Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Podrobnosti o záchraně Slovácka: Co řekl Petr Švancara a trenér Soukup + fotky

Slovácko slaví záchranu v první lize. Kdo byl v sobotu navečer na stadiónu v Uherském Hradišti, tak si mohl společně s hráči užít oslavu záchrany přímo na hrací ploše. Pojďme ale pěkně popořádku. 

Domácí potřebovali vyhrát a spoléhat se, že Kladno nevyhraje na Bohemians 1905. Slovácko nastoupilo v nejsilnější možné sestavě, včetně Švancary, Zelenky a dalších zkušených hráčů.

Domácí dali zapomenout svým bojovným a nadšeným výkonem na matné a nevýrazné zápasy z jarní části ligy a porazili Příbram 2:1.

Po skončení utkání na Slovácku oznámil hlasatel, že Kladno hraje na Bohemians zatím bez branek a budou se tam nastavovat dvě minuty. V tu chvíli stáli hráči Slovácka ve středovém kruhu a čekali, jak zápas v Praze dopadne.  Kladno se na víc jak bezbrankovou remízu nezmohlo a v Uherském Hradišti se mohlo začít slavit.

Velká většiny diváků zůstala po zápase na stadiónu a společně s hráči si vychutnávala radost ze záchrany ligy. Pokud jsem se dobře díval, tak nejvíc se z hráčů radoval Víťa Valenta, Brazilec Cleber a Lukáš Kubáň. Mezi hráči Slovácka se na hrací ploše objevily také dvě bedny šampaňského, které se pilo společně s fanoušky přímo na hřišti. Byl to sobotní večer, na který se nezapomíná. Je jenom škoda, že po zápase nedokázal tiskový mluvčí přivést mezi novináře víc hráčů.

Vy se můžete podělit o pocity Petra Švancary a trenéra Slovácka Miroslava Soukupa.

 

Soukup: Já a trenér v další sezoně? Musíme si říct co bude nejlepší pro klub


K mužstvu přišel pět kol před koncem ligy a úspěšně splnil svoji záchranářskou misi. Dvě domácí výhry stačily mužstvu trenéra Miroslava Soukupa k záchraně mezi naší prvoligovou elitou. Jestli zůstane na lavičce i v příští sezoně, to zatím netuší. „Všechno musíme vyhodnotit po zápase v Plzni,“ říká muž, který zachránil pro Uherské Hradiště první ligu.

Z pohledu statistiky vás čekal soupeř, který za celý ligový ročník vyhrál jenom jednou.  Bylo to alespoň z tohoto pohledu jednodušší?

Věděl jsem, co přijede za tým, i když Příbram venku příliš neboduje, tak se nebojí hrát ofenzivně i na půdě svých soupeřů. Pokud jsme je chtěli porazit, tak jsme museli minimálně zopakovat výkon z druhé půlky proti Mladé Boleslavi.

Pro vás byl zápas o to složitější, že jste doma Příbram museli porazit….

Nevěděl jsem, co ta atmosféra a naše postavení v tabulce udělá s hráči, z tohoto pohledu to nebylo zrovna optimální. Hrát pod takovým psychickým tlakem, když víte, že jediná šance je vyhrát, není nic jednoduchého. I když jsme neměli vstup do zápasu ideální, tak musím před hráči smeknout. Je vidět, že mužstvo má svoji vnitřní sílu, byť ten dnešní výsledek nebyl úplně přesvědčivý a Příbram měla řadu šancí na skórování.

Měl jste informace o zápase Kladna v průběhu vašeho zápasu?

Já musím říct popravdě, že jsem si nepřál, aby nějaké informace pronikaly během zápasu na lavičku a mezi hráče. Sám jsem si zjišťoval stav o poločase a někdy kolem osmdesáté minuty. Byl bych hloupý, kdyby Kladno prohrávalo třeba 2:0 a my se hnali dopředu a přitom nám stačila jenom remíza. Chtěli jsme porazit Příbram – to byl náš cíl a všechno ostatní jsme prostě museli pustit z hlavy.

Už se to opakuje několikátý zápas v řadě. Hrdinou utkání byl gólman Filipko, který i dnes mužstvo výrazně podržel…

Míra Filipko znovu prokázal svoje kvality, zvlášť ve chvílích, kdy šlo do tuhého. Výrazně nás podržel už v zápase s Boleslaví a tu ligu pro Slovácko tady zachránil.

Mimo brankáře Filipka podrželi Slovácko i starší a zkušení hráči. Souhlasíte?

Samozřejmě. Filipko nad těmi ostatními jakoby vynikl, ale nesmíme zapomenout na výkony Korduly, Abraháma, Zelenky a ostatních. My jsme neporazili Příbram Ondřejkou nebo Filipkem, my jsme je porazili celým týmem. Když se daří týmu, tak vylezou individuality, ale jedinec nikdy neporazí soupeře.

Téměř celý zápas vás neúnavně povzbuzovali fanoušci, kterých přišlo znovu více jak pět tisíc. Co na takovou diváckou podporu říkáte?

Musím říct, že jsme dneska hráli ve dvanácti hráčích. Co tady dneska dokázali ti lidi udělat za atmosféru, tak to se nedá nijak jinak hodnotit. Nesmím zapomenout i na rozhodčí, kteří svým bezchybným výkonem nezavdali v zápase k žádným šarvátkám nebo něčemu podobnému.  

Slovácko se zachránilo a čeká ho polední kolo ligový zápas v Plzni, dá se už teď zhodnotit současný ročník?

Sezona pro nás ještě nekončí, do Plzně jedeme hrát o další ligové body. Teprve po tomto zápase si můžeme všechno vyhodnotit, ale bude to s klidným svědomím, že ligu tu budeme hrát i příští rok. Kromě toho, že máme dostatečný počet bodů, tak máme také vyhřívaný trávník a umělé osvětlení.

Je záchrana ligy pro Slovácko důvodem k vaší osobní oslavě?

Pokud by se záchrana nepodařila, tak by mě to hrozně mrzelo hlavně kvůli těm lidem tady. Pro mě je to takové zadostiučinění, že ti fanoušci si tady tu ligu zaslouží. To je pro mě takové malé osobní vítězství, že jsme to zachránili a jsem rád, že nejsem podepsaný pod sestupem. Na druhou stranu si myslím, že Pepa Mazura by těch šest bodů uhrál také. On těch bodů uhrál velkou většinu a já nevidím svoji roli v záchraně výraznější než jeho, je to naše společná práce.

Před nedávnem vedení Slovácka avizovalo, že po sezoně přijdou hráčské změny, hlavně co se týče zkušených fotbalistů. V posledních zápasech vám právě tito zkušení hráči zachránili ligu. Můžete k tomu něco říct?

Můžu k tomu něco říct. Týká se to také mě jako sportovního ředitele. Já říkám z mojí pozice, že v létě určitě přijdou nějaké změny, nechci říct, že to budou jenom starší a zkušení hráči. Je potřeba, aby ten kádr dostal větší efektivity. My se nemůžeme nechat strhnout tím závěrem, že jsme se zachránili, ale musíme si s nějakým odstupem vyhodnotit celou sezonu, tak jak proběhla.

Přišel jste k mužstvu na posledních pět kol. Zůstanete na postě trenéra i v příští sezoně?

Tohleto je otázka…. Já se tím teď vůbec nezabývám. V Plzni končí moje oficiální etapa trenéra u mužstva. Co bude dál? Pořád pracuji v klubu jako sportovní ředitel a nový trenér je i moje starost. Musíme navrhnout řešení jak pokračovat dál, určitě se sejdeme s majitelem a vedením klubu. Budeme jednat nejenom o trenéru ale i o hráčském kádru pro příští sezonu.

Je možnost, že byste jako trenér vedl mužstvo v příštím ligovém ročníku?

Znovu říkám, já jsem měl cíl jasný. Zachránit ligu a o dalším zatím vůbec nepřemýšlím.

Ale nebráníte se dál trénovat Slovácko?

Nechci vůbec nic předjímat. Musíme si na to sednout s vedením klubu a já potřebuji slyšet také jejich stanovisko. Musíme najít nějaké společné řešení, já mám ve Slovácku svoje úkoly jako sportovní ředitel a kdybych převzal mužstvo, tak bychom nabourávali strukturu klubu. My si nemůžeme říct, že bude dobře, když to budu trénovat já. My si musíme říct, která cesta bude nejlepší pro klub.

Stanislav Dufka

 

Švancara by rád na Slovácku zůstal také v příští sezoně


V letošním ročníku Gambrinus ligy má Petr Švancara na svém kontě pět branek. Ta poslední je ale hodně vousatého data. Útočník Slovácka se trefil naposled v loňském srpnovém utkání proti střížkovským Bohemians. V jarních záchranářských zápasech se tak mění jeho role ze střelce na nahrávače. V důležitém utkání proti Příbrami to jenom potvrdil, když si hokejovou mluvou mohl připsat asistenci na úvodní gól Václava Ondřejky.

Na jaře jste ještě nedal gól. Proti Příbrami byla vidět vaše abnormální snaha se znovu zapsat do střelecké listiny. Proč se to nepodařilo?

Je pravda, že jsem šel za gólem o něco víc jako v jiných zápasech. Dokonce jsem rozhodčímu Matějkovi říkal, že tu branku asi nedám, jestli nechce písknout nějakou penaltu (směje se). Měl jsem nezvykle pět nebo šest střel a dvě šance, ale důležité je, že jsme vyhráli a v této chvíli jdou nějaké osobní statistiky stranou.

Máte za sebou úspěšný záchranářský duel jara. Jak byste utkání zhodnotil?

Myslím si, že diváci a my také můžeme být spokojení. Podle mě se hrál dobrý útočný fotbal z obou stran. Důležité je, že jsme ten rozhodující zápas zvládli a zvládla ho i Bohemka, která remizovala s Kladnem, jinak bychom tu tak spokojeně neseděli. Z mého pohledu jsme mohli přidat ještě nějakou branku navíc.

Na vedoucí gól jste mohl přihrát také volnému Zelenkovi. Proč jste si vybral právě Ondřejku?

Chtěl jsem si počkat na reakci příbramských stoperů. Ondřejka a Zelenka byli oba v ofsajdové pozici. Venca ale viděl oba dva stopery líp a mohl si to pohlídat, proto jsem přihrál balón na něj. Musím ale říct, že si přihrávku zpracoval jako vandrák, ale zaplať pánbůh to proměnil.

Byla v jarních zápasech nějaká chvilka, kdy jste už ztrácel naději na záchranu?

Po Kladně, ale tajně jsem doufal, že se to změní.  Bylo tam to, co jsem zažil v uplynulé sezoně v dresu žižkovské Viktorky. Spadli jsme na předposlední místo v tabulce a moc veselo nám nebylo. Ještě jsem o naší situaci přemýšlel po bezbrankovém poločase proti Boleslavi. Nechci nějakým způsobem zveličovat jednotlivce, ale Miro Filipko, který nás několikrát podržel, byl asi muž jara.

Je pro vás satisfakce, že jste přivedli Slovácko k záchraně vy a ostatní zkušenější hráči?

Já to řeknu tak, jak to cítím já. Tady se budou měnit hráči, trenéři a funkcionáři, ale ty lidi a diváci kolem zůstanou. Ty tu žijí, bydlí v tom regionu a fandí svému klubu. Myslím si, že jsou strašně šťastní, že jsme tu ligu zachránili. Po zápase to vypadalo, jako kdybychom vyhráli titul, diváci nám děkovali, protože ta liga jim tu zůstane. Já jsem šťastný, že jsme to zachránili pro to skvělé publiku a já mohl být u toho.

Máte nějaký zvláštní zážitek po těch oslavách přímo na ploše?

Mně to přišlo, jakoby bychom vyhráli titul. Kromě toho jsem se napil snad čtyřicetkrát slivovice. To nemá cenu nijakým dalším způsobem komentovat. Bylo to moc příjemné a jsem rád, že se nám to povedlo.


Oslavíte záchranu v lize společně s celým mužstvem?

Po zápase jdeme na společnou večeři, ale chceme se ještě soustředit na další zápas v Plzni.

Vy osobně nastoupíte v posledním ligovém duelu?

Tak já musím hrát (směje se) a na zápas se těším už teď. Doufám, že trenér nepostaví náhradníky. Věřím, že v Plzni budeme pokračovat v tom kvalitním fotbale, který jsme předvedli proti Příbrami. Čekám útočný a dobrý fotbal z obou stran.

Jak to vypadá s vaším dalším účinkováním ve Slovácku?

Mám ještě dál smlouvu a rád bych tady zůstal. Uvidíme, jak to bude řešit vedení klubu a co bude dál.

Stanislav Dufka

 

Radost: Lukáš Kubáň se o svou radost přiběhl podělit mezi fanoušky

 

Kapitán: Michal Kordula, který otvírá šampaňské 

 

....tady ještě jednou kapitán Slovácka se svým potomkem

 

Nahrávač: Střídající Petr Švancary, který přihrál na první gól Slovácka. Za ním trenér Miroslav Soukup

 

Střelec: oslava gólu v podání Václava Ondřejky. 

 

 Zástupce Lhoty: Ten klučina se jmenuje Tomáš Kapusta. Trénuje v přípravce Slovácka a je z Ostrožské Lhoty. Na stadión ho přivedl hráč Příbrami Michal Klesa.