potvrdilo, že základem všeho jsou dospěláci, vedoucí, vychovatelé, kantoři, trenéři, když jsou dobří a přitáhnou děti, dokáží mnoho - jako právě ve Lhotě... Ona dívka se jmenuje Ivana Říhová, je vychovatelkou ve školní družině a bydlí v sousedním Hluku. "Je to moje první pedagogická zkušenost," říkala a velmi moc si pochvalovala děti v družině, kolegy ve škole i celkovou atmosféru ve Lhotě.   

 

 

A to už jsou děti, které jsem narychlo vyfotil po skončení. Byly opravdu skvělé, v některých chvílích jsem ani nechtěl věřit, že dokázaly opravdu pěkně zpívat a také hrát. Velký gratulace! Plus druhá gratulace za kostýmy! 

 

 

A tady je celá operetka, od začátku po konec. Chybí jen asi dvě malinké části, to proto, že jsem měnil kartu a baterku ve foťáku, kterým jsem vše točil... Strašně moc se ale přimlouvám za to, aby ve Lhotě přikoupili světla do sálu!!!!!! Na kraj pódia, kde děti vystupovaly nejčastěji, totiž nebylo moc vidět, což mě velmi mrzí... 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A tady jsem udělal ještě několik fotek, než se děti po skupinovém focení hrozně rychle rozprchly... 

 

 

 

 

 ¨