Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Petr Švancara konečně promluvil: Kvůli penězům jsem ve Slovácku neskončil - říká

Po týdnu se mně podařilo spojit s útočníkem Slovácka Petrem Švancarou, kterému vedení klubu nenabídlo novou smlouvu. Žádnou špínu na Slovácko ani lidi kolem klubu neházel, mluvil sice zklamaně, ale nezapomněl připomenout, že se rozešel se všemi v dobrém...


Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ – Petr Švancara konečně promluvil. Minulý týden vedení 1. FC Slovácko, že se svým nejlepším útočníkem už nepočítá, proto mu nebyla nabídnuta nová smlouva.

„Museli jsme se rozhodnout, zda budeme mužstvo nadále přizpůsobovat panu Švancarovi, nebo ne. Rozhodli jsme se jinak, proto se naše cesty rozcházejí,“ řekl na tiskovce člen představenstva klubu František Čapek. Sám Švancara nechtěl v prvních dnech po ukončení smlouvy situaci nijak komentovat. Po týdnu se však k odchodu ze Slovácka, které se mu během dvouletého působení dostalo pod kůži, vyjádřil.


Minulé úterý vám bylo oznámeno, že Slovácko s vámi už nepočítá. Jak probíhalo jednání?

Schůzka byla těsně před tiskovou konferencí. Během čtvrt hodinky jsem byl venku. Poděkovali mně za moje působení v Hradišti a řekli, že se mnou dál nepočítají, protože nechtějí přizpůsobovat herní styl mužstva Švancarovi a chtějí jít svou vlastní cestou. Těžko se mně to nějakým způsobem komentuje. Podali jsme si ruce a opravdu se rozešli v dobrém. Já jsem ve Slovácku neměl žádný problém, ve finále ani s trenérem Soukupem.


Takže vlastně stejná verze jaká padla na tiskové konferenci?


Ano. Bylo mně to vysvětleno podobně, jak o tom mluvil pan Zemek na tiskovce.


O „skutečných“ důvodech vašeho odchodu se stále spekuluje. Jednou z věcí jsou peníze. Nebyl jste pro Slovácko drahý hráč? Byla šance, že na vás uplatní klub opci, pokud by vám nějakým způsobem upravil smlouvu?

Z finančních důvodů to rozhodně nebylo, protože mně ani jiná smlouva nabídnuta nebyla. Kvůli penězům jsem tedy určitě neskončil, i když jsem byl pro klub nějakým způsobem asi dražší hráč.


Myslíte si tedy, že za vaším odchodem byl hlavně trenér Soukup?

Samozřejmě, že moje další působení ve Slovácku bylo na trenérovi. Zastávám názor, že kdyby víc bouchl do stolu, mohl jsem zůstat. Je to jejich rozhodnutí, které musím bohužel respektovat, tam jiná možnost ani nebyla.


V prvním roce svého působení na Slovácku jste za trenéra Mazury, až na výjimky, nastupoval pravidelně. Po příchodu trenéra Soukupa, už jste však stoprocentní bilanci neměl…

Když přišel pan Soukup, tak mě nepostavil hned při jeho prvním zápase na Kladně. Potom doma s Libercem a závěr uplynulé sezony byl pro mě zklamáním, to už jsem ani nehrál.


Vaše odchody z Interu Bratislava a žižkovské Viktorky nebyly zrovna ideální. Dají se srovnat s ukončením vašeho angažmá v Uherském Hradišti?

Pozvali mě na představenstvo, poděkovali za ty dva roky, které jsem v klubu strávil. To se nikde nestalo, takhle se se mnou nikdo nerozloučil. Já si toho vážím, určitě to bylo jedno z nejpříjemnějších ukončení mého angažmá.


Když se ohlédnete za uplynulým ročníkem, udělal byste něco jinak?

Já bych neudělal jinak vůbec nic. Pokud se tedy nebavíme o tom, že jsem mohl proměnit šance, které jsem měl. Já opravdu nevím, co jsem měl dělat jinak. Asi být ještě víc produktivnější. Možná bych dneska neměl takové problémy sehnat nové angažmá.


Takže o svém dalším působení nemáte ani trošku jasno?

Ne. Nové angažmá zatím nemám. Je to všechno na manažerovi, víc v tomto směru opravdu nevím. Přiznám se na rovinu, že situaci komplikuje to, že za mě chce Slovácko peníze. Může se mi také stát, že nikam neodejdu a budu muset jít zadarmo do zahraničí.

(V rámci Česka i po vypršení smlouvy náleží bývalému klubu práva na hráče, takže pokud fotbalista přestupuje do jiného českého klubu, musí jeho nový zaměstnavatel uhradit tabulkové odstupné. To by ve Švancarově případě mohlo dělat asi 800 tisíc korun. Pokud by hráč přestoupil do zahraničí, byl by zadarmo – pozn. red.)


Jenže vy jste se mnohokrát nechal slyšet, že preferujete naši nejvyšší soutěž…

Přesně tak. Hlavně kvůli dětem nechci jít ven.

 

Stanislav Dufka            Psáno pro Slovácký deník   

 

Fanoušci Petra Švancary mají možnost se s ním rozloučit v sobotu ve Starém Městě.