Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pojďte na konec Horňácka - na vánoční koledování do Malé Vrbky. A na kluky z Lipova

Předvánočních akcí je všude na Slovácku (a samozřejmě i jinde) nesmírné množství. Rád bych vás upozornil (a tím také podpořil) na taková, která se nemůžou chlubit žádným velkým množstvím diváků ani reklamou v médiích -  o to rychleji tam spěchám. Přijměte pozvání na konec Slovácka, do Malé Vrbky na Horňácku, kde se pravidelně uskutečňuje vánoční koledování. Ve velmi skromných poměrech, v hodně staré budově, bývalé školní jednotřídce, s téměř holými stěnami a několika lavicemi. Právě tady včera vyhrávala vynikající Horňácká cimbálová muzika Petra Galečky a zpívaly děti z Malé Vrbky a Kuželova. Vedla je paní učitelka Mlýnková, která zazpívala několik písniček se svou Scholou v Kuželově. Je velmi povzbudivé vidět takové učitele!

Mimochodem, i Petr Galečka je kantor, zástupce ředitele nádherné moderní školy v Lipově na Horňácku. Dovolte mi doporučit internetové stránky lipovské školy, najdete na nich mimo jiné mladé kluky z Lipova, kteří minulý týden hráli s Petrem Galečkou v Besedním domě v Brně. Tady je video, okuste jej!  Nahrávka je trošku z dálky, ale rád bych vás upozornil - koncert v Brně byl skutečnou událostí! A málokdo je tak dobrý, aby mohl stát přímo na pódiu. Lipovským klukům (a také mužskému sboru z Hrubé Vrbky a Sborečku žen z Lipova) se to podařilo. 

A ještě ke stránkám lipovské školy. Jsou vynikající, je na nich spoustu zajímavých informací (i to má na starosti primáš Galečka) a také věta, která si zaslouží zdůraznění: "Naše škola a její učitelé vždy patřili a snad i nadále patřit budou k záštitě uchovávání a rozvíjení kulturních tradic v Lipově prostřednictvím dětí a mládeže." Kéž by to platilo o každé škole a co nejvíce učitelích!

A honem rychle k vánočnímu koledování v Malé Vrbce. Pokud chcete být u začátku, klikněte si prosím TADY, muzikanti s Petrem Galečkou právě vcházejí do staré jednotřídky...

A tady už zpívá Schola z Kuželova. Další nahrávky se pokusím brzy doplnit. 

A ještě bych rád upozornil na svou minulou cestu na Horňácko, před týdnem bylo koledování ve Velké nad Veličkou s Tondou Vrbou, Martinem Kuchyňkou a mnohými muzikanty i zpěváky. Článek i video najdete TADY. Mrkněte!  

RB

Ps. A ještě jedno vysvětlení. Videonahrávku ze začátku koledování v Mlaé Vrbce najdete na stránkách stream.cz dvakrát. Jednou jsem jí dal špatný popisek, takže jsem ji na stránky umístil ještě jednou se správným popiskem. Omlouvám se za zmatek, ale internet mně blbne, takže když jsem se pokoušel dávat video na stránky už čtvrtou hodinu, ani jsem už moc nevnímal, jaký popisek k videu přikládám...