Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Podívejte se, co vás čeká na Buchlově + povídání s kastelánem + dejte Buchlovu hlas v soutěži o nejoblíbenější památku Moravy ! + reportáž do MF DNES

Kdo si koupil dnešní MF DNES, našel v její zlínské příloze reportáž z hradu Buchlov. Byl jsem na něm včera, protože Buchlov vyhrál anketu MF DNES a iDNES.cz o nejoblíbenější památku Zlínského kraje - porazil řadu dalších, velmi pěkných památek.  Proto jsem byl na Buchlově psát reportáž a zároveň dělal následující videorozhovor.

Později přidám několik fotek i další povídání, nyní jen poznamenám, že na hradě bylo nádherně. Nejen proto, že kastelán byl vstřícný a udělal si čas, ale také proto, že ve včerejším klidu před dnešním zahájením sezóny jsem si při procházce hradem víc uvědomil, jak nesmírně zajímavý je a kolik věcí lze v jeho místnostech najít.

Velmi vás zvu na sobotní den, na Buchlově budou vařit podle středověkých receptů, uslyšíte dobovou hudbu a dočkáte se i dalších překvapení.

Stránky hradu jsou prosím TADY, najdete tam mnoho informací, velmi doporučuju ! 

 

Hrad Buchlov postoupil do dalšího kola soutěže o nejoblíbenější památku České republiky, pokud mu chcete dát hlas, učiňte prosím teď a tady !!!!

 

 

RB

 

... kastelána uslyšíte povídat na několika místech, nejdříve jsme byli dole, potom jsme šli do hradu na třetí nádvoří a nakonec pěkně nahoru, odkud byl výhled širokóóó dalekóóó. Teď mě mrzí, že jsme nepovídali i někde uvnitř, do místností šlo nádherné sluníčko, které se odráželo v dokonale naleštěných podlahách, bylo fantastické ticho a kolem nás všechna ta krása, kterou tady nechali naši předci ... Nádhera - za takovou reportáž bych neměl dostat od novin správně ani korunu, ale naopak bych měl za takový zážitek zaplatit :)

 

 

Tady je prosím reportáž z MF DNES:

 

Buchlov dostate každého, říká kastelán o nejkrásnější památce kraje

 

Buchlov - Zvenku se může někomu zdát až příliš strohý a třeba i nezajímavý, jenže přijďte na hrad Buchlov, projděte si jej v klidu, nikam nespěchejte, a zřejmě se přidáte k těm, kterým tato dominanta Slovácka přirostla k srdci. A to dokonce tak, že vyhrála anketu MF DNES a iDNES.cz o nejkrásnější památku Zlínského kraje.

 

„Jak jsem jednou přijdete, tak vás ten hrad dostane, je to magické místo a myslím, že ho mají lidé rádi," tvrdí jeho kastelán Rostislav Jošek a je na něm vidět, že z vítězství v anketě má radost.

„Vítězství mě ale překvapilo, zejména, když jsme měli konkurenci v zámcích v Buchlovicích a v Kroměříži, nebo ve Valašském muzeu v přírodě, který vždycky v anketách vítězí, protože Valaši jsou pyšní na svůj skanzen. Tak jsme rádi, že jsme je letos porazili," usmívá se Jošek.

 

Na nádvoří hradu Buchlova vládne dobrá nálada, Jošek i další zaměstnanci se už těší na páteční zahájení sezóny, během které žije hrad mnoha akcemi. Na nádvoří je možné potkat také jeho manželku, se kterou na Buchlově vychovávají syna Hanuše, kterého pojmenovali po jednom ze slavných majitelů hradu.

 

„Nevím,m jak bychom v anketě uspěli, kdyby soutěžilo víc hradů, určitě jsme měli výhodu, že jsme jediný hrad na východní Moravě. Bylo to pořádně napínavé, jednu chvíli vedlo Valašské muzeum, potom zase my, určitě nás to povzbudí v práci," komentuje výsledek Marcela Jošková.

 

Ona i její manžel jsou nejlepším důkazem toho, jak si Buchlov dokáže člověka získat. Oba dva na něm začínali jako průvodci, Rostislav Jošek dokonce už v roce 1982. Když uslyšel na konci roku 2006 o konkurzu na kastelána, přihlásil se a nakonec ke svému vlastnímu překvapení vyhrál. Jeho šestadvacetiletá žena chodila provádět na hrad vždy o prázdninách, a když dostudovala, nabídl jí kastelán stálé místo. O tom, co se l.idem na Buchlově nejvíc líbí a co je zajímá, by mohla vyprávět dlouho.

 

„Mnozí si chtějí vyslechnout pověst o lípě s kořeny nahoru, zajímají se o gotické místnosti, rádi by viděli také mumii," říká průvodkyně na mateřské.

Mumii? Ano, je to tak, na hradě totiž najdete pravou egyptskou mumii, kterou přivezl bratr jedné ze šlechtičen jako svatební dar, když si brala Zikmunda Bertholda. Aspoň tak praví pověst. Ovšem pozor - Buchlov je plný různých pověstí, a ne každá je pravdivá. Byť pravou mumii, v roce 2000 restaurovanou, opravdu při prohlídce najdete.

 

„Pověsti určitě přispívá k popularitě Buchlova," podotýká kastelán Jošek, ale hned dodává, že hrad je populární í díky mnoha dalším věcem. „Když ho procházíte, procházíte zároveň několika staletími, málokde jinde můžete něco takového najít, navíc v každé místnosti je spousta zajímavostí."

 

Když totiž do hradu vejdete, můžete se nejdříve seznámit se slohem pozdně románským, přes gotiku, renesanci až po rané baroko. Nejde ale jen o architekturu, místnosti jsou vybaveny tak, aby pasovaly právě ke zmíněnému slohu.

Při prohlídce vás tedy čeká brzy populární dřevěnná buchlovská Madona, otočné oltářní křídlo Podlesní večeře Páně, dřevěné gotické obrazy, popravčí meče, habánské talíře, velmi bohaté knihovny a spousta dalších cenností. Mnozí lidé navíc žasnou, když v horním patře najdou úžasné přírodovědné sbírky Bertholdů, kteří si z Buchlova udělali soukromé přírodovědné muzeum.

 

Kastelán Jošek jako zkušený průvodce se při prohlídce mnohokrát zastavuje, o mnoha předmětech vypráví a zároveň ještě zaměstnancům udílí pokyny při posledních přípravách na pátečné otevření. V poslední době ovšem musí jako kastelán mnohem častěji mluvit spíše o mnoha opravách, které Buchlov potřebuje.

 

„Kdybychom měli dostatek peněz, tak bychom mohli pracovat na opravách nepřetržitě. Spadla nám jedna část hradeb, máme havarijní výměr na všechny střechy, musíme dodělat kanalizaci, elektrika má spoustu závad. Popravdě řečeno, nevím, co dřív dělat," přiznává Rostislav Jošek.

 

S penězi je to složité. Jestliže před dvěma lety přišlo z vyšších míst 900 tisíc korun, letos to je 300 tisíc korun. Pokud by někdo namítl, jestli nepomáhají sponzoři, kastelán říká, že přispěli - pěti tisíci korunami. „Mnozí používají Buchlov jako dominantu Slovácka na různá loga, krabice a další věci, ale nikdo nemá zájem nám pomoci. My bychom byli samozřejmě rádi a ocenili to."

 

Ať mluví ale kastelán o radostech či starostech, stále je v dobré náladě a tvrdí, že „panování" nad hradem nikdy nelitoval. Naopak, už se těší, jak v dobovém oblečení bude vítat první návštěvníky, těší se na bohatý sobotní program i následující akce a nemůže se dočkat ani toho, až na hradě otevřou ještě letos nově cukrárnu a vinárnu. „Určitě letos přibudou další lidé, které Buchlov uchvátí," je přesvědčený.

 

Radek Bartoníček