Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Podívejte se na 29 dětí, které krásně zpívaly na Horňáckém zpěváčkovi 2014 - vítězem je Martina Kaleta z Velké... Díky všem za takovou akci, která si zaslouží maximální podporu!

Přeji vám všem krásný týden, který začíná poněkud studenějším pondělím, zamračeno bylo brzy ráno, když jsem vyjížděl z Hluku a zamračeno je také tady v Praze, kam jsem přijel za svou každotýdenní prací. Pojďme nejdříve na Horňácko, na 3. ročník Horňáckého zpěváčka, kterého připravuje Tonda Vrba ve spolupráci s obcí Velká nad Veličkou. 

Na Horňácko jsem přijel po několika měsících na "akci", kterou považuji za velmi důležitou a na které snad můžu být také nějak užitečný. Rozhodně víc, než kdybych upíjel slivovice a ukusoval jídlo místním při fašanku, nebo tady dělal fotky jen proto, abych se mohl ukázat někde na výstavě. Což, prosím, a ještě jednou prosím, neberte nikdo jako osobní výtku na někoho z vás (nikoho konkrétního nemyslím!), je to jen a jen můj osobní problém, nedělá mi dobře, když mám využívat Horňácko a Horňáky k nějakému pohodovému pijáckému pobytu nebo vlastní sebeprezentaci, mnohem bližší mi je, když někdo nějak Horňácku pomáhá - proto třeba moc fandím a ukazuji místní občanská sdružení, nebo se já sám věnuji tomu, čemu se věnuji, třeba těmto webovým stránkám.

 

Rád bych, aby také tento můj příspěvek s textem, fotkami a videoukázkami sloužil ze všeho nejvíce jako povzbuzení pro děti a jejich příbuzné, kteří udržují v rodinách lidové písničky, lidovou kulturu, vztah ke svému rodnému kraji a k lidem, kteří žili na Horňácku před nimi.

 

Proto bych chtěl ze všeho nejvíce vzkázat všem vystupujícím dětem, že byly moc a moc šikovné a rozhodně se nenechaly odradit třeba tím, že nebyly třeba mezi čtyřmi prvními v pořadí. Vůbec to nevadí, vítězem budou nakonec všichni ti, kteří na lidovou písničku nezanevřou, dál s  ní budou žít, dál ji budou zpívat pro sebe, své blízké, nebo třeba i pro široké publikum. Tato písnička jim jejich věrnost mnohokrát vrátí a vůbec nebude vadit, když ji nebudou zpívat jako ten nejlepší horňácký zpěváček. Což ale neznamená, že by neměly se svými blízkými na technice zpívání pracovat, protože čím hezčí hlas zní, tím blíž se přiblíží k člověku každého člověka - a věřím, že i toho člověka, jehož srdce se zdá nejvíce zatvrzelé. Věřím, že lidová písnička člověka polepšuje, pomáhá mu uzdravovat sebe i své okolí, má převelikou moc, kterou bohužel mnoho lidí nevidí.   

 

RB  - VE STŘEDU 19. BŘEZNA JSEM DOPLNIL VIDEA

 

Všechna videa Tondy se všemi zpívajícími dětmi jsou TADY - já doplním ještě fotky jednotlivých vystupujících dětí    (Točil Aleš Vrba, střih a popis videí Tonda Vrba)

 

 

 

A TADY SE PODÍVEJTE NA LOŇSKÉHO HORŇÁCKÉHO ZPĚVÁČKA 2013 !!! 

... vyhlašování 2013 

 

 

 

Tady už jsme v roce 2014, neděle 16. března 2014, tento videorozhovor jsem točil s Tondou Vrbou po skončení soutěže, bavilil jsme se o různých tématech, však si naše povídání poslechněte a uslyšíte...Moc jsem byl například překvapený tím, že některé obce zvažovaly, zda vůbec, a kolika stokorunami tuto soutěž podpoří. To snad, prosím, ne! Takové soutěžení si přece zaslouží maximální podporu! Stejně jako všechno, co souvisí s dětmi, jejich výchovou, vzděláváním, to musí být absolutní priorita pro všechny obce a konšele!!! 

 

 

 

 

 

Vítěz Martin Kaleta - zpívání i rozhovor... Moc šikovný klučina z Velké nad Veličkou

 

 

Šarlotka Zálešáková 

 

 

Vendula Oláhová

 

 

Helena Strachotová

 

 

 

Primáši Martinu Hrbáčovi patří velké poděkování, že zasedl do čela kvalitní poroty, čímž dal soutěži ještě vyšší prestiž. Postupně přidám i video, na kterém mluví o soutěžících dětech...

 

 

A tady jsou první fotky... Vítěz Martin Kaleta, možná trošku překvapivý vítěz, ale sami z videa uslyšíte, že zpíval výborně, a hned po skončení svého vystoupení se dočkal velkého a dlouhého potlesku. S Martinem jsme dělali i videorozhovor, také ho později uslyšíte...  

 

 A tady je další pořadí: druhá Šarlotka Zálešáková, třetí Vendula Oláhová, čtvrtá Helena Strachotová. 

 

 

 

Toto je Karel Soviš z veselí nad Moravou, jehož jméno jako mezi možnými vítězi několikrát zaznělo. Nakonec neskončil ani mezi oceněnou čtveřicí, osobně si myslím, že porotci ho nebrali tak úplně jako "Horňáka" a proto ho posunuli níž. Tento klučina je ale určitě výborná zpěvák i muzikant, ve Velké se ukázal i jako verbíř. Věřím tomu, že brzy na domácí půdě při Slovácké stuze bude určitě patřit k těm nejlepším a nejvíce talentovaným.   

 

 

Tady jsou téměř všechny vystupující děti, ty malé i dospívající... Včetně členů CM Velické Trnečky, která bezchybně doprovázela všechny zpěváky a opět potvrdila, že patří k tomu nejlepšímu, co můžeme na celém Slovácku slyšet...  

 

 

Tady jsem později přidal videorozhovor s vítězným Martinem. Je to opravdu šikovný hoch, hezky mluví, lidová písnička je u něho v rodině doma a nechybí mu takové to příjemné a milé vystupování. Kéž by takových dětí bylo co nejvíce! Šak si pustěte video, dozvíte se, jakému zajímavému povolání by se chtěl Martin věnovat...

 

 

 Vyhlášení výsledků, slovo má předseda poroty Martin Hrbáč...