Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Peníze na silnice nebo aktivity dětí? Tady je jeden otevřený dopis

Dovolte mi ještě jednou se podívat do Nivnice. Psal jsem tady o zpravodaji nivnické farnosti, nyní bych se chtěl "posunout" k další nivnické události - k veřejnému dopisu, který adresoval tamní radnici Vlastik Ondra, učitel a vedoucí několika folklorních souborů (další jeho aktivity by potřebovaly mnoho prostoru). Vlastik se po setkání s nivnickou místostarostkou rozčílil - což u něj fakt není obvyklé - a napsal, co si mimo jiné myslí o tom, jak obec rozděluje peníze pro neziskové organizace v obci. Nemyslí si nic pěkného, což si můžete přečíst TADY, dopis začíná "Mým zastupitelům".

Klíčová je možná tato věta:

Zaráží mě na tom, co jsem právě popsal, řada věcí:
1) představitelům obce, kde se narodil Komenský, záleží lety čím dál méně na udržení, rozvíjení a pozdvižení duchovního, kulturního, společenského a spolkového náboje obce. Jsem znepokojen, ne ze současného stavu, ale z naší budoucnosti. Vždyť jen zlomek hmotných statků se dnes investuje do dětí, pestrosti zájmových kroužků a především do úrovně vzdělání těch, kteří je vedou a chtějí vést...
Naopak se holedbáme metry zbudovaných, či opravených budov, chodníků a silnic. Tvoříme průmyslové zóny. Ale přece právě odsud by k duchovnímu rozkvětu obce měly získané finance téct, ne? Nebo proč to všechno děláme?

Osobně bych Vlastikovi doporučil, aby raději mezi členy zastupitelstev nechodil, já to tak většinou dělám a hodně si tím šetřím nervy :) Ne, že by všichni byli špatní, to určitě ne, ale některá setkání můžou člověku dost otrávit život.

A pokud se Vlastik diví, že na silnice a podobné "akce" jde mnohem víc peněz než třeba na práci s dětmi a různé neziskové aktivity, je to logické, víte, co je různých stavěčů silnic, chodníků, náměstí, průmyslových zón, elektráren, čističek a všeho možného dalšího? Všichni se musí uživit, to přece každý rozumný člověk pochopí, kdo by navíc platil všechny ty předvolební politické kampaně? :) :)

Člověk jen žasne nad těmi sumami, které se přelívají z jedné kapsy do druhé na všechny potřebné i nepotřebné stavby, taková cyklostezka, co krok, to tisícovka. Máte pocit, že snad jdete po pozlaceném asfaltu. Jenže, když se sehnete, zjistíte, že je to bezpochyby prachobyčený afalt. Než dojdete na konec pětikilometrového úseku, naskočí vám několik milionů. Otesánek je proti tomu jen takové malé napapané miminko. Neziskovky by z těch milionů mohly pracovat s dětmi léta. Ale když - zase jsem u voleb - ty betonové akce se tak pěkně voličům vypisují a připomínají.

Nemluvě o tom, že dnes chtějí rodiče raději jezdit po pěkné vymydlené silnici než děckám dopřávat nějaký duchovní rozvoj - stačí občas některé rodiče poslouchat... Dyť už samo slovo duchovní je tak podezřelé, že ho většina lidí ani raději nevypouští z úst... "Cože, dvě stovky za rok na školní kroužek pro našeho či naši....? Tož sa v téj škole zbláznili? A eště mně řekněte, proč děcka z dědiny jezdijú na tú školu v přírodě?!"

A jak jsem nedávno slyšel na jedné radnici, vše je řízeno naprosto jednoduchým principem: "Chceš starosto podporovat třeba dětské aktivity, chtěl by si korunky? Tak jo, ale nejdřív nám dej nějakou pořádnou zakázku a my ti z ní něco pustíme. To se ví, že na dětičky. Daj ju s klidem někomu jinému, ale po nás už nic nechci. Ani kolečka hnoja do tomboly na ples." Mecenáši neziskovek tady na Slovácku? Vy nějakého znáte? Až na výjimky tak maximálně sponzoři, kteří chtějí svou firmu vidět napsanou alespoň na fotbalových trenýrkách. 

Tak se točí dnešní svět - a všichni, kteří dělají zdarma nebo za pár haléřů mnoho a mnoho užitečného pro děti a mládež, jsou jen neuvěřitelní naivové a otravní škemralové. Pryč s nimi! Ať se starají o vlastní děcka! Chátra jedna! Žebráci! Jděte pryč! My vás nepotřebujeme! Šak oni ještě dojdou prosit o peníze pro ty JEHO děcka!

RB

 

Ps. A jako vždy bych vám chtěl doporučit stránky Vlastikovém Nivničky (www.nivnicka.cz), zkuste si udělat někdy čas a do stránek se začíst, jsem absolutně přesvědčený, že to pro vás nebude ztracený čas...