Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pokus o záchranu kina - zajděte si na výborný film (a jak dopadne hlucké kino?)

V bláhové naději, že by se snad mohlo podařit zachránit hlucké kino, případně alespoň budovu sokolovny z roku 1927, dávám sem na stránky ještě jeden tip - v sobotu, od 20.00 hraje pan Kupec, určitě nejstarší promítač filmů široko daleko, docela dobré představení s názvem Sedm životů. Recenze na film jsou velmi slušné, tak alespoň vy trošku starší se přijďte podívat, venku prší, tak co by člověk večer tak mohl dělat. Možná si všichni budeme číst knížky :) Mladým asi nemá smysl vysvětlovat, proč je dobré, aby kino existovalo dál, že prostě promítání na velkém plátně má něco do sebe, a že taková návštěva kina s kamarádama může být i zážitek, na který člověk ještě dlouho vzpomíná.

Navíc obdobu hluckého kina nikde nenajdete, pan Kupec už před mnoha lety udělal menší "stupňovité" hlediště, které má po straně zábradlí, k tomu ještě do každého sedadla zabudoval malé světýlko, které při promítání osvětluje schůdky. Než film začne, pouští pan Kupec muziku, třeba hluckou country skupinu, to když hraje nějakou indiánku, kdysi na takového Vinnetoua musel i představení přidávat, protože bylo vyprodáno, novodobý Vinnetou se svými bratry sedí tak maximálně doma u počítače. A když se objeví na plátně první obrázky, uvidíte pozvánku na další představení, kterou píše vlastoručně pan Kupec. Pak ji dá mezi skla, vloží do takové starodávné promítačky a nápis se objeví na plátně.

Vůbec, celá jeho promítací kabina je takový výlet do dob dávných. Jo, jo. Vidíte, jak jsem nostalgický? Pryč s nostalgií! Zastřelit ji! Ať žijí například novodobá kasína nebo noční šantány! V Hluku ještě žádné není! Sokolovna by byla dobré místo, co říkáte? Gambleři nebo šantánové tanečnice by to měly do hluckého kostela ani ne přes ulici, to by bylo napravených oveček Božích :)       

Jinak o samotné možnosti prodeje kina se hodně mluvilo na středečním jednání hluckého zastupitelstva, argument o větším množství lidí v kině by mohl hrát určitou roli, ale samozřejmě budou rozhodovat hlavně jiné argumenty. Do budovy nevložil Hluk za poslední rok prakticky ani korunu, budova je skutečně ve špatném stavu.  

Na budovu by zřejmě byla vyhlášena veřejná soutěž, do které by se mohl kdokoliv přihlásit, hlavním zájemcem, a zatím jediným, je - podle mých informací - hlucká rodina Dufkova. Tedy syn a otec, otec, jinak hlucký radní a okresní hygienik, mi říkal, že je pouze mluvčím investora, čímž myslel svého syna. Tento syn vyhrál ve sportce přes deset milionů, které chce mimo jiné investovat do rekonstrukce budovy, jeho otec mi říkal, že by tam prý vznikla mimo jiné cukrárna i místo, kde by se mohlo jít zatančit. Když jsem mluvil s některými Hlučany, říkali mi, že bohulibým plánům bohatého mladíka, diplomaticky napsáno, jaksi z určitých důvodů nevěří. Ty důvody tady psát nemůžu, i když se snažím jinak psát tady na stránky prakticky všechno zcela otevřeně. Ale kdoví, proč by mladý člověk nemohl zmoudřet a nevybudovat něco, co by se líbilo i starým sokolům? Nebo jsem i v tomto naiva? 

Tedy, pan Dufka mladší je hlavní zájemce, záměr prodat budovu ale musí nejdříve schválit hlucké zastupitelstvo. To o této možnosti bude jednat možná už příště, nyní hlucký starosta napsal všem hluckým rodinám dopis k situaci budovy kina, a požádal je, aby se vyjádřily v neoficiálním "referendu", lístek můžou hodit na radnici. Hlucký starosta je naprosto jednoznačný příznivec prodeje kina, argumentuje finančními záležitostmi, prodej by znamenal pro Hluk finanční příjem, zatímco oprava budovy velké výdaje. Existuje ale také poměrně silná skupina zastupitelů, kteří mimo jiné poukazují na historickou hodnotu budovy sokolovny i na nutnost podporovat kulturu. Osobně tipuji, že starosta za pomoci některých dalších zastupitelů prosadí svou představu, myslím, že už trošku situaci v Hluku znám...

Samotné středeční jednání zastupitelstva o kině nemá ceny tady popisovat, mohl bych ho popsat nepřesně, brzy dám sem na stránky raději zvukový záznam jednání zastupitelstva, díky kterému budete mít naprosto přesné informace, tak, jak padly na onom jednání. Tečka. Pěkný víkend!

RB