Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Podívejte se na krále slovácké klobásky - je ze Slovenska

Do časopisu jsem potřeboval ještě fotečku ze soutěže o krále slovácké klobásky, takže jsem si ho jel včera večer do Velké nad Veličkou vyfotit. Tady se na něj můžete podívat, jmenuje se Milan Majtán, má 66 let, je z Myjavy, spolumajitel firmy Svaman. Klobásce dal název "Trhni si", lidem ve Velké se dost líbila (či spíš chutnala), z více jak pěti stovek hlasů dostala přes tři stovky.  A víc řádků o něm dám už do časopisu, kde bude i jiná fotka, než kterou vidíte - lepší. Na této, co vidíte, je se starostou Velké nad Veličkou Jiřím Pšurným a s hlavním organizátorem Tondou Vrbou.

Oceněných bylo více, ale bohužel skoro nikdo jiný nebyl vyhlašování přítomen. Když zalovím v paměti, tuším, že nějakou cenu získali za klobásky například bratři Kusákovi z Ostrožské Nové Vsi (za kmínovou klobásku), úspěch sbírali i "klobáskáři" z okolí Brna, František Kuda nebo například Jan Buchta - získal první cenu od odborné poroty. Druhou cenu odborníků si odnesl právě vítěz diváckého hlasování pan Majtán.  

Co ještě dodat? Byl jsem na koštu poprvé, no, co říkat, strašně moc lidí, jídla a pití, podle toho to vypadalo :) Líbil se mi konec celé akce, z národního finále dětských cimbálových muzik zrovna přijela děcka z Velké, skončila na vynikajícím druhém místě. Děcka vysedly z nóbl autobusu a hned šly zahrát na košt. Až jsem si říkal, že jejich nádherného zpěvu a hraní je na takovou pijatiku škoda. "Obecenstvo" se ale zklidnilo a tiše poslouchalo. A všichni muzikanti i pan ředitel základní umělecké školy pan Králík přáli na dálku všecko dobré panu učiteli Hlahůkovi, který leží v nemocnici - to on děcka vychoval k tak krásnému muzicírování. 

Tady jsou stránky samotné akce, jsou výborně dělané, můžete mít výborný přehled o všech dosavadních ročnících, kéž by si z nich vzali příklad organizátoři mnoha a mnoha jiných akcí - i když Tondo, několik hodin po skončení vyhlašování bych čekal, že nejnovější fotky budou na stránkách :) Toť vše, jdu dopisovat časopis...

RB