Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pár slov k dnešnímu svátku - o šlechtici Kinském, vzdělání a výchově...Dopsáno večer

Původně jsem chtěl v dnešní den psát o povídání Václava Havla v jednom brněnském divadle minulou sobotu (i když by to vůbec o VH nebylo), nakonec jsem se ale rozhodl zmínit se dnes o něčem jiném. Nebudete si číst mé slova, pouze vás odkážu na včerejší Toulky českou minulostí v Českém rozhlase. Myslím, že ti z vás, kteří budou mít čas a trpělivost, a přečtou si přepis tohoto pořadu, pocítí možná právě to, co jsem pocítil já a určitě mnoho dalších posluchačů - tento pořad je totiž hodně populární, včerejší díl byl v pořadí 699. Opravdu, žádná z těch tří číslic není navíc, příští neděli bude už díl číslo 700!

Možná bych mohl ještě dodat, že právě Toulky českou minulostí i mnohé jiné věci jsou pro mě jakousi základní školou, dodatečnou základní školou, do které jsem začal sám o své vůli chodit mnohem později než jsem tak měl učinit. Do svých dvaceti let jsem totiž žádnou základní školu neabsolvoval, stejně jako jsem neabsolvoval žádnou střední školu, i když podle papírů a pamětníků jsem tam i tam musel chodit :) Často mám ale pocit, že tam za mě chodil někdo jiný, teprve až jsem po dvacítce začínal opouštět Slovácko, zřejmě jsem se "zbláznil" a začal jsem chápat, jak nesmírně zajímavý svět je, a jak moc musím udělat, abych ho začal pomalu chápat - a dnes už samozřejmě vím, že navždy zůstanu nedovzdělancem, nedoukem, propadlíkem, který svět nikdy zcela nepochopí...

Ale pojďme k Toulkám českou minulostí, pořad, který vám chci doporučit, si prosím můžete přečíst TADY.

Zkuste to, dnes třeba nebudete spěchat tolik jako v jiné dny. Byť čtení je jen polovičním zážitkem, pokud byste chtěli slyšet zvukovou podobu, nalaďte si Český rozhlas Praha ve čtvrtek 20. listopadu v 17.30 - nebo to doporučte svým dětem či vnukům.

A pokud přece jen spěcháte, jen vás upozorním, že většina tohoto dílu byla věnována šlechtici Františku Josefu Kinskému, muži, který se narodil v roce 1739, za své životní poslání si zvolil vzdělání a přes 25 let vedl vojenskou akademii. Možná se ironicky pousmějete, možná se leknete. Vojenskou akademii? Jenže, když si přečtete, jak vypadala výuka v jeho podání, zjistíte, že dnes jsme hodně a hodně pozadu - přestože podle času a veškeré té techniky kolem nás to vypadá, že jsme mnohem dál. Omyl. Dovolte mi nabídnou vám jednu z citací pana Kinského:

"Výchova nejvíce určuje vlastnosti mysli. Kdyby tomu tak nebylo, pak by všechny snahy o výchovu srdce byly zbytečné a naše ctnosti by závisely na pouhopouhém údělu. Nemohu nikdy uvěřit, že by se zlí lidé zlými už narodili. Lidé se rodí se slabostmi, aniž by však tím byli předurčeni k té či oné nectnosti."

To je pro dnešní den všechno, možná by vás víc bavilo, kdybych psal o Václavu Havlovi. Pokud ale pocítíte nad Toulkami českou minulostí alespoň trošku rozkoš z poznávání nového, onu omamnou vůni, kterou nám může přinést vzdělávání, pak mělo smysl, abych vás tady na stránkách zase obtěžoval...

 

RB

Ps: A poslední věta - toulat se s autory tohoto pořadu historií a pociťovat tak radost z tohoto toulání můžete kdykoliv například TADY, ať vaše vzdělávání, dovídání se nového, vždy doprovází pokora a skromnost, s každým dalším poznáním člověk někde uvnitř začíná chápat, jak nepatrným semínkem ve vesmíru je a jak moc má smysl pokoušet se, aby z tohoto semínka něco vzklíčilo... Podporujme maximálně vše, co s výchovou a vzděláním souvisí...

 

(Připsáno večer: Ještě, že jsem psal tento článeček ráno, večer by musel člověk zaplakat nad fašistickou chátrou a "mírovými" naivisty, kteří svým chováním poplivali tento vzpomínkový den. Zavzpomínejme alespoň v tichu počítače nad těmi, kteří obětovali naší svobodě víc, než si dnes mnozí dovedou představit. Myslím především na ty, kteří po svobodě toužili, v životě zažili mnoho příkoří a svobody se nakonec ani nedožili. Čest jejich památce.)

A pro ty mladší alespoň několik odkazů z mnoha internetových stránek, kde se lze dozvědět mnohé z nedávné minulosti. Například TADY, TADY, TADY , TADY.